Tsubasa Masuwaka reyiz <3 <3 <3

Kore kozmetik markalarında hayvan deneylerini inceleyip pek iç açıcı sonuçlar elde edemedim geçen postta. Hazır elim değmişken neden Japon markalarını da araştırmayayım dedim tabii. Ne yazık ki Japonlar hayvan testleri konusunda Kore’den daha iyi durumda değiller. Daha doğrusu gelişmişliklerinin ‘göstergesi’ olarak pek üstün teknolojileriyle laboratuarlarında hayvan testleri yapılıyor tabii. Yüksek bilimleriyle kendi halklarının refahı için hayvanları ya da refah seviyesi düşük başka halkları sömürmeyi normal görüyorlar.

Yine farklı dilin getirdiği yabancılık ve Asya kozmetikleriyle ilgilenen cruelty free bloggerlarının azlığı nedeniyle kaynak sıkıntısı çekmediğimi söylesem yalan olur. Fakat işim bu sefer daha kolaydı (ve daha DA belirsiz).

Amerika’nın PETA’sı, Kore’nın KARA’sı derken, Japon hayvan hakları örgütü JAVA da kendi ülkelerindeki hayvan testlerine el atmış. Hayvanlar üzerinde test eden ve etmeyen Japon markalarının bir listesini hazırlamışlar. Ne yazık ki online görüntülenemiyor, parayla sipariş ediyorsunuz sanırım. Cesareti toplayıp bu kitapçığı sipariş verirsem daha net bilgi verebilirim ileride. Bu yüzden aşağıda bahsettiklerim bu listeyi okuma şansına erişmiş birkaç blogger’dan duyduklarım. %100 doğru diyemiyorum.

Koji grubunun (Tsubasa Masuwaka imzalı Dollywink ve Candy Doll gibi markaları bünyesinde barındıyor) Java’nın cruelty free listesinde olmasına çok sevindim. Ishizawa Labs (Nanoce), Ida Laboratories (Canmake, Cezanne), Isehan (Kiss Me Heroine), Juju, Meishoku ve SANA da cruelty free olduğu iddia edilen isimler. Bunların hepsi Java’nın listesinde bulunuyor mu emin değilim.

Bu markaları bulabildiğim satış siteleri: adambeautyichibankao ve yesstyle. Ne yazık ki üçünden de hiç alışveriş etmedim ya da nasıl alışveriş edeceğimiz hakkında hiçbir fikrim yok! İçinizde cesurlarınız çıkarsa bana haber versin (edit: Esin buralardan alışveriş etmiş). Bu markaların en popülerlerini tabii ki Ebay cennetinde bulabilirsiniz. Benim özel tavsiye edeceğim bir satıcı yok maalesef.

Japon menşeli olsa da genelde ünü uluslararası olan high end bir Japon markası var ki, o da Koh Den Go. Hayvan testleri politikaları şuradan görüntülenebilir.

Java, bir de hayvanlar üzerinde DENEY YAPAN Japon markalarını da listelemiş.Kosé ve KAO (Bioré, Curél, John Frieda, Sofina, Goldwell, Kanebo) grubunun da bu listede yer aldığı söyleniyor. Kanebo‘ya da hemen bir başka parantez açmak istiyorum ki alt markaları Lunasol, KATE, Coffret D’or, Lavshuca ne yazık ki benzer politikaya sahip. Tabii bir de sadece Java’nın değil tüm dünyanın bildiği Shiseido var ki, Nars, Bare Escentuals, Clé de Peau ve Decléor gibi dünyaca ünlü popüler markaları bünyesinde barındırdığı gibi (bu markaların hayvan deneyi politikaları Shiseido’dan bağımsız) Majolica Majorca, Tsubaki, Maquillage gibi Japon alt markaları da bulunuyor. Shu Uemura, Loreal grubuna ait hayvan deneyi yapan başka bir Japon marka.

Böyle söylentilere dayalı postlar yapmayı sevmiyorum, kişileri yanlış yönlendirmiş olabilirim çünkü. Fakat bu konuyu merak edenler çok. Herkese tek tek açıklama yapmaktansa iki post altında toparlamak daha mantıklı göründü. Yukarıda yazdıklarımın %100 doğru OLMADIĞINI tekrar tekrar hatırlatırım. Yorum sizin, tercih sizin, sorumluluk sizin, risk sizin. Popüler Asya markalarının hayvan deneylerinden çekinmediğini bilin yeter.

14 thoughts on “Hangi Japon markalari cruelty free?”

 1. İşte bu yazıyı bekliyordum, okuyunca çok sevindim bence çok güzel olmuş ve bir fikir oluşmasında yardımcı oldu.

  Daha önce YesStyle ve Adambeauty sitelerinden birçok kez sipariş verdim, Adambeauty biraz sinir bozucu olabiliyor ürünün stokta kalmaması, maillere geç dönülmesi bakımından. YesStyle biraz pahalı da olsa bir sürü kampanyası ve hızlı gönderimiyle ben daha çok tercih ediyorum.

  Eline sağlık!

  1. Teşekkürler^^
   Adambeauty’de çok çeşit var gibi gözükse de Yesstyle’ın sitesi daha anlaşılır ve güvenilir gözüküyor. O zaman tecrübeli kişi olarak kime danışacağımızı biliyoruz;)

 2. Dollywink’in yapmadığına çok ama çok sevindim :D Zaten aralarından en sevdiğim oydu <3 EBay’den eyeliner alsam mı acaba, sahte çıkar diye korkuyorum ya, uf :( Teşekkürler Duygu Abla ;)!!

  1. Ne demek efem:P Ebay’deki top seller’larda çok sorun çıkacağını sanmıyorum ya. Missha BB kremler gibi aşırı popüler olmuş ürünlerde sahte problemleri çıkıyordu.

 3. İki yazını da okudum ellerine sağlık. Bu tarz araştırma yazılarını çok severek okurum devamını da beklerim senden ;)

 4. Koji’nin kirpik kıvırıcısını kullanıyorum. Ben kesinlikle Uzakdoğu kozmetik markalarına aşığım. Ve inan deney yapan Kore markalarını görmeye korkuyorum.:(
  Seni ve makyajaynam’ı bu konudaki ödünvermez tavrınızdan ötürü tebrik edioyrum. Çünkü ben bir süre uyup, bir süre sonra yine eski hesaba döndüm. Şimdi yine dikkat etmeye çalışıyorum. Cilt bakım ürünlerimi zaten natural ürünlere döndürdüm, alışverişimi iherb’ten yaptığımdan vicdanen rahatım. Elimdeki eski ürünleri bitirince arınmış olacağım. Ama iş makyaja gelince işin rengi değişiyor. Neredeyse deney yapmayan drugtstore markası yok, olan markalar türkiyede yok. Olanlar (PF) çok pahalı. Keşke tüm ülkeler bu deneyleri tamamen yasaklayıp ciddi yaptırımlar uygulasalar da biz de bu zor durumdan kurtulsak.

  1. Geçen yine birkaç bloggerla bu konuyu konuşmuştuk twitter’da. Makyajaynam ile yaptığımız şey o kadar da zor değil aslında, belli bir süre sonra hayat tarzı oluyor. Bunun için bahaneler üretilmesine kızıyorum ben, çünkü imkansız değil, her şeyin alternatifi var. İsteyince yapılıyor. Yapıyoruz.

   Makyaj aslında tam tersi bulunması daha kolay bence. Max Factor’ün yurtdışı fiyatları PF’nin yurtdışı fiyatlarından daha bile ucuz. Ayrıca Essence gibi her yerde bulunabilecek markalar da var. İnternet ortamında tonlarca alternatif var, ben devamlı bunları yazmıyor muyum burada zaten?

   Kısaca, bana bahanelerle gelmeyin:) Kimseye “neden deney yapan marka alıyorsunuz” diye sormuyorum, yakasına yapışmıyorum. Bu yüzden imkansızlıklardan, zorluklardan şikayet etmek yerine “ben X markayı sırf canım istediğim için alıyorum” deseniz işte o zaman bana söz düşmez.

   Deneylerin yasaklanması kısa vadede imkansız. Ayrıca hep bunu delecek şirketler olacak. Çünkü TALEP var. Kürk alan insanlar var olduğu sürece nasıl o hayvanların diri diri derisi soyulacaksa cruelty free kozmetik alan yani talep eden insanlar oldukça bu deneyler hep yapılacak, yasak falan hikaye.

 5. O kadar Japon markası yazmışsın da hiçbirini bilmiyordum bakayım. Ulaşılabilirlikleri yok sanırım. Ben kendimi goldwell’in test yapmadığına inandırmışım yalnız ben kendimi görünce şaşırdım şimdi. peta’da görmüştüm önceden diye hatırlıyorum ama şu anda yok.

  1. Hmm evet ben de tekrar baktım çıkarmışlar listeden. Çin’de satmaya başladılar herhalde.
   Bu Japon markaların ulaşılabilirlikleri TR’de yok ama internetten var yalnız, onlardan da yukarıda bahsettim.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.