Cruelty Free Hijyenik Pedler

cruelty free hijyenik pedHayvanlar üzerinde test edilmemiş ya da test eden şirketlerle herhangi bir bağı bulunmayan, vegan ped ve tampon çok soruluyor. Bu konuda pek yardımcı olamadım çünkü kendi tecrübelerim yetersizdi zaten. Zamanında çok ped markası denedim ve kendimce rahat bulduğum birkaç tanesi çıktığında onlarla devam ettim. Değişikliğe sıcak bakmadım çünkü rahat edememe, beğenmeme riskini almak istemedim. Bir de üstüne yüksek fiyatları ve zor bulunuşunu koy, ped için cruelty free seçimler yapmak tam bir eziyete dönüştü. Tabii ben elimden gelenin en iyisini yapmadan kolayca pes edecek biri değilim. Şaka şaka çok kolay pes ederim ama bu konuda değil.

Şimdilik 2 organik pamuk markasının birkaç ürününden bahsedeceğim ama devamının geleceğini sanıyorum. Mükemmeli bulduğumda yine burada da paylaşırım nasıl olsa.

Organyc’in 10’lu pedlerinin kendince güzel yönleri olsa da bittiği gibi yenisi alacağım, stoklayacağım ürün kategorisine giremiyor. Ben orta derece kanamalara uygun olan versiyonu denedim. Absorbe gücü için 1’den 5’e kadar kademelendirme sistemi var, ben orta dereceli kanamalara uygun olan 3. aralıktaki versiyonunu denedim. Menstrüasyonun ilk 2-3 gününde kanamam yoğun olsa da o uzun şeylerden pek hazzetmiyorum, onun yerine daha küçük ama sık sık değiştirdiğim pedleri tercih ediyorum. Aynı zamanda çok yoğun kramplar da yaşadığım için yataktan çıkıp hayata karışamıyorum zaten, çok da sorun olmuyor yani gün içinde sık sık değiştirmek. Bu ped -zaten iddia ettiği gibi- çok yoğun kanama için fazla gelse de işini görüyor, fena değil. Rahat olmasına rahat, yumuşak, naylonların aksine cildi tahriş etmiyor. Beğenmediğim yanlarına gelirsek, yapıştırıcısının biraz sorunlu olduğunu hissettim sadece (belki bu benim vücut tipime özel bir şeydir, bilemedim). Yani yapışmıyor değil ama yanlış yapışıyor, kayıyor sanki. Ayrıca kokuyu tam anlamıyla önlemiyor gibi. Öyle haşır haşır malzemesi olmadığı için biraz da ıslak kalabiliyor, kanama istediği kadar az olsun. Bir dahaki sefere büyük boyunu deneyeceğim ama pek umutlu değilim. Evde vs kullanmak için alabilirim. Fiyatı 12-15 tl arası gibi hatırlıyorum. 10 adet ped için tam anlamıyla kelepir sayılmaz.

Aynı markanın günlük pedleri ise bambaşka. Hani Batılılar holy grail diyor ya, bu da benim için öyle. Her zaman günlük ped kullanırım, belki alıştığımdan, belki akıntım fazla olduğundan, başka türlü rahat edemiyorum. Bu yüzden benim için diğerlerinden daha önemli. Bu pedler pek akıntısı olmayanlar için kalın gelebilir, benim içinse “güvenli”. Tabii kalın dediysem 2000’lerde kullandığımız o 5 cm şeyler değil elbette, otururken falan hissetmiyorum mesela (ben alışkın olduğum için de olabilir bu). Gayet yumuşak, naylon değil pamuk hissiyatı veren, yapışkan kısmı iç çamaşırıma uyum sağlayan pedler. Kaşıntıdır, kızarıklıktır, tahriştir, hiçbir sorunla karşılaşmadım. Fiyatı hariç, o 15 tl. İçinde 24 tane var, yani 1 ay bile dayanmayacak. Ha benim için değer çünkü günlük hayatımı, hatta ruh halimi etkileyen bir şey. O miktarı gözden çıkardım, içim rahat, pişman değilim.

Denediklerimin içinde en zayıf halkaya geleyim, Masmi markasının günlük pedleri. Sentetik bir doku hissiyatı vermemesine rağmen hiç rahat değil. Yapışması sorunlu, iç çamaşırıma uyum sağlamıyor, buruşuyor -kanatlı olmadığı için buruşması ya da kayması ekstra rahatsız edici. Organyc kadar kalın değil ama daha kalınmış gibi hissettiriyor. E çünkü rahatsız işte. Fiyatı Organyc ile hemen hemen aynı olsa da sayıca fazla olduğu için daha ucuza geliyor, yine de tekrar almam. Diğer pedlerini ise denemek isterim

İki marka da organik, ekolojik pamuk üretiyor. Beyazlatıcı işlemden geçirilmemiş, geri dönüştürülebilir, parfüm, petrokimyasal vb içermeyen malzeme kullandıklarını iddia ediyorlar. Masmi ICEA, Organyc ise hem ICEA hem de Soil Association sertifikalı organik (bu sertifikalarla ilgili daha ayrıntılı post için sizi şuraya alayım). İki markanın da tampon, ıslak mendil ve pamukları, lohusa pedi, göğüs pedi, kulak çubuğu gibi ürün çeşitliği var. Hemen hepsi Türkiye’de bulunabilir sanıyorum. Ben tampon kullanmıyorum, dillere destan rahatlığını merak etmiyor değilim ama alışmış kudurmuştan beterdir, ne diyeyim.

Pedleri her cumartesi Şişli Feriköy’de kurulan Ekolojik Pazar‘dan aldım. Fakat online satış sitelerinde de bulunabilir, ufak bir google taraması yapıvereceksiniz yani, parmaklarınız kopmaz, hem daha uygun fiyatlar da yakalarsınız kim bilir. Distribütör firmayı incelemek isteyenler şuraya gitsin: ekolojikurun.com.