gosh mineral powder pudra fondöten cruelty free vegan doğal zararsız makyaj

Mineral pudraların avantajları olduğu kadar dezavantajları da var, özellikle sabahları hep geç kalan kişiler için, mesela benim için. Sıkıştırılmış pudra ya da sıvı fondöten kadar pratik bulmadığımdan mineral pudraya tövbe etmiştim, uzun zamandır da radarımda değildi. Peki neden sözümü çiğneyip ona geri döndüm? Valla biraz da mecburiyet. Cildimde neden olduğunu çözemediğim bir takım hareketlenmeler belirince cilt makyajımda bir değişikliğe gitmenin zamanı geldiğine karar verdim. Gratis’te görüp hiç yüz vermediğim Gosh mineral pudraya alıcı gözle baktım ve içeriğinin gayet sade olduğunu gördüm. Hem de indirim zamanında yakalamışım, ne kadar pişman olabilirim ki diyerek alıverdim.





Uzun zamandır kullandığım, hatta 2. tüpüme geldiğim (makyaj ürünü bitirmek benim için büyük bir olay) Gosh CC kremi ne kadar sevdiğimden şurada bahsetmiştim. Zaman zaman pullanan karma cildimde en doğal duran fondöten kendisi. Gosh onu üretmekten vazgeçene kadar beraber olacağımızı sanıyordum ama kader bizi ayırdı. Ardı arkasına sivilce çıkaran zavallı cildimin akıbetinden onu sorumlu tutmuyorum ama şimdiye kadar bana hiç sorun çıkarmayan güzelim fondöten neden birden sırtını döndü? Bunun birçok sebebi olabilir, ben çalışma tempom yüzünden hergün uzun saatler boyunca makyajın cildimde kalmasına bağlıyorum. Fondöten kullanmayı bırakmak da bir seçenek ama şansımı biraz zorlamadan pes etmeyeceğim. Lily Lolo‘nun mineral fondötenini sipariş ettikten sonra yedekte bulunsun diye indirimli Gosh mineral pudraya yöneldim. Bu sefer uygun fiyatlı olan kazandı, üzgünüm ucuzmalalacakkadarzengindeğilimciler.

gosh mineral powder pudra fondöten cruelty free vegan uygulama

Mineral pudradan benim gibi uzak duruyorsanız ilk başlarda kullanımı biraz zahmetli gelebilir. Ben kendimce bir uygulama geliştirdim. Delikli zımbırtıdan kapağa adeta tuz serper gibi (bu ne biçim benzetme) biraz ürün alıyorum. Tabii ki her yer batıyor, giysileriniz dahil. Daha sonra fırçayı yuvarlak hareketlerle kapağın yüzeyinde gezdirip yüzüme tıpkı diğer fondötenler gibi uyguluyorum. Eğer kapatıcılığı yeterli gelmezse aynı adımları tekrarlıyorum. Fırça olarak Real Techniques buffing brush kullanıyorum ama herkesin tercihi farklı olabilir. Kimisi de kocaman kabuki fırçaları seviyor bu iş için. Daha pratik olacağı kesin, ama buffing fırçası daha fazla kapatıcılık sağlıyor. Ayrıca nefesimi tutmaya çalışıyorum (pek başarılı olamasam da) çünkü solunup akciğerlere ulaştığında zarar verme riski var. Çoğu pudra için de geçerli bu. Aman diyeyim, derin meditatif nefeslerinizi parklara bahçelere bırakın, yeşil alan bulabilirseniz tabii.

gosh-mineral-pudra-fondoten-002-dogal-icerik-cruelty-free-vegan-nasil-duruyor

İyi ve Kötü Yönleri

Beklediğimden çok daha fazla kapatıcı. Az ürünle doğal bir görünüm yakalanabiliyor ama kat kat uygulanınca renk eşitsizliklerini gayet güzel örtüyor. Sivilce izlerim ve kızarıklıklarım normalde çok daha fazla belirginken bu fondötenle birlikte neredeyse yok oluyor. Tabii taze sıkılmış, kıpkırmızı, kocaman sivilceler için concealer yardımı almak gerek. Duruşu doğal olsa da fazla kaçırınca maske gibi görünmeye meyilli. Şu aralar egzama sorunu yaşamadığım için pullu bölgeleri belirginleştiriyor mu bilemeyeceğim, ama çoğu pudraya nazaran daha affedici davranır gibi geliyor. Baz olarak iyi bir nemlendirici kullanarak kuru görünümün önüne geçilebilir. İçime sinmeyen yönleri ise spf içermemesi ve mat bitişli olması. Hafif nemli görünen fondötenleri daha çok seviyorum. Bunun dışında yağlandırma yaşamadım ama ilk uyguladığım anki matlığı gün içinde kalmadı, birkaç saat içinde ciltle bütünleşti. Bu benim için olumlu bir özellik ama sizin tercihinizi bilemem. Rengine gelirsek, benim açımdan kılpayı yırttı. Birazcık daha açık renkte olsa boynumla bütünleşecekmiş ama nötr alt tonlu olduğu için dikkate değer bir farklılık yaratmıyor bence. Lily Lolo fondöten daha açık renkli olduğu için bazen (daha doğrusu zamanım olduğunda) üstünden şöyle bir geçiyorum.

Asıl soruna dönelim. Bu fondöten cildime iyi geldi mi? Sizi hayal kırıklığına uğratacağım ama çok da emin değilim. Eh, daha kötüye gitmedi en azından, arada sırada sivilceler çıkmaya devam ediyor işte. Belki etkilerini uzun vadede göreceğim ama şimdilik herhangi bir etkisi olmamasına bile tavım.

İçerik: CI 77891 (Titanium Dioxide), Mica, Baron Nitride, CI77492 (Iron Oxides), Aluminium Hydroxide, Zinc Stearete, CI 77499 (Iron Oxides), Capryloyl Glycine.

İnce eledim sık dokuduğuma bakmayın. Piyasada içeriği en sade, en uygun fiyatlı, en ulaşılabilir ve bunlara oranla en iyi performansa sahip cruelty free ve vegan mineral pudra olduğu bir gerçek. Ben sevdim. Gratis’ten yaklaşık 35-40 liraya alınabilir.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.