IMG_8997Fotoğrafın kalitesizliği beni öldürdü ama bu aralar ışıklandırmada sorun yaşıyorum, malum yeni ev, taşınmacalar falan. Eskiden -14. kattayken- kapalı havada bile anlaşılır ve net fotoğraflar çekmek kolaydı haliyle. Bir süre böyle abuk subuk fotoğraflara takılmayacaksınız artık.

Bu postu sonunda yazmış bulundum! Aslında ilk hali ojeleri de kapsıyordu ama onların tırnak fotoğraflarını çekmemeye karar verdim. Daha doğrusu, ojelerini en az bir hafta çıkarmayan biri olarak bendeki tüm Essence ojeleri çekip bitirmem aylar alabilir. Yine de isteyen olursa yavaş yavaş onu da yaparım. Tabii bu ojelerin her rengini bloglarda en kalitelisinden fotoğraflanmış bir şekilde görebildiğinize göre böyle bir çaba hayli gereksiz olacaktır.

GET BIG! LASHES VOLUME CURL MASCARA

Benim kirpikler uzun sayılsa da ne kalın, ne gür ne de kıvrıktır. Yani dümdüz de değil ama bir kıvrım varsa, artık kirpiğin ağırlığından mıdır kim bilir neden, aşağı düşerek kıvrılır. Bu yüzden benim bir rimelden beklentim, onları yukarı doğru kaldırması, bu arada da azıcık kalınlık vermesi. Cruelty free olmayan markalarda böyle rimeller bulmadım değil ama onları kullanacağıma varsın kirpiklerim 3 metre öteden farkedilmesin. Bir de cimriliği kat işin içine, Essence’in bu rimelinde bir potansiyel görüp deneyeyim dedim.

IMG_8759Böyle yamuk aplikatörlerden genelde memnun kalmışımdır, kıvrımı bayağı etkilediğini düşünüyordum. Yanlış düşünmüşüm, hepsi öyle olmayabiliyormuş. Yani kirpikleri dümdüz de yapmadı ama diğer rimellerden çok da bir farkını görmedim. Sadece, ikinci katı arka tarafından (yani C kıvrımının dış tarafından) uygulayınca kirpikleri biraz daha yukarı kaldırıyor, uzatıyor. Kıvamı ise ne kuru ne ıslak -ki ben ıslak ve yoğun kıvamlıları severim. Bu yüzden birkaç katta topaklanma yapmadığı gibi bir dolgunlaştırma vs özelliğini de gösteremiyor. Bazen sadece boyuyor gibi hissediyorum.

STAY ALL DAY LONG LASTING EYESHADOW

 • 02 GLAMMY GOES TO…
 • 06 ROCK CHIC

Krem farları seviyorum; hem primer hem de renkli baz olarak kullanılabiliyor olmaları benim çok pratik. Bu farlar da aynı şekilde baz için fena olmasalar da tek başına bir işe yarayacaklarını sanmıyorum. Çünkü diğer bütün bloglarda da değindiği gibi, hiç opak değiller, pigmentasyonları felaket, yamalı bir görüntü oluşturuyorlar. Hatta sadece simden, ışıltıdan ibaretler sanki. Siyah Rock Chic’in nispeten daha iyi bir yapısı var, daha pigmentli ama hala şeffaf. İkisi de benim gözlerimde akşama kadar çizgilenmeden durabiliyorlar. Bu yüzden genelde kahve tonlarında bir makyaj yapacaksam tembellik edip baz olarak bronz renkli Glammy Goes To… versiyonunu kullanıyorum, smokey ve koyu makyajlarda da siyah olan Rock Chic‘i. Ama mat farların altına kesinlikle düşünmemek lazım çünkü pek ışıltılılar.

IMG_8748IMG_8754
ESSENCE EYESHADOW
 • 60 KERMIT SAYS HELLO (shimmer effect)
 • 35 PARTY ALL NIGHT (metallic effect)

Yukarıda da görüldüğü gibi, ben fazla yer kaplamasın diye palete koymaya çalıştım bu farları. Yeşil olana alltan birazcık ısı verince yapıştırıcısı anında çözüldü ve hemencecik çıkardım kabından. Ama kahverengi ile şansım yaver gitmedi. Onu çıkaracağım diye farın yarısını dökmüş, metal panını fazla ısı yüzünde eğri büğrü hale getirmiş bulundum. Hiç estetik değil ama çok umrumda da değil açıkçası. Tek sorun, alkolle tekrar farı bütün hale getirmeye çalışırken rengi değişti. Alkolden değil yalnız. Çünkü ilk aldığımda da birkaç kere parmaklayınca alttan daha koyu ve daha farklı yapıda bir başka far çıktığını farketmiştim. Bu fara sahip olanlar beni anlayacaktır zaten. Metallic Effect serisi hep bunu yapıyordur belki, bilemem. Ama ben bu halini de seviyorum.

60 numara Kermit, aynı rengin bir de kalemini aldığım, bu aralar pek bir takıntılı olduğum fıstık yeşili. Böyle canlı bir rengin çok daha opak ve pigmentli olmasını beklerdim. 35 numara ise, grilik barından koyu bir şampanya rengi. Bazen ışıkta bronza kaçıyor. Neyse, kahve diyelim geçelim en güzeli. Bunun da pigmentasyonluğu orta. Ayrıca ikisi de göz altına dökülüyor.

IMG_8746 IMG_8741

 

LIPLINER – 08 RED BLUSH

Sanırım içlerinde en çok sevdiğim ve kullandığım Essence keşfi bu oldu. Dudak kalemlerinin fiyatına göre performansı epey yüksek. Kremsi ve yumuşaklar, pigmentliler, dudakları kurutmuyorlar, kalıcılar. Dudak kalemlerine çok para vermek istemeyen ama Emily’leri de fazla sert ve kuru bulanlar mutlaka Essence versiyonlarını denemeli. Tabii ben dudak kalemlerini ruj olarak kullandığımı da belirteyim, yani tüm dudağı dolduruyorum.

Red Blush, soğuk tonlu bir vişne rengi. Dudakları küçük gösterecek kadar koyu bir ton değil, ama gayet belirgin de. O kadar çok seviyorum ki çantamda dursun diye ayrı bir tane aldım. Benim bu kalemlerle tek sorunum renk skalasının çok dar olması. Bir de carmine içermesi, yani vegan olmaması.

IMG_8824

 

KAJAL PENCIL 20 SCREAM GREEN

Bu kalemi de Kermit fara baz olarak almıştım, gayet gereksiz bir ürünmüş. Rengi pek güzel ve belirgin olsa da çok pudralı (?) bir kalem bu, bir türlü sabitlenmiyor, topak topak dökülüyor. Kalıcılığı ise sıfır. Hele tüm göz kapağına sürme gafletinde bulunulursa anında çizgileniyor. Hiç uzun süreli kullanmadım kendisini ancak bazsız (hatta bazlı da) akacağından, uçacağından eminim.

02 numara krem farla 35 numaralı farın rengi birbirine ne kadar çok benziyormuş! Halbuki krem far çok bariz bir şekilde altın alt tonlu.

Bu saydıklarımın içinde en nefret ettiğim ürün ise kajal kalem oldu. Tipik bir drugstore markasında olduğu gibi çok iyi, çok kötü ve orta halli ürünleri çıkabiliyor Essence’in de. En güzeli, bunu deneyerek öğrenmenin bütçeyi sarsmaması.

18 thoughts on “Essence Ürünleri vol. 2”

 1. Farlarını bende beğeniyorum ve asla bende senin gibi kajal göz kalemlerini önermiyorum.
  Ben bir tane gri renginden almıştım inanılmaz akıyor ama sanırım asansörlü olan kalemlerinde akma sorunu yokmuş.

 2. yeşil olan kalem inanılmaz guzel gorunuyor keske bir de kalıcı olsaymıs. bende de aynısının lilası var ama elimde denedigimde gayet guzel durmasına ragmen gozumu boyamıyor :S
  asansorlulerini tavsiye ederim, bling bling rengini kullanıyorum altınmış gibi durmasına ragmen aslında daha cok bronza bakıyor, sevecegini düsünüyorum. kalıcı, akmıyor bulasmıyor. bir de inanılmaz bir turkuaz ve moru var =)
  Burcu

  1. Aa yazdığın çok iyi oldu:)Ben kalemleri baz olarak da kullanmayı seviyorum çünkü. O yüzden kalıcı olmasını isterim. Bling Bling’e bakayım, fazla bronz ve fazla mor göz çıkarmaz:]

 3. Bugün bende Rossmann’da şans eseri şu yeni koleksiyonun aydınlatıcısını ve allığını gördüm. Görür görmezden çığlığı basarak insanları korkuttum, haha. Stand talan edilmemişti, nasıl sevinmem! Eğer bulamadıysan, bir de Rossmann’a bak derim. Bizim kızlar sanırım henüz Rossmann’a geldiğini bilmiyor, ya da şube azlığından da olabilir tabii. Ben ne aydınlatıcıyla öyle süper makyajlar çıkarabileceğim, ne de allıkla. Sen hakkını verirsin diye düşünüyorum, sn. güzel kuyruklu eyeliner çekebilen kişi. :)(Böyle hitap etmeyi de hiç sevmem; ama o eyeliner unutulur mu ya!)

  Makyaj Aynam bir ara, extreme maskarasını tanıtmıştı, i love serisinden sanırım. Siyah kaplı olan işte. Beğenmişti de. Benim de aklım onda. En kısa zamanda, elimdekiler bitince, edinmek istiyorum. Bu rimeli es geçeceğim yalnız. Bu ne yaa. :/

  Bir de indirim mindirim derken, The Balm’ın şu geçen ay çıkardığı iki rimelden, ince ambalajı olanını aldım. Kirpikleri uzatanını hani. Onun rimellerini de seversin belki. Cheaters pek sevilmiyor; ama o iki yeni rimel beğeniliyor bloglarda. Ben kendimce güzel buldum. Uzatıyor, akmıyor, dökülmüyor, yapısı ıslak ve yumuşak, fırçası sert ve kolay sürülebilen cinsten vs. Kirpiklerde şahane etki yaratmasa da, uzatıyor. Yine de kıytırık makyaj algımla çok da bir şey diyemiyorum. Şunu diyebilirim ama, Essence markasına göre daha başarılı, Maybelline rimelleri gibi. Beğenilme ihtimali daha fazla rimellerden. ‘Yeniden alınabilir’ deyip geçeyim.

  Bir de far dosyan vardı ya senin. Hem ona binaen hem de görünce seni hatırladığımdan bunu da böyle bırakıyorum: http://25.media.tumblr.com/tumblr_m95z8xj6Mr1r3uopio1_500.jpg

  1. Aa çok sevindim denk geldiğine o zaman:) Ne aldın? Aydınlatıcı ve allık mı? Neden hakkını veremezmişsin canım? Ben de annemin karnından “makyaj yapıcı” olarak çıkmadım, deniyoruz işte bir şeyler. Maksat muhabbet olsun kız kıza. Kuyruklu eyelinerın çok daha güzellerini çekiyorsundur eminim;)

   I love Extreme rimelini hem Makyaj Aynam, hem de diğer kullanan herkes çok beğeniyormuş, ben de duydum. Açıkçası şu posttaki rimel bittikten sonra onu almaya niyetliyim:) TheBalm’ınkine de bakayım ama Essence daha ucuz olunca onu yeltenirim gibi geliyor ehe. Ama cheaters kıvırıp kaldırıyorsa ıslak yapısından dolayı almak isterim.

   O ne güzel makyajdır , ne güzel renk uyumudur! Böyle şeyler görmek istiyoruz:]

  2. O kadar şey yazmışım, ne aldığımı yazmamışım. Nasıl gözüm dönmüşse, hahaha. Allık ve aydınlatıcıyı aldım. Pigment zaten vardı ben de, mor olanından. O mor olanı gözde hiç mor gibi durmuyor ayrıca. :/ Ojeleri de pek sevemedim, bir dahaki koleksiyonlara inşallah. Öyle işte. İlk allık deneyimim olacak, hakkını verip veremeyeceğimi göreceğiz. Yazın neyse de, kışın bembeyaz surat pek hoş olmuyor benim için. Hem böyle bir allığı kaçırmak istemedim. Belki sevmezsem, en azından bir The Balm kadar üzülmem açıkçası. Pigmentasyonu falan fazla değil, tam benim istediğim gibi. Sürüş kısmını çözersem, tarzı yakalarsam (yanağa yaymak mı, çizgi halinde elmacık kemiklerine sürmek mi, hafifçe pudralar gibi pembeleştirmek mi gibi), süper olacak. Aydınlatıcıyı da kaş altlarına kullanırım. Toz aydınlatıcılar bana pek uymuyor yüz için kullanımda. Yüzünü toz kaplamışçasına bronzer kullananları görünce, ben de öyle olabilirim diye çekiniyorum biraz. Daha denemedim ama! Göreceğim sabah. Kullan kullan bitmez ama, 11 gram kadar. Ben eyelinerı çekiyorum, küt bir bitişle göz kapağımın bittiği noktada bırakıyorum. Peh. :(

   Bu arada ojede çok süs püs, nail art falan sevmem ama şöyle bir blog buldum: http://nailside.blogspot.nl/2012/09/tutorial-vertical-lightning-bolt.html

   Blogtaki bu uygulamayı da beğendim, deneyeceğim bir ara. Belki sen de seversin. Tek tırnağa falan güzel gider. Yüzük parmağına farklı şeyler yapmak bir ara baya revaçtaydı. Ne bileyim, en azından eğlenceli.

   The Balm’ın o bahsettiğim uzatan maskarası bana yedi küsur liraya geldi, yüzde elli indirimle. Ben de şaşırdım. Uygun fiyatlıymış o zaman. Diğerini de deneyeceğim, tombul olanı. Cheaters’ın fırçası bu tanıttığın rimele benziyor, Extreme maskarasına da benziyor. Öyle büyük yani. Büyükler herkese gitmiyor ya, biraz riskli. The Balm gene indirim yaparsa yılbaşında falan, ki çalışanlar yüzde kırk olabilir dedi, bir bak bence. Kirpiklerin uzun uzun senin, hoşuna gidebilir.

  3. O morun gözde gri-siyah bir şey duracağını tahmin etmiştim. Öyle mi? Koyu renklerde pek randıman alınmayabiliyor pigmentler söz konusu olunca. Aydınlatıcıyı bir çok şekilde kullanırsın ama. Dediğin gibi kaş altına, göz pınarına vs. Bir de sen buğday tenliydin galiba, o zaman sarı ışıltıları da güzel durur hem. Bu ikisiyle olan deneyimlerini de yazarsın artık:)

   Küt dedin ya, işte o eyeliner tarzı kişiye göre çok güzel durabiliyor. Ben normalde kuyruklu sevsem de o tarzda da denemek isterdim ama göz şeklim hiç müsait değil. Zaten çukur gözlerimi daha da çukurlaştır, küçültür. Ama başkalarında şaheserler yarattığını da görüyorum.

   Bu linkini verdiğin blogda ne güzel şeyler varmış, dediğin gibi pek eğlenceliler! Tırnak konusunda biraz nötr kalsam da bu minik ayrıntılar hoşluklar katıyor hayata.

   Rimelde büyük iyidir iyi. Göze göre değişiyor elbet… Ama o ince uzun aplikatörler hiç kıvırmıyor, o yüzden sevemedim onları. Önemli olan hem boyu hem işlevi, konu rimel olunca.

   O zaman yılbaşında Gratislere bakınayım ben azıcık daha sabredip.

  4. Ben geldim.
   Şu Essence rimelle ilgili konuşacağım =)
   Markanın 3 4 rimelini denedim yanlış hatırlamıyorsam, en iyisi oydu içlerinde, bitirene kadar da kullandım. Fırçası ilk başlarda çok zorladı, alıştım. Yine ilk başlarda istediğim kadar dolgunluk vermiyordu, aça kapata daha iyi dolgunluk vermeye başladı. Benim cılız kirpiklerde işe yaradı ama ben sür allah sür mantığındayım rimeli… Diyeceğim odur ki alıp da beğenmezseniz bana küfretmeyin =)

   Ya bu arada Sibel, sen S.’sın aynı zamanda değil mi ? =))

   Duygu, dudak kaleminin rengine öldüm bittim, alacağım…

  5. Zaten rimellerde açtıktan sonra biraz beklemek gerekiyor sanki performansını göstermesi için? Yani çok kuru olup da deli edenler hariç tabii. Tamam küfretmeyiz:D Bana göre her rimelin gideri var zaten, yeter ki bir ayda kurumasın (örn. YSL’nin o iğrenç rimeli).

   Dudak kalemi ölünmeyecek gibi değil ama. Ben de her Essence’e baktığımda birer birer yedekleyesim geliyor da zor tutuyorum kendimi öeeh napıyon diyerek:]

  6. @Cyborg

   O pigment bildiğin ben de siyah duruyor. Simsiyah yahu. Hani mordu, simliydi. Anlayamadım. Essence’te farda yüzüm gülmeyecek galiba. Gerçi birkaç blog, şu 4lü, her daim satılan farlarını beğenmiş. Kenarda köşede bekletiyorum işte pigmenti. Güzel kullanan birini görürsem ben de değerlendiririm.

   @MakyajAynam

   Evet, o S. de benim. :)

 4. İki kere uzun uzun yorum yazıp başka yerlere tıklamam sonucu silindi. Şimdi bir üçüncü kez toplayarak yazayım.

  Pigment bence olsa olsa gece makyajına far gibi gidebilir. Simli falan diye hiç ıslak halini düşünemiyorum. Kirpik diplerine uygulamak fikri güzel görünüyor ama. Bu mor aşkı yüzünden alınmış bir pigment açıkçası, keşke senin aldığını alsaydım da, hiç değilse aydınlatıcı olarak kullanırdım. Benim gözlerim açık tonlarında bir kahverengi, bu pigment ondan bana uymadı sanırım. Neyse, kısmet.

  Dün Essence Twilight koleksiyonundan aldığım allık ve aydınlatıcıyı denedim. İkisinin de en güzel yanları:

  – Tozutmaları çok çok az, ki Essence tozuttuğu için toz ürünlerini hiç sevmediğim bir markaydı.
  – Ambalajları klasik Essence ürünlerine göre taş gibi, böyle özel açma mekanizması var, o derece güzel.
  – Simli vs. olmayışları. Essence’in sim sevdası bitmek bilmiyor. Çok sevdiğim bir allığı simli diye alamamıştım, bu iyi oldu.
  – Pigmentasyonları. Allık çok kırmızı gibi görünse de, kontrollü olarak kullanılmaya elverişli şekilde renk veriyor. Bir fırçada, orta karar ürün alınca, yanakta sağlıklı bir pembelik yaratıyor. Tam benlik.

  Kalıcılıklarına bir şey diyemiyorum. Zira ilk kez allık kullanan ben, ‘yaa ben bir garip oldum galiba’ diye diye yolda tüm yüzümü tırtıkladım. Yine de, yapısı bir harika iki ürünün de, kaşmir gibi, yumuşacık. Allığı tek fırça kullanacağım. Sade ve yeterli benim için. Genel olarak bütün blog yazarları beğeniyorlar ama kalıcılıklarını.

  Aydınlatıcısı bana yaramadı. Parmağımla denediğimde baya sedefliydi, cildimde pudra gibi şeffaflaştı. Kaş altım için almıştım en çok; ama onda da sarımsı durdu. Tabii, bunlar ilk makyaj deneyimi. Daha şans verip deneyeceğim. Benim aklım hep TheBalm’ın Mary Lou’sundaydı, belki de ondan benimseyemedim. İlk indirimde Mary Lou’yu da alacağım. Dört gözle bekliyorum şu indirimi.

  Ek olarak; sor demiştin ya, gittim ben de MAC’e. Benim cildim NC35 oluyormuş. Baya oldu soralı; ama anca hatırladım yazmayı.

  1. İtinayla pişirilmiş bronz tenlerin aksine doğal esmerleri çok beğeniyorum ben:) Az çok anladım cildini, iyi oldu da söyledin.

   Mary Lou Manizer ile Essence aydınlatıcı renk olarak benziyorlar gibi geldi bana ama tamamen internet fotoğraflarına bakarak konuşmak biraz arka tarafından sallamak olur elbet. Bu aralar Albatross gibi aydınlatıcılar çok revaçta olduğu için hepsi altın rengi ışıltılı. Ben bunları açık tenlerde çok fazla sevmiyorum, esmerlerde fıstık gibi duruyorlar:) Ama aydınlatıcı zor bir üründür ya ben de alışamıyorum, yakıştıramıyorum bir türlü… Kaş altıma bile sürdüğüm olmuyor, en fazla göz pınarı ki yanak bölgesine değdirmiyorum bile. Ama tercih meselesi tabii. Mary Lou başlangıç için azıcık fazla parlak gelmez mi acaba? Yine de denemek lazım. Allığı zaten eli hafif uygulamak en güzeli, başlangıç ya da profesyonel farketmez:D

   Açık kahve gözlerde mor şahane olur, sakın vazgeçme! Gerçi bu pigment gözde mor gibi görünmüyormuş ama olsun, ıslatıp eyeliner olarak bir şans ver mutlaka.

   Görüşlerini yazdığın için teşekkürler. Eminim okuyanlara yardımcı olmuştur;)

 5. Ben 06 numarali fari eyelinerimin yada gozumun ustune surdugum kalemin uzerine eyeliner fircasiyla uyguluyoru, . Gayeett hos simli bir goruntu oluyor :-)

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.