Cruelty Free Saç Boyası Alternatifleri

Hayvanlarda deney yapmayan saç boyası markaları

Saç boyaları kozmetik kategorisine girse de daha üretiminde sıkı kurallara tabii tutuluyor. Ortalama bir bakım malzemesine kıyasla daha fazla toksik kimyasalar kullanıldığı için bu anlaşılabilir bir şey. Ne de olsa ciddi anlamda vücudun kimyasını bozma özelliği var. Gelişen teknolojiyle saç boyalarının bu kezzaptan farksız durumu da değişebilir diye umuyorum. Tabii sağlığa zararlı olmayan, çevreye zehir yaymayan boya bulmak ne kadar çetrefilliyse hayvanlarda deney yapmayan alternatiflerle karşılaşmak da bir o kadar zor. Ama imkansız değil!

Aşağıda listelediğim markaların hepsi Peta’nın hayvanlarda deney yapmayan markalar listesinde bulunan, cruelty free sertifikalı markalar. Leaping Bunny programında Türkiye’de satılan bir saç boyası markayla karşılaşmadım.

Hayvanlarda Deney Yapmayan Saç Boyası Markaları

Herbatint Boyner’de, Tints of Nature Migros vb marketlerde, Organic Natural Colors Tshop ve belirli yerel parfümerilerde satılıyor (satış noktalarını websitesinden görüntüleyebilirsiniz). Diğer markalara online alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz. Açıcı arayanlar için Organic Natural Colors ve Affinage markalarında seçenekler mevcut.

Markaların hepsi cruelty free ancak her ürünü vegan olmayabilir. Bu yüzden almadan önce içeriklerine göz atmanızı öneririm. İlgilenenler için kozmetik ürünün vegan olduğu nasıl anlaşılır yazımda detaylarıyla açıklamıştım.

Ayrıca hayvanlarda test etmediklerini iddia ettiği halde resmi bir cruelty free sertifikasına sahip olmayan, ayrıca yabancı kaynaklardan da bilgi edinmenin mümkün olmadığı bazı markalar var: Naturtint, Naturigin, Pixi Lott ve Colour Freedom gibi… Hayvan deneyleri politikaları hakkındaki sorularıma dönüş yapmayan markalar ise La Riche Directions, Davines, Morfose. Bunların %100 cruelty free olup olmadığı bilgisini doğrulayamadığım için asıl listenin içine almıyorum. Bana sorarsanız diğerlerine ulaşımınız varsa önceliği sertifikalı olanlara tanıyın derim.

Yorum Bırakın

1 Yorum "Cruelty Free Saç Boyası Alternatifleri"

Yorum Bırak

Rita

Merhaba. Benim bu konuyla ilgili iki sorum var.

Ilki amonyaksiz sac acicilar diger amonyaklilardan saca daha az zarar veriyor mu? Cunku 500 gr seklinde satiliyor ve cok fark yoksa hic biteremeyecegim bir urunu almayayim diyorum.

Ikincisi manic panic infra red rengini cok begendim. O parayi vermeyeyim diye jeans color dan deep red ve cherry red aldim ama kizil tonunu vermediler. Ikisini karistirmadim bu arada. Kirmizi ya da visne curugu degil, aradigim renk kizil. O nedenle butun “x red” leri denedim. Acaba tup boya mi kullanmaliyim yoksa jeans color dan deep red ve siyah renklerini karistirsam kizil elde edebilir miyim? Bordo degil, infra red gibi bir kizil. Infra red mi almaliyim direkt. O gramaja o para deger mi? Cabuk akip her yeri boyuyor diye okudum. Gramaji az oldugundan masrafli olacak.

Beni aydinlatirsan sevinirim. :) tesekkur ederim.

%d bloggers like this: