Cyrène Invisible Physical Güneş Koruyucu

Cyrene Invisible Physical sunscreen Gunes Koruyucu

Yaz mevsimi kapıya dayanmışken elimdeki bütün güzel güneş koruyucularından bahsetmek istiyorum. Bugünkü konuğum da Cyrene markasının fiziksel güneş filtreli ve “görünmez” iddialı Invisible Physical Suncreen ürünü.

Önceki haftalarda bahsettiğim Klairs Soft Airy UV Essence güneş kremi uzun zamandır favorim. Ama kendisi bitmeye yüz tutmuşken bir de fiziksel filtreli güneş koruyucu denemek istedim.

Fiziksel güneş filtrelerinin kana karışmadığı ve sadece cildin üzerinde bir tabaka yaratarak UV ışınlarından koruduğu söyleniyor. Bu bir avantaj gibi gözükse de cildin üzerinde yapışkan ve kalın bir film oluşturup rahatsızlık verebiliyor, beyaz kalıntı bırakabiliyor. Bu yüzden iyi formüle edilmiş bir fiziksel güneş koruyucu bulmak çok zor. Ama Cyrene kendi güneş koruyucusunun görünmez, yani hafif yapılı ve saydam olduğu iddiasında. Ki ben de bu iddiaların kesinlikle doğru olduğunu deneyimledim.

Bir de şunu söylemem gerekir ki, yaz mevsiminde daha hafif kremlere ihtiyaç duysak da ben güneş kremimin tamamen su gibi olmasını sevmiyorum. Çünkü yazın çok terliyorum ve ipince bir krem yüzümden hemencecik uçuyormuş, o yüzden korumuyormuş gibi hissediyorum. Bu yüzden rahatsız edici olmayan ama kıvamlı bir krem benim için çok daha tercih edilesi. Ki bu ürün de böyle.

Yapısı

Ne kalın ne de ince diyebileceğim, çok iyi tutturulmuş bir kıvamı var. Yağlı ve yapışkan değil, daha çok silikonlu. Dağıtması biraz uzun sürüyor ama eşit bir şekilde yüze yedirebiliyorsunuz. Daha önce kullandığım Coola güneş koruyucunun aksine cilt yüzeyinde kalmıyor, birkaç dakika içinde emiliyor. İlk önce çok hafif bir beyaz parlama yaratıyor ama 5 dakika içinde o da geçiyor.

Gün içinde aşırı yağlanma ya da akma yapmadı. Pütür pütür olup soyulmuyor. Ancak henüz makyaj altına uygulamadım. Çok büyük ihtimalle uygulamam da, onun için Klairs koruyucu daha uygun. Ama fondötenin kötü görünmesine sebep olacağını sanmıyorum.

Çok sıcak günlerde, deniz kenarında vs. denemedim tabii. Waterproof ya da kalıcılık gibi bir iddası yok, gün içinde yeniden uygulanması öneriliyor.

İçerik

Fiyatına rağmen bu ürünü tercih etme sebeplerimden biri de içeriğiydi. Fiziksel/mineral güneş filtreleri titanyum dioksit ve çinko dioksit kullanılmış. Tek sorunum titanyum dioksitin nano yapıda olması sanırım. Yani küçültülerek nano partikül haline getirilmiş. Solunduğunda organlara zarar verme riski var ama ürün sıvı formda olduğu için solumuyoruz tabii. Ama çok küçük boyutta oldukları için cilt tarafından emilip kana karışma riski olduğu söyleniyor (e biz kimyasal filtreleri bu yüzden istemiyoruz zaten). Aynı zamanda bazı araştırmalar fotokataliz etkisiyle serbest radikal salınımı ortaya çıkabileceğini işaret etmiş. Cyrene markası güvenilir bir dermokozmetik markası olduğundan güvenilir bir formülasyona sahiptir ve kaliteli içerikler kullanıyordur diye varsayıyorum. Ama nano olmayan titanyum dioksit tercih ederdim.

Çinko oksitse hem iyi bir güneş filtresi hem de cildimin çok iyi anlaştığı bir içerik. Yaz mevsiminde cildimin hep daha iyi olmasını güneşe bağlıyordum ama kullandığım mineral güneş koruyucularla ilgili olduğu kanısına vardım zamanla. Çünkü cildim ter ve güneşe adeta kezzap atılmışçasına tepki veriyor. Ama çinko oksit sayesinde cildimdeki sorunlar azalıyor, bu kremde de böyle olduğunu farkettim.

Kalan içeriği de boş değil doğrusu. Niasinamid ve meyan kökü ekstresi gibi cildi aydınlatan maddeler kullanılmış. Yeşil çayın da cildi rahatlatma etkisi bulunuyor. C ve E vitaminleri de var, ki antioksidan özellikleriyle güneş koruyucusunun etkisini arttırdığı söylenir. Aynı zamanda hyalüronik asit ve argan yağı da cildin kurumasını engelleyecek faydalı ve nemlendirici içerikler.

Hayvan Deneyleri ve Vegan İddiası

Cyrene, Peta sertifikalı hayvan deneyi yapmayan, yerli bir marka. Aynı zamanda tüm ürünlerinin vegan formüllü olduğu iddasındalar. Peta’nın “cruelty-free and vegan” sembolünü kullanıyorlar.

Nasıl Temin Ettim

Cyrene ürünleri bildiğim kadarıyla şimdilik sadece websitesinden online alışverişle satın alınabiliyor. Bu güneş koruyucusu 210 tl. İçeriği sayesinde fiyatını hakedecebilecek bir ürün ama miktarını çok az buldum (50 ml). Fiyatı indirmeyeceklerse de boyutları büyütmelerini isterdim. Çok memnun kalmama rağmen sırf bu yüzden tekrar almayabilirim.