Golden Rose Matte Lipstick Crayon – 03 ve 10

golden-rose-matte-lipstick-crayon-10-03-mor-mauve

Golden Rose son zamanlarda biz mat dudak hayranlarının ilgisini çekecek güzel rujlar çıkarıyor. Matte lipstick crayon serisi, mat bitişli sıvı rujlara mesafeli duran ama rujunda herhangi bir parlaklık da istemeyenler için ideal. Bendeki renkleri 03 ve 10 numara. Yapılarını sevince daha fazla rengini almak da istedim ama her zaman kullanacağımdan emin olduğum ya da beni çok heyecanlandıran özel bir renk bulamadım (yeni bir ruj almak için neden bu kadar çırpınmışsam). Aldığım iki rengi de severek kullanıyorum -ve ikisi de yeterli.

Bu kalemler kullandığım en rahat mat rujların içine giriyor desem? Nars’ın velvet matte serisine benziyor ama onları pek kullanmadığım için karşılaştırma yapamam.

Kalem biçiminde olduğu için klasik rujlara nazaran daha kolay sürülüyor, ayrıntıya girmeye imkan sağlıyor. Dudakları sıva gibi kaplama ya da en ufak bir hatayı affetmeme gibi delirten özellikleri yok (evet, size söylüyorum sıvı rujlar). Ha, yalan olmasın, daha önce de söylediğim gibi sıvı rujları seviyorum. Ama böyle sür çık rujların rahatlığı da apayrı şimdi.

Hangi renkleri aldım?

03 numaralı renk, çok koyu, hatta yoğun sürünce siyaha bakan bir mürdüm. Fotoğrafta sıradan bir bordo gibi göründüğüne bakmayın, bence özel bir renk. Yağ gibi kayan yapısı ve kalem ucu sayesinde böyle hata kaldırmayan iddialı renkleri düzgün sürmek kolaylaşıyor, dudak kalemiyle çerçeveleme aşamasını atlayıveriyorsunuz. Tabii kuru ve çatlak dudaklarınız varsa ortaya çıkarabilir, bu kısmı kimseyi şaşırtmaz herhalde. Ben çizgili dudak görünümünü -abartıya kaçmadığı sürece- sevdiğim için sorun etmedim.

10 numaralı renk, diğerinin tam aksine doğal görünüm veriyor, hatta doğalın da doğalı. Tamam, o kadar da değil. Mauve – gül kurusu tonlarında. Böyle soğuk ve kirli pembeleri dudağıma hiç yakıştıramazdım ama bu kalem rujların hangi rengini seçersem seçeyim beğenecekmişim gibi geliyor. Yapısı 03 numara ile aynı ama onun kadar koyu olmadığı için dudaktaki kuruluğu belirginleştirmiyor.

Cruelty free ve vegan mı?

Her birinin minik minik içeriğini okumak biraz zorluk çıkarmadı diyemem ama en azından ambalajında görünür bir şekilde listelenmiş. Ha, bunları okumak bazı satış görevlilerini neden bu kadar rahatsız ediyor hala anlamış değilim. Matte Lipstick Crayon rujların içerik listesinde balmumu, karmin vb… gibi şurada bahsettiğim hayvansal maddeler bulunmadığı için vegan olduğunu varsayıyorum ama isteyen markayla iletişime geçip ayrıntılı araştırabilir. (Güncelleme: sanırım maillerde olumsuz dönüş yapıyorlarmış. Ben bilgisizliklerine veriyorum ama şüpheleriniz varsa almayın tabii.)

Golden Rose hayvanlar üzerinde deney yapmadığını iddia eden bir marka. Avrupa’da ve Türkiye’de yürürlükte olan yasalar dahilinde hayvan testleri yapması yasak. Çin’de satmıyor. Ancak herhangi bir cruelty free sertifikası olmadığını belirteyim, gerisine karar vermek, markanın açıklamasını baz alıp almamak size kalmış.

Nerede, kaça satılıyor?

Matte Lipstick Crayon rujlar yaklaşık 15 liraya, Golden Rose mağazaları ve standlarında satılıyor.