Cruelty Free Güneş Koruyucuları

Havaların açması, ilkbaharın gelmesiyle herkes yorumlarda, maillerde cruelty free güneş koruyucu soruyor. Ben de herkese ayrı ayrı cevap verirken çoğu markayı unutmaktansa bir post yapayım dedim. Bu güneş koruyuculardan sadece bazılarını kullandım, merak edenler için yorumladığım yazılara verdiğim linkler mevcut.

Sadece Türkiye’de bulunabilen markaları sıraladım aşağıda. Başka markaları yurtdışından alma ya da getirme imkanı bulunan okuyucular vardır tabii ama Türkiye için seçenekler biraz daha kısıtlı. Dermokozmetik/ilaç markalarına AB yasalarının bile boynu bükük, istediği kadar kozmetik sektöründe bu testleri yasaklasın. Güneş ürünleri de genellikle dermakozmetik olarak sınıflandırıldığı için farklı prosedürlere tabi tutulabiliyor. Eh, çoğuna mesafeli yaklaşıyoruz ister istemez. Bu yüzden sertifikalı cruelty free markaları tercih etmekte fayda var.

Son güncelleme tarihi: 16.12.2021

Hayvan deneyi yapmayan güneş koruyucu markaları

 

(P): Peta sertifikalı marka
(LB): Leaping Bunny onaylı marka
(*): Cruelty free olmayan markalarla bağlantılı marka

Bu markaları nasıl temin edeceğiz diye sorarsanız, internette küçük bir araştırmayla hangi marketlerde satıldığı bilgisine ulaşabilir ya da online sipariş verebilirsiniz.

Her markanın güneş serisini tek tek incelemem mümkün olmayacağından, satın almadan önce içeriği kontrol etmelerini vegan arkadaşlara özellikle tavsiye ederim. Kozmetikte sıklıkla kullanılan hayvansal maddeler hakkındaki yazım vegan ürün seçerken faydalı olabilir.