Derma E – Vitamin C Renewing Nemlendirici Krem

Derma E Vitamin C Renewing Nemlendirici

Kışa girmeden önce yine o alışık olduğum sıkıntıya girmiştim: hangi nemlendiriciyi alsam. Allah başka dert vermesin tabii. Ama kendime göre cilt bakım ürünü bulmakta zorlandığım doğrudur. Bu da kimi zaman işe yaramayacak şeyler için boşa harcama yapmakla sonuçlanabiliyor. Neyse ki bugün bahsedeceğim Derma E’nin C vitaminli nemlendiricisiyle isabetli bir seçim yapmışım, aferin bana.

Cilt tipimi tekrar anlatayım. Genel olarak yağlı, belli bölgeler çok kuru, pul pul dökülen türde. Egzamaya ve akneye yatkın, özellikle bu aralar atağa geçtiler (güncelleme: rosacea atağıymış ve 2019 itibarıyla tedavi olmuş bulunuyorum). Sonuç olarak nemsiz ve karma cilt diyelim. Hal böyle olunca hem yağı ve dermatiti kontrol edecek, hem de nem verecek bir şeyler gerekiyor.

Derma E’nin c vitaminli nemlendiricisi yukarıda sıraladığım sonsuz beklentilere karşılık verecek mucizevi bir ürün değil. Ama sıkıntı vermiyor, verecekse huzur veriyor.

Özellikleri

Hafif bir nemlendirici bu. Yüzünüze ilk sürdüğünüzde koyu kıvamlı bir kremle karşılaşıyorsunuz ama tahmin ettiğinizden daha iyi emiliyor. Emildikten sonra yok oluyor, yağlı ve nemli tabaka bırakan türde değil. Bu yüzden yağlı ciltlerin seveceğini, kuru ciltlerin de yaz mevsiminde kullanabileceğini tahmin ediyorum. Yalnız cildi yumuşatmasına rağmen ilk 10 dakika cildi hafif gerginlik yaratıyor. Bunu da not olarak belirteyim, o hissi sevmeyenler de var.

Fondötenin altına uygulandığında yapısını ve kalıcılığını bozmuyor. Tek başına kullandığımda ise yağ belirtileri ancak gün sonuna doğru ortaya çıkıyor. O kadar da olur canım. Gündüz kremi olarak çok sevdim. C vitamini içerikli ürünleri gündüz kullanacaksınız mutlaka güneş koyurucuyla desteklemeniz gerektiği söyleniyor, bunu da not olarak belirteyim. Geceleri de kullanıyorum ama daha besleyici bir şey isteyen çok kuru ciltler için yeterli olmayabilir. Havaların buz gibi soğuk seyrettiği dönemde ise serumla kullanıyorum diyeceğim ama buralar pek ılık doğrusu. Yetersiz geldiği herhangi bir dönem olmadı.

C vitaminiyle ciltteki lekeleri ve düzensizlikleri iddiasına gelirsek, düzenli kullandığımda sabahları gerçekten yatışmış bir ciltle uyandığımı farkettim. Ama etkilerinin kalıcı anlamda tedavi edici olup olmadığını gözlemleyemedim.

İçerik

Ambalajdaki içerik listesinin üzerine etiket yapıştırıldığı için fotoğraflayamadım ama merak edenler websitesinden inceleyebilir.

C vitamini tam da iddia ettiği gibi büyük oranda bulunuyor. Yani şöyle muhteşem besleyici maddeler kullandık deyip içerik listesinde sondan 2. sırada bulunan ürünlerden değil. Ayrıca su bazlı, stabil formda c vitamini kullandıklarını söylüyorlar. Bu yüzden güneşe karşı hassasiyet yaratmayacağını tahmin ediyorum (gündüz kullanacaksanız yine de güneş koruyucuyla desteklemelisiniz). Düşük oranlarda da olsa A ve E vitamini gibi cilt bariyerini onarmaya yardımcı, epey etkili içerikler de kullanılmış.

İlgimi çeken şey ise tatlı badem yağı, üzüm çekirdeği yağı, kayısı çekirdeği yağı içerdiği halde ciltte tabaka bırakmamayı başarması. Başarılı formüle edilmiş. Gece kremini ve serumunu da denemek isterim ileride, ama şimdilik ihtiyacım yok gibi.

Cruelty-free ve Vegan İddiası

Derma E, Peta sertifikalı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Tüm ürünleri vegan.

Bir yandan dermokozmetik diyebileceğimiz, bir yandan da çevre dostu, toksik maddeler içermeyen, “temiz içerik” hassasiyetindeki bir marka. En büyük özelliği bunları uygun fiyatlarda birleştirmesi olsa da o fiyatlar Türkiye’ye gelince katlanıyor maalesef.

Nasıl Temin Ettim

Dermoeczanem.com‘dan almıştım. Orjinal fiyatı 200 tl civarı ama internette çok daha uygun fiyatlara bulunabiliyor. Yine aynı şekilde resmi internet sitesinden alışveriş yapabilir ya da satış noktaları bilgisi için iletişime geçebilirsiniz.