Humble Brush Diş Fırçası

Humble Brush diş fırçası

Hayvanlarda deney yapmayan, vegan diş macunlarından sık sık bahsediyoruz, peki ya diş fırçası? Bu konuda o kadar sık soru geliyor ki blogda yer vermenin zamanı geldi de geçiyor.

Bugün bahsedeceğim Humble Brush fırçaları aylardır kullanıyorum ve şimdilik değiştirmeye niyetim yok. Birçok açıdan avantajlı olması bu sadakatime katkıda bulunmadı değil. Bu fırçalar ekolojik malzemelerden yapılmış, vegan sertifikasına sahip ve dişlerimle gayet iyi anlaşıyor.

Özellikleri

Diş etlerim hassas olduğu için yetişkin yumuşak versiyonunu kullanıyorum. Çoğu yumuşak fırçaların aksine 2 haftada ağzı gözü yamulmuyor, şeklini rahat 3 ay boyunca muhafaza ediyor. Tavsiye edilen kullanım süresi de bu zaten, ama ben daha kullanırım derseniz idare eder bence.

Temizlemesi gayet yeterli derecede, plakları ortada bırakacak kadar yumuşak değil ama diş etlerimi de hiç kanatmadı. Tabii kanama konusunda herkes için garanti veremem. İltihapları önlemede diş ipi kullanmanın büyük rol oynadığını farkettim (bunun hayvanlarda test etmeyen versiyonunu bulsam da üzülerek vegan olmadığını öğrendim, hala arayıştayım).

Beğenmediğim bir yönü var. Kıllarının ortaya doğru kısalan alengirli bir şekli var. Bu ön dişler için avantaj sağlasa da ağzın arka taraflarını temizlemesinde zorluk çıkarabiliyor. Zorluk dediysem öyle büyük bir sıkıntıdan bahsetmiyorum. Ama dişlerimi fırçalarken böyle oval şekiller kasmaya ne gerek vardı canım, diye söylenirken buluyorum kendimi. Diş hekimleri tasarlamış diyorlar, bir bildikleri var mıdır, yoksa yok mudur, emin değilim.

Geri Dönüştürülmesi

Humble fırçaların en güzel özelliği ahşap/bambu sapının doğada %100 çözünebilen bir madde olması. Böylece diş fırçası gibi sık değiştirilen ürünlerin doğada yarattığı plastik atığa daha fazlasını eklememiş oluyorsunuz. Websitesinde sapını attığınız takdirde 6 ay içinde toprakta çözündüğü yazıyor. Ama bahçelerinizde vs. tekrar kullanarak değerlendirmenin mümkün olduğu belirtilmiş.

Fırça kılları doğada çözünebilir özelliğe sahip değil. Toksik madde/BPA içermeyen türde olsa da eninde sonunda naylon malzemeden yapılmış. Geri dönüşüm merkezleriyle irtibata geçilmesi tavsiye ediyor. Maalesef Türkiye çöplerini geri dönüştürmesi bakımından pek öncü bir ülke sayılmaz. Ama pense vb aletler yardımıyla kılları bambu saptan söküp bu şekilde çöplerinizi ayırabilirsiniz isterseniz.

Nasıl Temin Ettim

Ben genelde Rossmann’dan alıyorum. Bu fırçalar yıllar önce belirli eczanelerde satılmaya başlanmıştı zaten. Şimdi çok yaygınlaştı, Rossmann dışında Watsons, bazı Migros ve Carrefour, hatta Mudo Concept gibi noktalarda bulmak mümkün. Umarız en yakın zamanda Gratis’e de gelir.

Fiyatı 20 lira. Pahalı olduğunun farkındayım. Ama sağlam olduğu için uzun bir dönem yüksek randımanla kullanabileceğinizi hatırlatırım. Vegan ve sürdürülebilir özelliklerini de göz önünde bulundurursak bana göre kesinlikle değer.