Far Bazı Favorilerim – Cruelty Free ve Vegan

cruelty free ve vegan far bazları favorilerim

Far bazlarına olan düşkünlüğümden daha önce bahsetmiştim. Lafın gelişi tabii, asıl düşkünlüğüm göz makyajına. Hatta renkli makyaj diye genelleyelim olsun bitsin. Ama bu far ya da göz bazlarının tek işlevi sadece renkli göz makyajını belirginleştirmek değil. Kullandığınız basit bir göz kalemi ya da eyeliner bile bu arkadaşlar sayesinde saatler boyu bozulmadan dayanabiliyor. Güzel yanı da bu sanırım, alengirli makyaj yapmayanlar için bile faydalı. Ha, göz kapaklarınız yağlı değilse  ve makyajınız akma gibi bir huy edinmemişse baz adımına ihtiyacınız yok, tebrikler. Ama gün sonunda karizmatik Kate Moss’tan çok uzakta bir “heroin chic” imajı çizmekten bıkanlar için en temel makyaj malzemelerinden biri.

Günümüzde gayet başarılı far bazları yapılıyor artık. Bazılarını ben de denedim. Ama tekrar tekrar aldığım birkaç tane favorim var. Bugün bunlardan bahsedeceğim.
Urban Decay Primer Potion – Eden

Güzellik blog ve vloglarının altın çağını yaşadığı birkaç yıl önceki döneme tanık olanlar bilir. Zamanında Urban Decay Naked paletler nasıl ünlü olduysa Primer Potion far bazlarını da herkes sözleşmişçesine övüyordu. Bana kalırsa bu şöhretini hak ediyor. Eskisi gibi rağbet edilmemesinin sebebiyse benzerlerini bulabilmenin artık mümkün olması.

UDPP hem farınızın renklerini daha canlı ve daha belirgin gösteriyor hem de göz makyajınızın akşama, geceye, hatta sabaha kadar kıpırdamadan durmasını sağlıyor. Ne bir çizgilenme, ne bir akma, ne bir bulaşma… Yeter ki doğru miktarda sürün ve gerektiği gibi kullanın. Her güzelin bir kusuru var tabii, bununla far dağıtmak adeta bir işkence. Çünkü yapışkan yapısı bütün o minik far tozcuklarını topluyor ve bırakmıyor. Bu yüzden insanlar dağıtmak istedikleri bölgeye önce pudra ya da ten rengi far sürerek çözüm buldu.

Primer Potion’ların bulunmaz hint kumaşı özelliği kalmasa da kendisini her daim tercih etmemin bir sebebi var. Eden rengi piyasada kapatıcı özelliği bulunan tek (vegan) far bazı. Yani tek adımda göz kapağındaki koyulukları ve damarları gizleyebiliyorsunuz. Özellikle doğal makyaj yapacağım zaman bu özelliği çok işe yarıyor. Her Allah’ın günü dağıtmalı, renkli göz makyajı yapmaya çok çok uzak olduğumu düşünürsek epey pratik buluyorum.

Not: Urban Decay, Leaping Bunny sertifikalı cruelty free bir marka olmasına rağmen Loreal’in alt markalarından biri. Bu sizi rahatsız ediyorsa bahsedeceğim diğer alternatiflere yönelebilirsiniz.

TheBalm Put A Lid On It

Zamanında deli bir UDPP-sever olduğum için çok övülen The Balm bazı deneme gereği duymamıştım. Ama en az onun kadar başarılı olduğunu görünce epey etkilenmiştim. Farın rengini çok güzel belirginleştiriyor ve göz makyajının ömrünü epey uzatıyor. Hem günlük kullanıyorum, hem de blogdaki çoğu far swatchlarını bununla yapıyorum. Bu yüzden çok çabuk bitiyor. Ancak bitmeye yakın bu başarısının azaldığını farkettim, sanırım maskara gibi durdukça etkisini yitiren ürünler bu far bazları.

The Balm cruelty free olduğunu iddia eden bir marka. Put A Lid On It bazı balmumu, karmin gibi sık karşılaşılan hayvansal içerikleri bulundurmuyor.

Wet n Wild Photo Focus Eyeshadow Primer

Daha bir önceki postta bahsettim bu far bazından. Henüz koleksiyonuma yeni katılan bir üye olmasına rağmen favorilerimin içine girdi bile. Bunun sebebi muhteşem bir ürün olması değil. Ama uygun fiyatını göz önünde bulundurduğumuzda piyasadaki çoğu bazı yener bence. Diğerleri gibi yapışkan değil, yani makyaj renklerini belirginleştirme konusunda pek bir olayını göremedim. Ama bunu kendi avantajına kullanarak dağıtma gibi problemler yaşatmıyor. Yani beğenip beğenmemek sizin beklentilerinize bağlı bir durum. Benim içinse acele çıkmam gereken, uğraşmak istemediğim günlerin kurtarıcısı. Kalıcılığı da diğerleri kadar başarılı.

Wet n Wild, Peta sertifikalı cruelty free bir marka. Photo Focus Primer, markanın sağladığı vegan listesinde bulunuyor.

GÜNCELLEME 2019: WET’N’ WILD ARTIK CRUELTY FREE BİR MARKA DEĞİL.