Hayvanlar üzerinde test edilmemiş, vegan ve bir zahmet de azıcık güzel bir şampuan ararken Desert Essence’in efsane olmuş bu hindistan cevizi serisini ne zamandır gözüme kestirmiştim. Beklentilerim yüksek olsa da çok övülmüş bir şeyin harika çıkmayabileceği ihtimalini de unutacak değilim. O yüzden kendimi sadece “hmm fena değil iş görüyor” demeye hazırlamışken çıkan sonuçtan EPEY memnun kalmış olmam beni biraz şaşırttı doğrusu.

Saçımı iyi temizleyen, yumuşatan, dolaştırmayan, ekstra dökmeyen, bol köpüren bir şampuan bulmuşum, tüm dünyaya haykırarak paylaşasım var. Tabii ki şampuanın asli görevi temizlemek, piyasada bunu yapan başka cruelty free ve vegan şampuanlar da bulunmuyor değil. Ama ben de şampuanımdan mucizeler, kuş kondurmalar beklemiyorum ki sonuçta. Belli kriterlerim var ve bunları hemen hemen tümüyle sağlayana bas nikahı, pardon parayı.

İçeriğinde en bilinen zarar zararlı ve yıpratıcı kimyasallardan yok. Basit bir zeytinyağı sabunu ya da benim çok ilgilendiğim ama bir türlü yapamadığım kocakarı ilacı karbonat-sirke vs karışımları gibi sadelik de beklememek lazım, sonuçta seri üretim fabrikasyon ürünü. Fakat hem marka hem de içerik/ürün açısından benzerlerinin aksine bol bol köpürüyor. Yine bu tarz şampuanlardan deneyimlediğim dolaştırma, dökme olmuyor (tabii saçımı HİÇ dökmüyor desem yalan olur, sadece kendi saçımın endişe yaratmayacak derecede dökülme miktarı işte). Asıl amacım hiç saç kremi kullanmamaktı ama saçımı kestirmeyip uzatınca bu hedefime ulaşamadan pes ettim sanırım, şampuan da bir yere kadar. Yine de saç kremiyle birlikte gayet güzel bir sonuç aldığım gibi kremsiz de o uzun saçı -azıcık zorlanarak da olsa- açabiliyorum, ki bu benim için büyük başarıdır.

desert essence coconut şampuan içerikHindistan cevizi serisinin kremi de çok beğeniliyor ve herkesin dediği gibi, saç kremi, şampuandan daha önemli bir adım olabilir, doğrudur. Bir gün onu deneyeceğim, çok merak ediyorum ama ya cillop gibi bir indirime denk geleceğim ya da hiç hesap kitap yapmadan düzenli olarak harcayabileceğim bir para gelecek. Ama şimdilik başka daha ucuz bir şampuana dönme riskini almadığım sürece o iş yaş. Geçinip gidiyoruz bakalım.

Şampuanı 40 liraya Macrocenter’dan aldım. Evet, yurtdışında drugstore olarak satılan bir marka için fiyatlar biraz uçuk ama bu şampuanın daha uygun fiyatlı alternatifini bulamadığım için bittiği gibi tekrar alıyorum. Aslına bakılırsa kendisini çok beğenmeme rağmen başka şampuanları da denemeye hazırım -ne de olsa çok sık biten bir şey- ama gözüme kestirdiklerimin fiyatları bu şampuan ile ya aynı ya daha yüksek. Yani artık yorumu da siz yapın.

Desert Essence bazı Macrocenter ve Migros şubelerinde bulunuyor. Distribütör firmasından online sipariş verilebiliyor: ailemicinsaglik.com.

8 thoughts on “Desert Essence Coconut Şampuan”

 1. Kuru saçlar içinmiş acaba benim ince telli, normal saçları ağırlaştırır mı diye düşünmekteyim:/

  1. Benim saçlarım da normal (ama kalın telli) ağırlaştırma yapmadı ve yapacak türde bir şampuana da benzemiyor. Yine de herkesin saçında farklı sonuçlar çıkaracağını unutmamak lazım.

  1. Haydi bakalım umarım bayramda güzel bir indirim patlatırlar da stoklarız:)

 2. Erkek arkadaşımla Migros’ta gezerken rafta tek kalan ve %20 indirime tabii olan bu şampuani gorup çığlığı basmistim. Yanimdan kacti gitti tabii asdfsd. Benim islemsiz saclarimi guzel yumusatti; ama fazla yumusatti :/ Hacim macim hak getire. Kadinlar gunu vs de indirim yakalarsam alirim ama. Kokusu sahane ve guzel temizliyor. Kokos kurabiye var sirf hindistan cevizli, kendimi oyle hissediyorum bu sampuanla.

  Karbonatla yikiyordum bayadir sacimi. Sirkeyi ya usendigimden ya da sacimi fazlaca yumusatip sonuklestirdiginden kullanmiyordum. Zamanla karbonat saclarimi kuruttu. Bazen karbonat bazen bu sampuanla yikiyorum simdilik.

  Aklimda alterra nin sampuanlari var aslinda da içeriklerini pek begenmedim. Yine 35 lira nedir yahu, el insaf. Neyse ki markayi cok bilen yok da raflarda gorebiliyoruz.

  1. Hadi ya demek fazla yumuşattı:/ Yukarıdaki arkadaşın endişeleri doğruymuş o zaman, ağırlaştırabilecek türde bir şampuan demek ki. Benim gibi kalın telli ve yıpranmış saçlarda daha işe yarıyor herhalde. Kokusu cidden güzel ama, ki ben çok güçlü yapay kokuları sevmezdim normalde. Bayramda bir indirim olsa da ben de 35 lira verirken içim cız etmese, çünkü mecbur almaya devam edeceğim.

   Alterra’nın şampuanlarına cesaret edemiyorum ben, doğalız moğalız diyorlar ama birazcık palavra sanki. Saç kreminden memnunum ama, ucuz olduğu için pahalı kremlere de hiç elim gitmiyor. Keşke senin gibi karbonat olayına girebilsem ama zaten pratik birşey değil, dediğin gibi kurutup ekstra bakım gerektirir diye erteliyorum şimdilik.

 3. Şampuan olarak Elma&Zencefilli olanı kullanıyorum, saçlarımı çabuk yağlandırmıyor olmasını ve kaşıntı yaratmamasını sevdim.
  Hindistancevizli serinin ise saç şekillendirici kremini aldım. Hindistancevizi kokusundan aslında hiç hoşlanmama rağmen, işlevinde başarılı olmasına bayıldım. Dalgalarımı ağırlaştırmadan, sertleştirmeden, parlatmadan belirginleştiriyor.

  Ben ürünleri Anne&Bebek fuarından indirimli almıştım, şampuandan sırf fiyatı nedeniyle vazgeçesim var ama bulmuşken de iyi bir ürün bırakmak istemiyor insan.

  1. Ben de sevdiğim ürünler nadir denk geldiği için bırakmak istemiyorum, fiyatı biraz düşündürmesine rağmen. Elma ve zencefilli şampuanını not aldım öyleyse.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.