Derma E Anti-Wrinkle Vitamin A Glycolic Temizleyici

Derma E Anti-Wrinkle Vitamin A Glycolic Temizleyici

Hem hayvanlarda deney yapmayan, hem de ürünlerinde hayvansal madde bulunmayan marka arayışındaysanız toplaşın. Derma E Türkiye’de bulabileceğimiz nadir cruelty free ve vegan markalardan biri. Dermokozmetik markası olduğu için cilt bakımcı kitle arasında bahsini birkaç yıldır duyuyordum. Ancak deneyebildim, malumunuz fiyatlar… 

Glikolik asitli serisine uzun zaman önce göz koymuştum. Yüz temizleyicim bittiğinde fırsat bu fırsat dedim. Yılın başında aldığım A vitaminli, papaya meyveli, kırışık önleyici vaatli yüz temizleyicisini yeni bitirmişken bugün biraz bahsetmeye karar verdim.

Özellikleri

Yüz temizleyicilerinden pek beklentim olmadığını hep söylüyorum. Tek bir görevi var zaten, iş görsün yeter. Bu temizleyici üstüne düşeni yapmakla birlikte cilt problemlerimi bariz azalttı ve bunun psikolojik olmadığına eminim.

  • Derinlemesine temizliyor (tabii kalıp gibi makyajı hop diye çıkarmasını beklemeyin). Ben önce hindistan cevizi yağıyla makyajımı silip sonrasında bu temizleyiciyle yıkamayı seviyorum. Sabahları da tek başına kullanıyorum.
  • Gözleri yakmıyor ama eyeliner ve rimelli göz makyajını tek başına çıkarmak için uygun değil zaten.
  • Nazik bir yapısı var, cildi kurutmuyor. Kışın kuru soğunda sık sık kullandığım halde hiç gerginlik, kızarıklık, pul pul dökülme vs. yaratmadı. Hatta içindeki glikolik asit sayesinde cildi yumuşattığını sanıyorum. Ha nasıl olsa kurutmuyor diye nemlendirmeyi komple boşlarsanız kendisinin yapabileceği bir şey yok tabii.
  • Yağlı ciltlere de uygun. Yüzde kalıntı ya da yağ tabakası bırakmıyor.
  • Güzel köpürüyor. İçinde SLS vb. köpük bombaları bulunmamasına rağmen derinlemesine temizlediğini hissediyorsunuz.
  • Ambalajı kullanışlı. Tek bir pompada elinize gelen ürün miktarı ne eksik, ne de fazla. Mekanizması istediğiniz miktarı alabilmek için çok uygun, ben sabahları daha az kullanıyordum mesela. Ayrıca fışt diye banyonun diğer ucuna püskürmüyor. Bu ne gereksiz bir ayrıntı deseniz de, kullanışlılık en az içindeki kimyasallar kadar önemli bana kalırsa. Tabii israfa da karşıyız.

İçerik

Formülünde SLS gibi sert kimyasallar barındırmıyor, daha nazik alternatiflere yer vermişler. Glikolik asit peeling işlevi görüyor ama hemen yıkadığınız için yüzü soyma gibi bir olayı yok tabii. Granüllü peelingler gibi yüzü hatır hutur çizmiyor, tahriş etmiyor. Çok nazik ve kibar biri yani. Bunun dışında içerik listesi çok kabarık değil zaten, ekstratlar ve koruyucular var. İçine parfüm koymasalarmış şahane olacakmış ama neyse, çok takılmıyoruz. Kullandıkları kimyasaların toksik olmamasına özen gösteren bir firma çünkü.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Derma E, Peta’nın hayvanlarda deney yapmayan markalar listesindeki sertifikalı cruelty free bir marka. Aynı zamanda hayvansal içerik kullanmayışlarıyla duruşlarını belli ediyorlar zaten.

Nasıl temin edilir

Temizleyiciyi dermoeczanem.com‘dan yaklaşık 70 liraya almıştım ama o günden beri fiyatlar uçtu tabii. Yine de diğer online alışveriş sitelerinden daha uygun fiyatlara ya da indirimli temin edilebilir. Online almak istemeyenler Derma E satışı olan eczanelerin listesini şuradan görüntüleyebilir.

Derma E’nin Türkiye’deki fiyat politikası gerçekten saçma. Çünkü orjinalinde pahalı skalada bir marka sayılmaz. Ne yazık ki birçok ithal eczane markasında benzer durumla karşılaşıyoruz. Bana göre cruelty free ve vegan çeşitleri Türkiye’den temin edebilmek güzel, ne de olsa yurtdışından alma imkanlarımız çok kısıtlı ve Lush gibi şahane markaları ülkeden kışkışladılar. Alt tarafı bir temizleyiciye o kadar para verilir mi diye düşünürseniz çok haklısınız tabii. Ama benzerlerinin fiyatları da aman aman ucuz sayılmaz. Çok ucuz ve çok pahalı arası pek seçenek bırakmadılar maalesef.

Tekrar alır mıyım? Evet! Ne kadar bereketli çıktığını ve kendisinden de pek memnun kaldığımı düşürsek sanırım cilt bakımı alışverişimi ağırlıklı olarak bu markadan devam ettireceğim.