all-free-days-natural-dogal-vegan-deodorant
Göğsümde fibrokist tespit edildiğinden beri bu deodorant olayına takık durumdayım. Hayır doktorlar bunun nedenlerinden bahsetmemeye devam ettikçe elbette ben de kafama göre ondan bundan şüpheleneceğim -ki kendilerinin de nedenlerini kesin olarak bilmediğinden eminim. Bu yüzden göğüs bölgeme yakın kullandığım herhangi bir kozmetik için ekstra özen gösteriyorum. Doğal moğal safsatalarına kanmasam da diğerlerinden nispeten iyidir herhalde diyerek bunu aldım.
Şöyle bir şey de var, zaten deodorant konusunda seçici bir insanım. Roll-on’ları yapış yapış ve ıslak yapılarından dolayı hiç sevmiyorum. Bu tarz mum (?) deodorantlar ise çoğunlukla koltukaltında beyaz beyaz topaklanmalar yapabiliyor, hele benim gibi giysilerinde koyu renk tercih edenler için tüm bluzlarının kol evinde bembeyaz lekelere sebebiyet verebiyor. Yani hem sıvı olmayacak, hem topaklanma ya da iz yapmayacak, hem doğal olacak, hem de kötü kokuları engelleyecek. Allfree ise bu kriterlerimin üçüne uyuyor, sonuncusu (ve en önemlisi) hariç.
all-free-days-natural-dogal-deodorant

Allfree deodorant ilk çıktığında mum yapısından dolayı -en azından kendim için- daha avantajlı bulmuştum. Ama üzerinden yıllar geçti ve ürün baştan aşağı yenilendi. Şimdi tam anlamıyla roll-on diyemesek de ıslak kıvamlı, katı bir deodorant yaratmışlar. Sürdüğümde oluşan yapış yapış his bir süre sonra gitse de biraz rahatsız edici. Keşke kokuyu önleseydi de bu rahatsızlık hissini görmezden geliverseydik. Ama hayır. Ancak her gün duş alan ve pek koşturması olmadığı için haliyle terlemeyen biri için uygun olabilir bu deodorant ancak. Bense üşengeç biriyim ve kışın her gün suyla uğraşmıyorum açıkçası. Bu yüzden yıkanmadığım 2. gün beni idare etmiyor bu deodorant, hatta çok terlersem ilk gün de. Yazın kullandığımı kesinlikle düşünemiyorum…

Avantajlarıysa klasik bir anti-perspirant gibi beyaz tabaka bırakmıyor oluşu ya da koltuk altında topaklanma yapmaması (kötü yönlerinin yanında biraz zayıf kaldığının farkındayım tabii). Ha bir de her Gratis’te kolayca bulunması büyük rahatlık. Doğal moğal ayağına soyup soğana çevirmeyen, ortalama bir fiyatı var. Sanıyorum 10-15 tl arası.

all-free-days-natural-dogal-vegan-cruelty-free-deodorant
İçeriğinde alüminyum olmamasından dolayı çok korumadığını tahmin ediyorum. Gerçi alüminyumun iyi bir şey mi kötü bir şey mi olduğunu bir türlü öğrenemedim zira her kafadan bir ses çıkıyor, kozmetikle azıcık ilgilenenler hemen profesör kesilip ona buna kanser yapar diyor falan. Belki de gerçekten böyle bir riski vardır, yeterince araştırıp uzman görüşü almadığım için bilemeyeceğim. Ayrıca propilen glikol de tartışmalı bir içerik. Ben katkı maddesi olarak kullanıldığında çok umursamıyorum ama ilk listelenen içerik (üründe en çok miktarda kullanılan maddeler en başa yazılır) olunca işler değişiyor. Özetle tamamen masum melek bir deodorant olduğunu düşünmüyorum. Ama piyasadakilerle kıyaslayınca belki de o kadar fena değildir, kim bilir.

2016 Güncellemesi: Bu yazıyı yayınladığımdan itibaren 3 yıl geçti ve Allfree markası deodorantının üzerinde artık tavşan logosu bulunuyor. Yenilenmiş ambalajın fotoğraflarını çekerek blogdaki yazıyı tümüyle güncelledim. Ancak deodorantın üzerindeki tavşan logosunun orjinal Peta ya da Leaping Bunny sertifikalandırması olmadığına tekrar dikkat çekmek isterim. Yani bu firmanın iddiası. Doğru olma ihtimali de var, aksi de olabilir. Kararı size kalmış. Tavşan logoları hakkındaki detayları merak edenler şuraya bakabilir.

Hayvanlar üzerinde test edilmemiş deodorant alternatifleri için sizi buraya alalım.

21 thoughts on “Allfree Natural Deodorant”

 1. Bende Sebamed balsam roll-onun yapışlığından sıkılıp Gratisten kristal roll-on(alğminyum,parfüm,alkol vs içermiyor) aldım.bu defa da ıslatıp kullanmaya üşenmeye başladım:)

  1. Evet o kristal deodorantları ıslatmaya ben de çok üşeniyorum:) Bir de zaten koruması yeterli gelmiyor bana sanki.

 2. Babaanne recetesi gibi olacak ama karbonati denediniz mi? Ise yaradigini soyleyebilirim ama tabi yine hafifce nemlendirme isi bunda da var usenirseniz bisey diyemem:) bir de deotak i kullanip cok begenmistim ama icerigi sizin kriterlerinize uyar mi emin degilim,nacizane bir oneri olsun o da

  1. Babaanne reçetelerini severim ben! En zararsızı ve en faydalısı oluyorlar. Karbonatı çok duyuyorum şimdi siz de söyledikten sonra bir denemek farz oldu:) Deotak’ı da inceleyeceğim. Teşekkürler!

 3. ben de aldım hem bunu hem kristali. önce buna başladım,ilk gün dediğin gibi kokuyu engellemedi ama sonra kat kat sürdüğüm gün beğendim. badana yapar gibi muamele etmek lazım.

  1. Hmm bir deneyeyim madem. Yine de güvensiz hissettirecek bana. Kışın dediğin gibi yapabilirim ama, haklısın.

 4. ben gnc’De satılan kristal deodoranttan aldım 1 senedir kullanıyorum çok memnun kaldım. duştan çıkar çıkmaz sürüyorum ıslatmaya gerek kalmıyor :P korumasını beğendim ben. gratis’tekini de aldım bakalım onu da deneyeceğim. :) yurt dışından alışveriş yapıldığı zamanlar Queen Helene deodorant (bunun gibi mum) almıştım. nefret etmiştim sonra bu tarz deo hiç almadım.

  1. Gnc’lere fazla gitmiyorum sanki hep pahalı bir imaj çiziyorlar gözümde ama madem söyledin bir bakayım. O zaman Gratis’tekiyle bir karşılaştırma yaparsan blogunda çok seviniriz:) Queen Helen’in burada sadece peeling ve maskelerini gördüm. Deodorantı olsa denerdim. Nesini sevmemiştin sen?

  2. 20 lira falandı. seversen iyi bir şey 1 sene oldu başka bir şey almamıştım aynı hesaba geldi.
   Gratis’teki ile yaparım karşılaştırmasını seve seve. :)
   Queen Helene vitamin E olanıydı sanırım. Değişik bir bitki-sabun kokusu vardı. İlk başlarda kokusu rahatsız edici gelmese de terleyince çok korumadığından bir acayipleşiyordu koku. Dayanamamıştım. :/

  3. Hmm anladım korumuyorsa bir anlamı kalmıyor tabii:/

   O zaman ben de bakayım madem aklıma yattaki Gnc’deki. Zaten diğer sözde doğal markalarınki de hemen hemen benzer fiyat. Bari rastgele seçmektense tavsiye üzerine seçmek daha iyidir. Sağolasın;)

  4. rica ederim umarım memnun kalırsın. iherb’de ufak boyunun 4-5$ olması acı verici olsa da beğenirsen karşılıyor parasını. bir de doa’nın sitede şap var o da denenebilir bir şey bence. :) istersen gnc’ye bakmadan bir dene. :)) aynıdır aşağı yukarı o da şap bu da şap bir yerde.

  5. Doa’dan bir süre alışveriş edemeyeceğim kredi kartı mevzuları falan… Onun yerine karbonat denerim. Deodorant olarak Gnc’dekini listeme yazdım;)

  6. Bende kristal deodorant ve yves rocher’ın yeni çıkan organik roll-on’unu kullanıyorum.Bu tip ürünler çıktı çıkalı diğer markalara elim gitmiyor artık.
   banada beklerim.
   makyajkelebeği.blogspot.com

  7. Ay ne güzel, kristal taşlardan memnun kalan var demek.. Ben kullanamamıştım ki bugüne kadar beğenmesem de neredeyse hiçbir ürünü yarım bırakmamışımdır.. :) Korumasını beğenmedim, ıslatıp sürmekten hoşlanmadım; en kötüsü ise bir keresinde koltuk altımın koktuğunun farkında değilken deodorantımı yenileyeyim deyip sürdüğümde ter kokumun taşın üzerine sinmesi ve yıkayınca çıkmamasıydı.. :s Hiç hoşlanmadım kısacası.. Zaten kristal taşlar %100 alüminyumdan meydana geliyor benim bildiğim. Alüminyum konusunu bilmiyorum ama cilt hekimime sorduğumda bana alüminyumsuz ürünleri tercih etmemi söylemişti. Ter bezlerini gün boyunca tıkamak hiç iyi bir şey değilmiş… Bir de yediğimize içtiğimize dikkat edersek (kahveyi azaltırsak vs.) terimiz de çok kokmazmış…

  8. Ben de o kristal taşlarının korumasını hiç yeterli bulmuyorum. Ama yine de duştan çıkınca kullanıyorum işte… Dediğin gibi onların da aliminyumdan oluştuğunu duymuştum. Gerçi aliminyum ter bezlerini tıkamaktansa kötü kokuyu nötrlüyor sanırsam. Tabii bu anti-perspirantlar terlemeyi kesiyor direkt. Ona ihtiyacımız yok ki. Kokmayalım yeter.

 5. Alüminyum bir ağır metal. Ama uzun sürede maruz kalındığında (ki deodorantları her gün kullandığımızı düşünürsek) sidal etkiye yani öldürücü etkiye sahiptir. Biyokimya okuduğumdan bi işe yarayayım dedim :) Bu sebeple ben de yves rocher’inkini almıştım, attım diğer hepsini.

  1. Hmm yani söylentiler gerçekten doğru demek. Alüminyumsuzlara bakacağız artık sağlıklı olmak güzel kokmaktan daha önemli:) Çok teşekkür ederim yorum bıraktığın için.

 6. Nedir, ne değildir bilmediğim halde belki daha doğaldır, rexona, nivea ve benzerlerinden daha sağlıklıdır diye gittim aldım ben de.Ne yazık ki korkunç bir egzamaya neden oldu.Kesinlikle tavsiye etmiyorum.Almayın, kullanmayın!

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.