Geçenlerde Urban Decay’in Loreal’e satılması haberinden bahsedip sizleri üzdüğüme göre mutluluk verici haberler de vermenin zamanı gelmişti.

NYX, yıllardır Peta’nın hayvanlar üzerinde deney yapmayan kozmetik markaları listesinde yer alıyor olmasına rağmen son zamanlarda, hayvan deneylerinin yasalarla mecburi tutulduğu Çin’de (konuyla ilgili ayrıntılar için buraya bakın) satış yaptığı ya da yapacağı haberleri dolaşıyordu. Açıkçası bu markadan da vazgeçmek için Peta’dan bir haber bekledim, sitesini düzenli olarak kontrol ettim. Ne de olsa bir çok markanın böyle dedikoduları dönüyor ve gerçekten yetkili biri tarafından onaylanmağı sürece “deney yapıyor” listeme almamaya özellikle dikkat ediyorum. Şimdi artık içimiz rahat bir şekilde NYX alabiliriz çünkü kendileri Çin’de satmayı reddettiler (kaynak: PETA).

Şimdi, bazılarımızın Peta’ya güvenmediğini biliyorum. Ama benim için Peta’nın cruelty free listesindeki markaların deney yapıyor olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak asla alışveriş etmemek, ne zaman vuracağı belli olmayan depremden kaçınmak için kapalı mekanlara girmemeye benziyor biraz. PETA ve Leaping Bunny’e güveniyorum çünkü bu konuda en yetkili kuruluşlar bunlar. Yine de kişisel tercihtir tabii…

Peta tarafından onaylanmış cruelty free markalar: link
Buav (Leaping Bunny) tarafından onaylanmış cruelty free markalar: link

GÜNCELLEME 2014: NYX Loreal tarafından satın alındı fakat hala Peta sertifikası duruyor, Çin’de satılmıyor.

22
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

j.d.
Ziyaretçi
j.d.

Yaşasın!!! NYX bundan sonra favorilerimden biri olacak ♥

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Keşke TR’deki fiyatlarını da makul tutsalardı:)

snm
Ziyaretçi
snm

Güzel haber ve nyx’i bir arada görünce birden nyx buraya geldi diye sevindim sonra saçmaladığımı farkettim:D

Konudan bağımsız olarak senden bir istek parçam var,forumda en son satın aldıklarınız başlığında derin meseleler dönüyor,bende ciddiye alarak bir cevap yazdım.Tüketim çılgınlığından burda da bahsettiğini hatırlıyorum.Sen neler düşünüyorsun bu konuda? :)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Ben o başlığa en son bakalı 1 sene olmuş olabilir. Malum Diorlardan Maybelline Loreallerden geçilmiyor. Hiçbiri kullanmadığım markalar olduğu için pek ilgimi çekmiyor açıkçası:)

Bence bu aralar ben böyle her şeye muhalefetken o konuyu açma:D Az önce susuzlukla ilgili bir belgesel izlemem, Zara’nın zehirli boyaları vs derken para denen kavram -ve dolayısıyla bize aşılanan tüketim çılgınlığı midemi bulandırmaya başladı iyice. Uzun ve negatif postlardan başka bir şey yazmayan gıcık tip olmak istemiyorum:D

Sen neler düşünüyorsun, onu severek okurum ama!

MakyajAynam
Ziyaretçi
MakyajAynam

O halde Nyx yazılarını öne alsan, dudak kalemi seven bir insanım, merak ediyorum =)
Markanın Türkiye’ye geldiğini duydum da, nerelerde satılıyor, fiyatları nasıl hiç bilmiyorum.

Zorlama yok tabii, sadece minik bir istek =)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Nyx glitter eyelinerı birkaç gün sonra yayınlayacağım için öncesinde böyle bir post hazırladım zaten:) Dudak kalemlerinin swatchlarını yetiştirebilirsem (güzel bir ışık bulursam) onu da bir an önce yazarım. Yeter ki sen iste!

Nyx bazı Douglas’larda satılıyor ama maalesef her ürünü yok. Benim bildiğim Nyx standları Kanyon ve Citys’te var. Capacity’de yakın zamana kadar yoktu ama birileri oraya da geldiğini söyledi. Anadolu Yakası şubeleri konusunda hiç bir fikrim yok ama.

Fiyatlarda da bir Gratis ucuzluğu beklememek lazım… Kalite daha düşük olmasına rağmen hemen hemen Inglot fiyatlarında.

MakyajAynam
Ziyaretçi
MakyajAynam

Çok teşekkür ederim, gerçekten hiç acelesi yok. Belki yazılar hazırda bekliyordur diye söyleyeyim dedim =)
Diğer bilgiler için de teşekkürler…

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Ne demek^.^ Keşke daha fazla yardımcı olabilseydim ama benim araştırmalar bu kadarla sınırlı.

snm
Ziyaretçi
snm

Zara’nın bu mevzusuyla ilgili bende birşeyler okudum geçen.Açıkçası Greenpeace pek güvendiğim bir kuruluş olmadığından şüphelerim var bu konuyla ilgili,ama sanırım biraz daha araştırmam gerek.Senin izlediğin belgesel ve okudukların neler? Yönlendirmelere açığım:)
Tüketim çılgınlığı konusunda benzer düşüncelere sahibiz ama forumdaki arkadaşın bahsetme biçimi ve verdiği örnekler bana oldukça saçma geldi,hani sadece kışkırtma için yazılmış gibi hatta.
Bu aralar işsiz öğrenci olarak bile kapitalist kapitalist yaptım savunmamı :P

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

İtalyan Kültür Merkezinde “sürdürülebilir yaşam” temalı bir festival vardı ve buna özel filmler gösteriliyor. Benim izlediğim film Dünyanın Susuzluğu. Ama çok güzel başka filmler de vardı, bazıları kısa olmak üzere. Eğer hafta sonu boşsan bir aklında bulunsun mesela:) İlgilenirsen linki: http://www.surdurulebiliryasam.org/2012-surdurulebilir-yasam-film-festivali/ Greenpeace konusunda haklısın ama 1)bu konuya parmak basan tek örgüt onlar değil zaten 2) hazır giyim sektöründe böyle bir şey olması çok çok doğal. Hadi boyaları zehirli değil diyelim. Zaten bu koca firmalar her şeyini Çin’de ya da Uzakdoğu’da üretiyor. Biz maliyeti 1 lira bile olmayan tişörtleri 50 liraya alıyoruz. Tüketim çılgınlığının had safada oluşu çok doğrudur. Özellikle kadınların hedef alınması. Moda ve trend denen şey biraz da bu yüzden var. Dünya bu yüzden bu kadar kirli. Nüfusumuz çok fazla, doğanın kapasitesini çoktan doldurmuşuz ama hala devletler çocuk yapsınlar diye teşvik ediyorlar aileleri. Çünkü genç nüfus lazım. Çünkü para akışı lazım. Her şey para için, bizim yaşamlarımız da. Bu… Daha Fazla Oku »

Ilknur
Ziyaretçi
Ilknur

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali demişken; Ben de Özgürlük Tohumları ve Yemekhanelerin Adamı’na gittim bugün Salt Galata’da. Hatfaiçi filmleri kaçırdım malesef iş yüzünden. Dünyanın Susuzluğu’na gitmek isterdim açıkçası..

Bu arada farkettim de, başlıkla alakasız yorumlar yazmakta üstüme yok:)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bugün ben de çok istemiştim gitmeyi ama yağmur bana evde pinekle diye fısıldadı:) Lütfen çok şey kaçırmadığımı söyle ama tam aksi olduğundan eminim. Neyse internetten bulacağımı umuyorum.

Burası sıkı denetlenen bir forum falan değil sonuçta. İstediğin başlığa istediğin yorumu yapabilirsin maksat sohbet olsun:)

Ilknur
Ziyaretçi
Ilknur

Tamam o zaman, alakasız takılmaya devam:)

Bugün kaçsa bile yarın var olsun. Ben de yarın gidemiyorum. Bugün çok yağmurluydu gerçekten ama üşenmedim kalktım gittim. Yeterki film olsun, festival olsun!

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Yarınki havaya bağlı olarak Toprağın Senfonisi’ne gitmeyi istiyorum ben de. Festival iyidir, haklısın:) Böyle etkinlikler daha çok olsa keşke. Belki vardır gerçi de çok duyulmuyordur bilemem.

Ilknur
Ziyaretçi
Ilknur

Çok duyulmuyor malesef. Benim bundan da son anda haberim oldu. Geçen sene de Bilinmeyen Sinemalar Festivali vardı. Güzeldi o da.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bak onu ben de duymamışım:)

snm
Ziyaretçi
snm

Hmmm yarın akşam taksim’deyim aslında,öncesinde bakabilirim.Sürdürülebilirlik benim mesleki olarak ilgilendiğim bir alan aslında,bir arkadaşımı sürdürülebilir enerji üzerine master için Almanya’ya yolladık bir iki ay önce hatta,bende kendisini takip etmeyi umuyorum okul bitince:)

Kapitalizm yanlısı değilim aslında,orda yazan arkadaş “ihtiyacım kadar fondöten,parfüm alıyorum” gibilerden birşeyler yazmış özet olarak bende bir kozmetik ürününün ihtiyaç olamayacağını,her halükarda büyük veya küçük çapta bir lüks olduğunu söyledim.Maslow falan diye de girerdim de gereksiz,hele alakasız bir forumda :D

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Sen dedikten sonra birazcık baktım, her şeyi okuyamadım, arkadaşın ne yazdığını bilmiyorum ama çok üstüne gidilmiş bence. Bu da beyinlerimizin çok güzel yıkandığının bir resmidir. Yine de zaten felsefesi tüketim çılgınlığına dayalı bir forumda bunlardan bahsetmek gereksiz tabii:D Ama haklısın, “olmazsa olmaz” denen bir nemlendirici bile lüks. İnsanlar su bulamıyor yemek bulamıyor, kalacak yerleri yok. Bazıları bunları duymaktan bıktı ama bunların hiçbiri çözülmedi ki. Klişe evet ama bu onu daha az gerçek yapmıyor.

O zaman senin de haberlerini bekliyoruz Almanya’dan yazarsın artık unutma bizi:) Çok güzel bir alan bence, dünyaya bir katkın olmuş olur değil mi?

snm
Ziyaretçi
snm

Arkadaş provokatif,cevap verenler kolay gaza gelen ve yüzeysel cinsten(buraya başka şeyler gelecek aslında).Tam çekirdeklik tartışma:P

Ben bu dönemi sonra ikincisini sonra almanca ve yurtdışı ünv başvurusu işkencelerini halledersem artık:) Hem dediğin gibi ideolojik açıdan,hem bilimsel ve mesleki tatmin açısından ayrıca son yıllardaki gelişmelerle çalışma alanı bakımında güzel bir alan gerçekten.Kısmet:)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Ahah gerçekten çekirdeklik:D Sen fazla bile yazmışsın. Sonuçta o başlık da, insanların (belki de farkında olmadan) “şu kadar pahalı şeyleri alabiliyorum ben, markasına bakın, kaliteli ürün kullanırım, kaliteli insanım” gösterişliliği yaptığı bir yer.

Lütfen o işkencelere katlan:) Eminim değecek.

snm
Ziyaretçi
snm

Ben o tarz alışveriş postlarına bakmayı seviyorum aslında:) Belki aldıkları içinde benimde merak ettiğim,almayı düşündüğüm birşey vardır diye bakmanın yanında aslında şu “makeup porn” dedikleri olay hoşuma gidiyor ,guilty pleasure hesabı:D Dostlar alışverişte görsün olayı tabii gerçekte…

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Ben de seviyorum bakmayı, eğer ilgilendiğim markalar ve ürünlerse. Maalesef o başlıkta neredeyse hiç olmuyor benim için. Demek istediğim, oraya fotoğraf koyanların %90’ı o logoyu göstermek amacıyla yapıyor onu. Birinin merak ettiği bir şeydir belki, millet faydalansın, paylaşım olsun amacıyla değil de… Neden çoğunun kutusu bile açılmamış oluyor mesela? Ya da yorumla desen “iyi, beğendim”den başka bir şey çıkmaz ağızlarından.

Neyse bugün azıcık negatifim, susuzluğa bağlayacağım her şeyi:D

%d bloggers like this: