Hurraw! Chai Spice Lip Balm

IMG_3460-2wTaa geçen baharda bir alışveriş postunda bahsettiğim bu balmların postunu yazmak çok şükür nasip oldu. Hurraw’ın lip balmları yıllardır listemdeydi ama öyle zırt pırt bir şeyler getirtemiyoruz malum, elimdekinden pek memnun olmasam da sonuna kadar bitmesini beklemeye karar vermiştim. Hurraw’ın Vegan Dükkan’da satılmaya başlanacağını öğrenince bu kararımı tabii ki bozdum. Bahar aylarında kuru dudaklardan ölme zamanı biraz geçmiş olsa bile koşa koşa gidip aldım. Açıkçası vegan lip balm düşüncesi beni heyecanlandırdı. Çünkü başka yok yavrum, yok kuzum, yok, vallahi yok.

Hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir madde içermeyen ruj vs bulmak nispeten kolay ama dudak nemlendiricisinde, evet en dandiğinde bile, balmumu (beeswax) bulunuyor. Balmumu içeren bir kozmetik istemiyorum çünkü tüm hayvan endüstrisinde olduğu gibi insanlar para kazanmak için yine bin türlü fenalığa başvuruyor. Üstelik arı, doğa için en önemli hayvan. Daha ayrıntılı bilgi için Peta’nın ilgili sayfasına yönlendiriyorum.

Önce işe yarayacağından şüpheliydim ama ne yalan söyleyeyim, elimdeki eski dudak nemlendiricisinden çok daha iyi performans gösterdi. Demek ki balmumu o kadar da elzem değilmiş. Sinir olduğum o tabaka gibi hissin olmaması benim için çok önemliydi. Dudakta çok hafif bir duruşu var ama bu nemlendirmediği anlamına gelmiyor. Geceleri kullanıyorum genelde. Sabah kalktığımda o acıtan kuruluk gitmiş oluyor. Üstüne bir de diş fırçasıyla şöyle bir masaj yaptım mı (hiçbir havalı dudak peelingi diş fırçasından daha etkili ve pratik değil) ağzımla kelimeleri rahatça oluşturabilmeye başlıyorum, gülünce acıdan ağlayasım gelmiyor. Benim gibi pek konuşmayan, mimiksiz biri için bile çok önemli şeyler. Rujun pürüzsüz görünmesi gibi daha lüks ihtiyaçlarımı karşılamasını da ayrı bir avantaj olarak değerlendirebiliriz sanırım.

Hurraw balmları Leaping Bunny onaylı hayvanlar üzerinde test etmeyen bir marka olduğu gibi vegan sertifikalı da. Aynı zamanda içerikleri organik ve adil ticaret destekliyorlar (bunların hepsi bir tüketici olarak hassasiyet göstermemiz gereken şeyler aslında, çılgınca ve düşünmeden satın almaktansa ürünün ne şartlar altında yapıldığına da biraz kafa yorsak keşke). “Parabensiz” iddiasında bulunup tartışmalı başka toksik kimyasallar ve katkı maddeleri kullanma hilesine başvurmamışlar. Tarçını sevdiğim için özellikle chai aromalısından aldım, geceleyin kokusu her burnuma geldiğinde gülümsüyorum. Çeşit çeşit aromasını bulmak mümkün. Renk veren black cherry, güneş koruyuculu sun ve ekstra nemlendiricili moon gibi versiyonlarını denemek isterim. Ben Vegan Dükkan‘ın mağazasından 17.50 liraya aldım, online sipariş de mümkün. Ayrıca Douglas’larda da satıldığı söyleniyor. Satış noktaları ve ayrıntılı bilgilerin bulunabileceği resmi Türkçe websitesi: burmino.com