IMG_6814-2

Gosh Türkiye’ye geldiğinden beri Gratis indirimlerinde başka markalara bakasım gelmiyor. Her seferinde değişik bir şeyler denesem de 1-2 ürününü kesin stokladığım oluyor, Forever ve Mineral kalem far serisi de dahil. Tamam, en azından hiçbirini bitirmeye yakın değilim, stoklamak demeyelim de değişik renklerini denemek diyelim. Özellikle kahverengi çeşitlerinde kendilerini aşmışlar sanki. Her kahverengi ilgimi çekmezken bunların tüm kahve tonlarını bir dahaki indirimde alınmak üzere listeye alıyorum.

Bu far kalemlerden iki seri üretmişler. Forever’lar daha metalik, örtücü, bol pigmentli, yamalı durmayan, yağ gibi kayan, yumuşak kalemler. Mineral serisinin ise sürümü biraz daha zor, ışıltılı ama metalik değil, daha şeffaf. Yapıları farklı olduğu gibi performansları da farklı. Forever far kalemlerin parlaklığı ve canlı renkleri daha cazibeli olsa da Mineral kalemlere göre daha az kalıcılar. İki seri de waterproof, ki bu doğru, swatch yaptıktan sonra suya tutunca ovala ovala çıkmıyor bir türlü. Ama hepimiz öğrendik ki waterproof, suya dayanıklı demek, yağa değil. Göz kapaklarımızda da yağ var. Forever’lar bu bakımdan gün sonunda çizgilenmeye daha müsait.

Aldığım bütün renkleri çok seviyorum ve yamuk yumuk, oraya buraya bulaşmış uçlarından belli olacağı üzere çok sık kullanıyorum. Aslında çok sık makyaj yapmadığımı düşünürsek bu kadar kullanmış olmam şu anda beni bile hayrete düşürdü. Demek ki başka bir şey kullanmamışım. Hatta düşünüyorum da, aylardır makyaj malzemesi olarak Gosh dışında bir şeye pek ellememişim. Bildiğin bütün yüz tek marka konseptiyle dolaşmışım farketmeden. Bu kalemleri çok sevsem de sık kullanmamın asıl sebebi üşengeç karakterim. Farlı görünüm ya da hızlı ve naturel bir smokey istediğimde elim bu arkadaşlara gidiyor. Bazla zaman kaybetmek yok, temiz fırça aranmak yok, dağıtmaya uğraşmak yok, oh tam benlik. Daha özel yerlere gidiyor olsam uğraşmaya hevesim olurdu ama hayatım monoton diyemesem de bir hayli sıkıcı. O yüzden makyajda 1. önceliğim pratiklik, evet.

IMG_6832-2Renklere gelirsek, hangisine favorim ben de seçemiyorum artık. Hepsinin ayrı ayrı işlevleri var, her birini farklı görevlere veriyorum.

Light Copper, bakır da bakır diye tutturduğum dönemde arkadaşımın verdiği düşünceli bir hediye. Muhtemelen ne kadar sevindiğimi kendisine yansıtamadım. Nötr sınıfına girse de çok canlı, temiz bir renk. Göz kapağında fotoğrafta durduğundan daha çarpıcı. Eh tabii hem bol pigmentli hem de metalik olunca böyle olması kaçınılmaz sanırım. Renk olarak kızıl-bakırdan ziyade sıcak tonlu bir bronza dönük. Eyeliner kullanacağım günlerde baz olarak bunu sürüyorum, ama öyle kaşa kadar çıkarmadan, kalın bir çizgi halinde. Kendime en çok böyle yakıştırdım. Sadece rimelle de hoş duracaktır diye tahmin ediyorum. Bendeki diğer 3 arkadaşının aksine kirpik diplerine eyeliner olarak uygulanmaya müsait bir rengi var.

Silver Rose, Gosh burada satılmaya yeni başlandığında sırf denemek için rastgele alıp sonrasında çok sevdiğim bir renk. Soğuk tonlu, pembe alt tonlu, açık bir kahve. Drugstore’da bulunabilecek diğer gümüş ve kahvelerle karşılaştırdığımda bence özel bir renk. Bunu elimdeki benzer soğuk kahve farların altına baz olarak kullanmayı seviyorum. Göz makyajım sadece eyeliner ya da rimelden oluşacaksa bunu göz kapağının iç bölgelerine hafif uygulayıp elimle dağıtıyorum. Sadece ışıltı vermesine o kadar meraklı değilim de bıraktığı o soğuk tonu seviyorum.

Brown, mineral serisinden kullandığım ikinci kalem. Daha anneler günü indiriminde yeni aldığım için defalarca denemiş sayılmam gerçi. Fotoğrafa yansıtamadığım pembemsi bir alt tonu var. Forever’lar gibi metalik olmadığı için aşırı doğal duruyor. O yüzden göz kapağıdır, göz altlarıdır, nereye bulursam yaldır yaldır sürüyorum. Göz çevresine sadece bir gölge veriyor (bu kısmı cilt tonuna göre değişir), tabii çok mat olmadığını da belirteyim, ışıltılı bir gölge yani. Kirpik diplerine koyu bir kalem ya da farla hafif dağıtılırsa al sana çabuk ve hızlı bir smokey. Üstelik eşofman-terlik bakkala gitmeyi de kaldırır, resmi bir iş görüşmesini de, rock barda bira içmeyi de. Fazlasıyla naturelliğiyle insanı bayacak bir kahve gibi gözükse de her kullanıma uygun bir baz oluşturduğu için pek beğendim.

Copper, madem radarımdaki bakırların hepsine sarkıyorum, neden indirimdeyken bunu da denemeyeyim diyerek aldığım bir renk ve hayır, pişman değilim. Yalnız, bakır değil bu, turuncu. Pas rengi diyelim biz, ama yabancıların “burnt orange” tabiri daha uygun olur. Göz kapaklarımda kullanmıyorum, benzer renklerdeki toz far versiyonlarını tercih ederim, böylece diğer renklerle dağıtması daha kolay olur. Ama bir değişiklik istediğimde göz altlarına uyguluyorum. Ne açık ne koyu bir orta ton skalasında bulunduğu ve ne metalik ne mat olduğu için günlük kullanırken de kendimi rahat hissediyorum. Hem göz altlarına far dağıtmak ya da kalemle sürme çekmekten daha pratik.

IMG_6867-2

Bu far-stickleri beğensem de devamını alır mıyım bilmem. Diğerleri klasik mor, yeşil, mavi gibi piyasada benzerlerine karşılaştığımız renkler gibi geliyor. Tabii bu renkleri sık kullananlar için ne âlâ ama kendi adıma konuşayım, canlı ya da koyu renkler için havaya girdiğimde tercih edeceğim duochrome indie farlarım var elimde, gerisi biraz israfa kaçar. Yalnız bu nötr renkleri tutturmayı iyi başarmışlar. Sadece renkleri değil performansları da fiyatlarına göre hiç fena sayılamaz.

Gosh, Peta onaylı cruelty free bir marka. Ambalajda zar zor bulduğum minik içerik listesinden incelediğim kadarıyla bu kalemler vegan, yani en azından balmumu ve karmin yok. Ayrıca markaya mail atarsanız vegan ürünlerinin listesini gönderiyorlar. Bu kalemleri listede bulamadım ama her ülkede satışta olan ‘regular’ bir ürün olduğundan emin değilim zaten. Belki de henüz listelerini güncellememişlerdir. Gratiste fiyatları 20-30 tl civarı. Yarı yarıya indirimlerde 10-15 liraya alınabilir.

15 thoughts on “Gosh Forever ve Mineral Far Kalemler”

 1. Forever’larin ikisini de senden gorup aldim. Ben de baya memnunum ve silver rose’u goz kapaginin alti ustu demeden surup ince bir eyeliner, bordomsu kırmızı bir rujla tamamliyorum. Kaliciliklari benim icin yeterli geliyor. Goz kapaginda çizgilenmiyor. En son Essence’in krem aydinlaticisini aldim da, fena cizgileniyor. Cizgilenmeyen baya degerli.

  Minerallerde morumsu mavimsi bir renk var, baya beğeniyorum; ama bu serinin simi/sedefi bana fazla geliyor. Elimde denedigimde saga sola dağılıyor simler, sevemedim. 03 Brown guzel aslinda, ddeneyecegim. Göz kahverengi ya, hic risksiz yaşasın kahve tonları. <3

  Sahane oldu ya bu kalem farlar. Elimde bir palet var ama artik toz farlar angarya geliyor.

  1. Çizgilenmesi benim günden güne değişiyor ya, kimi zaman geceye kadar kımıldamıyor kimi zaman 3-5 saate bozuluyor. Gerçi bozuluyor dediğim öyle akmış vs görüntü yaratmıyor tabii. Yine de kalıcı değil demek hakkını yemek olur ya. Silver Rose eyeliner ve koyu rujlar çok yakışıyor hakikaten <3 Mineral kalemler bana öyle simli gelmedi ama, tam tersi Forever serisi bazen fazla metalik geliyor. Belki bazı renklere özel bir şeydir. Brown ve copper öyle değiller, değil simi ışıltıları da çok az. Morumsu mavimsiyi merak ettim:)
   Valla pratik diyoruz, hayatımızı kolaylaştırdı diyoruz ama evde farlar boynu bükük bekliyor yani. Bunları alarak iyi mi yaptık kötü mü yaptık bilemedim:/

 2. Silver Rose’u ben de aldım, aynı senin gibi çok değişik nadir bulunan bir renk olduğunu düşündüm. Yalnız henüz alışamadım herhalde, bazen o metalik parçalar parça kalinde bir yerde kalıyor, dağıtınca rengi gidiyor sadece parlaklığı kalıyor gibi geldi bana.

  1. Ben de elimle dağıtmaya kalkınca öyle oluyor. Üst üste katman halinde sürmekten kaçınarak örtücü bir tabaka halinde uygulayınca ve dağıtmayınca (zaten açık bir renk olduğu için dağıtmayınca da kötü durmuyor) bir sorun yaşamıyorum. Aklıma başka birşey gelmiyor, umarım kendine uygun bir kullanım şekli bulursun.

 3. Ben de severek kullanıyorum bu kalemleri.
  Daha alacağım renkler var aklımda:)

 4. Merhaba! Blogun renkleriyle ve tasarımıyla harika olmuş ya bayıldım!
  Makyaj malzemesi almamaya karar vermiştim uzun zaman önce ama bu yazıdan sonra mezuniyetimin yaklaşmasını bahane ederek bunlardan alacağım sanırım. ^^
  Her renk birbirinden güzel ya!

  1. Çok sağol, daha çoğu şey eksik ama ^.^’
   Ooo mezun oluyoruz demek? Çok sevindim ya, iş yaşamında başarılar!
   Tasarruf kararlarını çok takdir ediyorum ama bu kadar haketmişken kendini biraz şımartmanın bir zararı olmaz herhalde:)

 5. Almak kısmet olmadı ama elimdeki zımbırtıları bitirirsem ya da onlar bozulup çöpe giderse ilk alacağım göz ürünleri bunlar olacak. ^^ Çok güzeller. Yeni isim, tasarım çok güzel olmuş.

  1. Teşekkür ettim^^ Daha eksik var da onlar yetişmedi, yavaş yavaş artık.
   Boşver elindeki zımbırtıları bitmeye odaklanmak en güzeli:)

 6. iki tane Gosh cosmetics var….biri ABD Miami kökenli,diğeri ise Danimarka menşeili…ABD kökenli olan cf olarak listelenmiş,Peta’da….diğeri danimarka kökenli ise; sadece hayvan deneylerinden bağımsız olduğunu iddia ettiği Shangay’da satıldığını iddia ediyor….ama bunu kanıtlayamıyor…..Gratislerde satılan Gosh,danimarka kökenli olan…ihtiyatla yaklaşılması gerekir! zira Kosan Kozmetik(flormar) da Şangay’da dağıtımda ve liman kentinden Çin in diğer 21 eyaletine pazarlanıyor….http://www.ikmib.org.tr/tr/default.html siteden bakılabilir……bir de benim KK da yazdığım bazı girdileri ismimi vermeden sitenizde paylaşmışınız,,,,şık kaçmamış! doğrusu…..ama önemli olan hedef diyerek önemsemedim…fakat etikten bahseden biri bu nu da etik bulmamalı….cruelty-free kitty çevirisi siteniz ama onun da ismini zikretseniz dha etik olurdu!

  1. İki tane değil tek bir Gosh markası var, o da Peta sertifikalı ve Çin’de satmıyor (aksi halde aynı ürünleri ve logoyu kullandıkları için telif sorunları yaşarlardı zaten). Amerikan distribütörünü farklı marka olarak algıladığınızı varsayacağım. Diğer iddialarınızı da sağlam bulmadım. Araştırmak isteyen araştırsın.

   Çok şükür cümle kurabiliyorum. Çeviriyle uğraşmaya ya da sizin yazım hatalarınızı alıntılamaya ihtiyacım yok. Bahsettiğiniz şey Kadınlar Klübüyse en az 3 yıldır o siteye girmiyorum bile. Lütfen negatif üslubunuzu ve ithamlarınızı artık her nerede yazıyorsanız oraya saklayın, ben blogumda tahammül etmek zorunda değilim.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.