Cruelty Free Saç Boyası Alternatifleri


Hayvanlarda deney yapmayan saç boyası markaları

Saç boyaları kozmetik kategorisine girse de daha üretiminde sıkı kurallara tabii tutuluyor. Ortalama bir bakım malzemesine kıyasla daha fazla toksik kimyasalar kullanıldığı için bu anlaşılabilir bir şey. Ne de olsa ciddi anlamda vücudun kimyasını bozma özelliği var. Gelişen teknolojiyle saç boyalarının bu kezzaptan farksız durumu da değişebilir diye umuyorum. Tabii sağlığa zararlı olmayan, çevreye zehir yaymayan boya bulmak ne kadar çetrefilliyse hayvanlarda deney yapmayan alternatiflerle karşılaşmak da bir o kadar zor. Ama imkansız değil!

Aşağıda listelediğim markaların hepsi Peta’nın hayvanlarda deney yapmayan markalar listesinde bulunan, cruelty free sertifikalı markalar. Leaping Bunny programında Türkiye’de satılan bir saç boyası markayla karşılaşmadım.

Hayvanlarda Deney Yapmayan Saç Boyası Markaları

Herbatint Tekin Acar’da, Tints of Nature Migros vb marketlerde, Organic Natural Colors Tshop ve belirli yerel parfümerilerde satılıyor (satış noktalarını websitesinden görüntüleyebilirsiniz). Diğer markalara online alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz. Açıcı arayanlar için Organic Natural Colors ve Affinage markalarında seçenekler mevcut.

Markaların hepsi cruelty free ancak her ürünü vegan olmayabilir. Bu yüzden almadan önce içeriklerine göz atmanızı öneririm. İlgilenenler için kozmetik ürünün vegan olduğu nasıl anlaşılır yazımda detaylarıyla açıklamıştım.

Ayrıca hayvanlarda test etmediklerini iddia ettiği halde resmi bir cruelty free sertifikasına sahip olmayan, ayrıca yabancı kaynaklardan da bilgi edinmenin mümkün olmadığı bazı markalar var: Naturtint, Naturigin, Pixi Lott ve Colour Freedom gibi… Hayvan deneyleri politikaları hakkındaki sorularıma dönüş yapmayan markalar ise La Riche Directions, Davines, Morfose. Bunların %100 cruelty free olup olmadığı bilgisini doğrulayamadığım için asıl listenin içine almıyorum. Bana sorarsanız diğerlerine ulaşımınız varsa önceliği sertifikalı olanlara tanıyın derim.

Yorum Bırakın

Yorum Bırakın

Yorum Bırak

wpDiscuz