golden-rose-matte-lipstick-crayon-10-03-mor-mauve

Golden Rose son zamanlarda biz mat dudak hayranlarının ilgisini çekecek güzel rujlar çıkarıyor. Matte lipstick crayon serisi, mat bitişli sıvı rujlara mesafeli duran ama rujunda herhangi bir parlaklık da istemeyenler için ideal. Bendeki renkleri 03 ve 10 numara. Yapılarını sevince daha fazla rengini almak da istedim ama her zaman kullanacağımdan emin olduğum ya da beni çok heyecanlandıran özel bir renk bulamadım (yeni bir ruj almak için neden bu kadar çırpınmışsam). Aldığım iki rengi de severek kullanıyorum -ve ikisi de yeterli.

Bu kalemler kullandığım en rahat mat rujların içine giriyor desem? Nars’ın velvet matte serisine benziyor ama onları pek kullanmadığım için karşılaştırma yapamam.

Kalem biçiminde olduğu için klasik rujlara nazaran daha kolay sürülüyor, ayrıntıya girmeye imkan sağlıyor. Dudakları sıva gibi kaplama ya da en ufak bir hatayı affetmeme gibi delirten özellikleri yok (evet, size söylüyorum sıvı rujlar). Ha, yalan olmasın, daha önce de söylediğim gibi sıvı rujları seviyorum. Ama böyle sür çık rujların rahatlığı da apayrı şimdi.

Hangi renkleri aldım?

golden-rose-matte-lipstick-crayon-mat-ruj-koyu-mor-bordo-03

03 numaralı renk, çok koyu, hatta yoğun sürünce siyaha bakan bir mürdüm. Fotoğrafta sıradan bir bordo gibi göründüğüne bakmayın, bence özel bir renk. Yağ gibi kayan yapısı ve kalem ucu sayesinde böyle hata kaldırmayan iddialı renkleri düzgün sürmek kolaylaşıyor, dudak kalemiyle çerçeveleme aşamasını atlayıveriyorsunuz. Tabii kuru ve çatlak dudaklarınız varsa ortaya çıkarabilir, bu kısmı kimseyi şaşırtmaz herhalde. Ben çizgili dudak görünümünü -abartıya kaçmadığı sürece- sevdiğim için sorun etmedim.
golden-rose-matte-lipstick-crayon-mat-ruj-mauve-pembe

10 numaralı renk, diğerinin tam aksine doğal görünüm veriyor, hatta doğalın da doğalı. Tamam, o kadar da değil. Mauve – gül kurusu tonlarında. Böyle soğuk ve kirli pembeleri dudağıma hiç yakıştıramazdım ama bu kalem rujların hangi rengini seçersem seçeyim beğenecekmişim gibi geliyor. Yapısı 03 numara ile aynı ama onun kadar koyu olmadığı için dudaktaki kuruluğu belirginleştirmiyor.

golden-rose-matte-lipstick-crayon-10-03-mor-mauve-icerik

Cruelty free ve vegan mı?

Her birinin minik minik içeriğini okumak biraz zorluk çıkarmadı diyemem ama en azından ambalajında görünür bir şekilde listelenmiş. Ha, bunları okumak bazı satış görevlilerini neden bu kadar rahatsız ediyor hala anlamış değilim. Matte Lipstick Crayon rujların içerik listesinde balmumu, karmin vb… gibi şurada bahsettiğim hayvansal maddeler bulunmadığı için vegan olduğunu varsayıyorum ama isteyen markayla iletişime geçip ayrıntılı araştırabilir. (Güncelleme: sanırım maillerde olumsuz dönüş yapıyorlarmış. Ben bilgisizliklerine veriyorum ama şüpheleriniz varsa almayın tabii.)

Golden Rose hayvanlar üzerinde deney yapmadığını iddia eden bir marka. Avrupa’da ve Türkiye’de yürürlükte olan yasalar dahilinde hayvan testleri yapması yasak. Çin’de satmıyor. Ancak herhangi bir cruelty free sertifikası olmadığını belirteyim, gerisine karar vermek, markanın açıklamasını baz alıp almamak size kalmış.

Nerede, kaça satılıyor?

Matte Lipstick Crayon rujlar yaklaşık 15 liraya, Golden Rose mağazaları ve standlarında satılıyor.

4 thoughts on “Golden Rose Matte Lipstick Crayon – 03 ve 10”

 1. Her ikisinin de rengi çok güzel ve çok yakışmış sana! 03 benim de aklımda, sonbaharda alırım sanırım (evet mevsimlik ruj takıntım var :D). Güle güle kullan, sevgiler!

  1. 03 rengini ben hala kullanıyorum ama ilkbaharda ister istemez mercanlara şeftalilere yöneldik değil mi? Teşekkürler Başak^^

 2. Maalesef golden rose ile son maillesmeniz uzerine “hicbir urunu icin vegan” beyani yapamayacagini belirtti. Kozmetiklerde sadece icerik okuyarak vegan olup olmadigini bilemiyoruz inaktif icerikler hayvansal olabildigi gibi 3. Parti dedigimiz hammadde uretiminde de hayvan deneyleri kullanilmis olabiliyor. Bu hammaddeler ithal oldugu icinde firmalar deney yapip yapilmadiklarini bilemiyor.
  Kisileri yanlis bilgilendirmemeniz adina elinizde son tarihli kesin veriler yoksa kendi dusuncelerinize dayanarak “vegan” beyani yapmamanizi ve insanlari yanlis yonlendirmemenizi rica edicem.

  1. Hayvansal kaynaklı olabilecek içerikler bellidir. Sadece içerik okuyarak bilemeyiz diyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Keza çoğu marka da ürünlerinin vegan olup olmadığı beyanını yapmıyor, biz içeriklerini inceleyerek buna karar veriyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin sistem böyle işliyor, yabancı cruelty free ve vegan bloggerlara da bakın isterseniz. Eğer tüm kozmetiklerde vegan sertifikası ya da garantisi olmasını beklerseniz maalesef piyasada alacak bir şey bulamazsınız. Bu sertifikaların markanın cruelty free olmasını garantilemeyeceğine girmiyorum bile. Ayrıca vegan beyanı yapmamaları markanın hayvan testi yaptığı anlamına da gelmez. Golden Rose’la mailleştiğimizde hammaddelerinin de hayvanlarda test edilmediğini yazdı. İnanıp inanmamak, alıp almamak size kalmış tabii.

   Birilerini yanlış yönlendirdiğimi düşünüyorsanız postta yazdıklarımı tekrar okumanızı tavsiye ederim. Kimseye bunu alın, bu kesinlikle vegandır demediğim gibi araştırma ve karar verme kısmını okuyucuya bıraktığım çok açık. Ben de sizin kendi varsayımlarınızla buraya müdahele etmemenizi rica edeceğim.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.