Hayvan Deneyi Yapmayan Ev Hijyeni ve Temizlik Markaları

Hayvanlarda deney yapmayan ev temizliği ve hijyeni en sık soru aldığım konulardan biri. Marketlerde bulunan kolay ulaşılabilir markaların neredeyse hepsi deney yaptığı için seçim yapmak zorlaşıyor. Sertifikalı cruelty-free yabancı markalarsa çok daha nadir bulunuyor ve fiyatları uçuk olabiliyor. Çok uzun zamandır araştırdığım deneysiz ev temizliği ve hijyen markaları postumu nihayet bugün yayınlamaya karar verdim.

Öncelikle araştırma sürecimin neden bu kadar uzun geçtiğini açıklamam gerek. İthal ve deneysiz marka seçenekleri çok kısıtlı olduğu için yerli markalara yönelmem gerekiyordu. Ama yerli markalarda Leaping Bunny vb herhangi bir global sertifikasyon bulunmadığı için (vegan sertifikası alan bazı markalar var ama bunun hayvan deneyleri konusunda yetersiz olduğunu hep söylemiştim) bizzat kendimiz iletişime geçerek araştırmamız gerekiyor. Burada birçok marka maillerimi cevapsız bıraktı. Cevaplayan bazı markalarsa sorularımı üstünkörü yanıtlarla geçiştirdiler, kafamdaki tüm soruları silemediler. Sizlere karşı sorumluluğum olduğu için bu sorularımı tatminkar bir şekilde cevaplamayan markaları listeye dahil etmedim. Bazı vegan sertifikalı markaları burada göremiyorsanız sebebi budur. Güvenip güvenmemek tamamen size kalmış.

Son güncelleme tarihi: 27.12.2022

Hayvan deneyi yapmayan temizlik ve ev hijyeni markaları:

(P): PETA sertifikalı hayvan deneyi yapmayan markalar
(LB): Leaping Bunny onaylı hayvan deneyi yapmayan markalar
(V): Tüm ürünleri vegan markalar
(VS): Vegan sertifikalı ürün seçenekleri bulunan markalar

Yukarıdaki markaların hepsi Türkiye’de temin edilebiliyor. İnternette küçük bir araştırmayla hangi marketlerde satıldıkları görebilir ya da online sipariş verebilirsiniz.