Derma E Sun Defense Mineral Sunscreen SPF 30

Derma E çok sevdiğim bir vegan cilt bakımı markası. Şimdiye kadar kullandığım her ürününden memnun kaldığım için Sun Defence mineral güneş koruyucularını da çok merak ediyordum. Bana göndermeyi teklif ettiklerinde deneme fırsatı bulduğum için pek sevindim. Kafamda bir fikir oluşacak kadar kullandım ve bugün yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Elimde hem yüz hem de vücut için iki tane ayrı ürün var ama yapıları ve içerikleri çok benzer olduğu için aynı yorumları yapacağım.

Özellikleri

Bu güneş koruyucusunu doğru anlatabilmek için önce bazı özelliklerini belirtmem gerekiyor. Mesela sadece fiziksel güneş filtresi kullanılan, nam-ı diğer mineral güneş koruyucularından. %20 oranında, non-nano Çinko Oksit içeriyor. Bu en güvenli kabul edilen güneş filtrelerinden birisi. UVA ve UVB ışınlara karşı etkin koruma sağlıyor. Zaten aşağıda ‘içerikler’ kısmında daha ayrıntılı değineceğim. Ama fiziksel filtrelerin handikapı ciltte pek konforlu durmamaları.

İçeriğinde aynı zamanda parfüm gibi irrite edici içerikler bulunmuyor. Güneş koruması birçok antioksidanla güçlendirilmiş. Ayrıca reef-safe ibaresi de var. Yani deniz yaşamına, mercanlara zarar veren maddeler içermiyor.

Güneş korumasının devamlılığını sağlamak için 2 saatte bir yenilenmesi gerekiyor.

Tüm bu açılardan bakıldığında Derma E güneş kremlerinin yaz mevsimi ve deniz tatili için çok uygun olacağını düşünüyorum (gün içinde tekrar uyguladığınız sürece tabii ki). Yağlı ciltler daha çok sevecektir, kuru ciltler konusunda pek emin değilim. Ayrıca 6 aydan büyük çocuklar için de güvenli olduğu söyleniyor. Çocuklar için de ideal bir koruyucu olacaktır.

Yapısı

Derma E Sun Defense Mineral Sunscreen SPF 30
Derma E Sun Defense Mineral Sunscreen SPF 30

Koruyucu filtre olarak Çinko Oksit kullanılmış, hem de nano partikül haline getirilmemiş. Bu ne anlama geliyor? Sağlık için en güvenlisi olsa da beyaz kalıntı bırakan güneş kremi yani. Yukarıdaki fotoğrafta da bariz görebilirsiniz bu durumu.

Beyaz kalıntı bırakması ve cilde yedirme zorluğu dışında olumsuz bulduğum bir yönü olmadı. Mat ve ince bir dokusu var. Yapış yapış ya da yağlı his bırakmıyor. Ayrıca bende terleyince kusma yapmadı. Bu yüzden sıcak günlerde de rahatsız olmadım. Sivilce çıkarmadı , tam tersi sakinleştirdi. Çinko oksit ağırlıklı mineral güneş koruyucuları hep cildime iyi gelmiştir. Genel olarak konforlu buldum, yüzümdeki beyaz kalıntıyı unutursam. Vücudumda beyaz kalıntıyı daha az rahatsız edici buldum.

İki parmak kuralına gelirsek, kendisi buna hiç uygun değil. Bir kere ambalaj dizaynından dolayı fazla ürün çıkıyor. İki parmağımı kaplayacak kadar ürün alayım derseniz zaten tüpün yarısı biter. Bu kuralı ince başlıklı Kore güneş koruyucularında bırakıp eski yöntemlere dönmek en güzeli. Yani ortalama bir çay/tatlı kaşığı miktarı ürünü tüm yüze yedirmek en güvenlisi sanırım. Ben dışarı çıkmayacağım zamanlarda daha az kullandım ve haliyle cildimde daha konforlu durdu.

İçerik

Derma E Sun Defense Mineral Sunscreen SPF 30 aktif içerik
Derma E Sun Defense Mineral Sunscreen SPF 30 içerik

Tek bir güneş fitresi kullanılmış, o da %20 oranında Çinko Oksit. UVA ve UVB ışınlarından korunmak için gayet etkili. Nano-partikül değil, yani çevreye zarar verme ya da kana karışma riski yok (gerçi nano güneş filtrelerinin sağlığa zararı kanıtlanmış değil, solunmadığı takdirde). Bazı kimyasal filtreler deniz yaşamına verdikleri zararla biliniyorlar. Endüstriyel kirlilikle karşılaştırıldığında küçük çaplı kalsa da insanların bu maddelerden kaçınmak istemesi çok doğal, özellikle deniz kenarında. Bu yüzden Derma E reef-safe olarak tabir ettiğimiz, mercanlar ve deniz yaşamı için güvenli bir güneş korucu.

İçerik sadece güneş filtresinden ibaret değil tabii. Yeşil çay, c vitamini türevi ve e vitamini gibi antioksidanlar da bulunuyor. Bunlar güneşten korunmayı destekleyen, cilt yaşlanmasına karşı olan maddeler.

Bunun dışında nemlendiriciler, kıvam arttırıcılar ve emolyenlerden oluşan bir krem olmuş. Parfüm, alkol gibi cildi irrite edici ya da toksik maddeler bulunmuyor.

Güneş kreminde önceliğiniz çevreci, güvenli ve temiz içerikse bence piyasadaki en uygun vegan ürünlerden biri bu. Ancak ciltte duruşu en önemli kriterinizse kendisiyle pek iyi anlaşamayabilirsiniz.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Derma E, Peta sertifikalı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Aynı zamanda tüm ürünleri vegan.

Nasıl Temin Edilir

Resmi internet sitesinden online alışveriş yapabilirsiniz. Güneş kremlerinin orjinal fiyatı 185 tl ama indirimleri takip ettiğinizde daha uyguna gelebilir.

2 thoughts on “Derma E Sun Defense Mineral Güneş Koruyucu Krem SPF 30”

  1. Hafta içi çalışan ve makyaj altına güneş koruyucu kullanan biri olarak benim de sürekli tercih edeceğim bir ürün olmaz; ama, tatilde çocuklar ve kendim için kesinlikle alabilirim. Çünkü hepimiz anında kızaran ciltlere sahibiz ve özellikle tatilde çevre açısından güvenilir koruyucuları kullanmayı tercih ediyorum. Çok teşekkürler yazın için, çok sevgiler.

    1. Günlük kullanım olarak makyaj altına vs uygun değil gerçekten. Ama çocuklar, aile için gayet güvenilir bir ürün. Ben teşekkür ederim yorumun için, sevgiler <3

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.