Cruelty free Yerli ve Butik Markalar

Cilt bakımının son yıllarda yükselişiyle birlikte piyasaya birçok yeni marka çıktı. Birbirinden güzel ve çeşitli, başarılı ürünleriyle market markalarını aratmıyorlar. Ayrıca sürekli tüketimi pompalayan, milyon dolarlık global firmalar yerine karbon ayak izi düşük, etik ilkelere sahip ve yenilikçi, lokal girişimleri desteklemiş oluyorsunuz.

Son zamanlarda epey çok yerli marka ortaya çıkmasına rağmen hepsi hakkında bilgi edinemedim. Her zamanki gibi ürünlerinde ve içeriklerinde hayvan deneyi yapıp yapmadıklarını, ham madde tedarikçilerinin hayvan deneyi yapıp yapmadığını sordum ve araştırdım. Bu sorularıma tatmin edici cevap bulabildiklerimi aşağıda listeliyorum. Elbette kendi araştırmanızı yapmanızı da tavsiye ederim.

Aşağıda listelediğim markaların ortak özelliği yerel markalar olmaları. Ama özellikle online alışverişle ya da küçük butikler aracılığıyla satış yapan markalar ağırlıkta olduğu için hepsinin websitesini de linkledim. Websitesi ya da satış sayfası olmayan üreticileri maalesef eklemiyorum. Her markette bulunabilen büyük firmaları ekleme gereği de duymadım. Gratis, Watsons ve Rossmann‘da satılan deneysiz markalar yazılarımda halihazırda listeliler.

Eğer aşağıdaki listede aradığınız markayı bulamıyorsanız sitenin arama kutucuğunu kullanabilir ya da şu listelere bir göz atabilirsiniz:

Hayvan Deneyi Yapıp Yapmadığı BELİRSİZ Markalar
Hayvan Deneyi YAPAN Markalar

son güncelleme tarihi: 16.04.2024

Cruelty free lokal, butik markalar:

(P): Peta sertifikalı hayvan deneyi yapmayan marka
(LB): Leaping Bunny/ Crueltyfree International tarafından sertifikalanmış deneysiz marka
(V): Ürünlerinin hepsi tamamen vegan marka (sertifikasız olanlarının sadece beyanlarını esas aldım, ama tercih edip etmemek sizin takdiriniz)