Cruelty Free Bebek Bakım Ürünleri

Teddies

İlk zamanlardan beri takip edenler hatırlar, bu bloga arkadaşımla birlikte başlamıştık. Sonra yazmayı bıraktı. Şu an ise sevimlilik abidesi bir bebeği var. Benden hayvanlar üzerinde test etmeyen bebek bakım ürünleri ve markaları postu rica etmişti ama biraz meşgul olduğum için ihmal ettim. Affına sığınarak çook geç de olsa yazıyorum.

UYARI: Ben doktor ya da uzman değilim. Bebeğinizde ya da çocuğunuzda hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini söyleme yetkim yok. Bu postu sadece hayvanlar üzerinde test etmeyen markaları tercih eden annelere ve babalara seçenek sunmak amacıyla yapıyorum. Bir ürünü kullanmadan önce bebeğin sağlığı açısından güvenilirliğini doktorunuzla tartışmanızı tavsiye ederim.

Avalon Organics (P) (LB)
 
Earth Mama Angel Baby (P)
 
Jasön Natural Cosmetics ve Kiss My Face (P) (LB)
(bebek ürünlerine alternatif olarak çocuk ürünleri var)
Lafes (LB)
 
Logona (P)
 

Seventh Generation (P) (LB)

 

Urtekram (LB)

(P): Peta sertifikalı cruelty free markalar
(LB): Leaping Bunny sertifikalı cruelty free markalar
Hiçbiri tamamen vegan markalar olmadığı için vegan arkadaşların ürünleri almadan önce içeriğine bakmalarını tavsiye ederim -çoğu pişik kreminde balmumu (beeswax) bulunuyor.
Yukarıdaki markaların ürünleri organik kozmetik satan büyük aktarlarda, lilakutu, bakımstore vb online alışveriş sitelerinden temin edilebilir. Vegandukkan da İstanbul’da oturanlar için iyi bir seçenek.
Peta ve Leaping Bunny onaylı olmayan birkaç marka da karşıma çıktı ama önce bir konuda uyarmam gerek. Ben markaların ürünlerinde, içeriklerinde test edip etmediğini, ya da tedarikçilerinin de bu testleri yapmadığını ve hayvan deneylerinin yasalarla mecburi kılındığı Çin’de satıp satmadığı kriterlerine bakıyorum. Bazen eksiksiz bilgilere ulaşamayabiliyoruz, şüphelenebiliyoruz. Burada kararı ve yorumu tamamen kişiye bırakıyorum. Başkalarının fikir yürütmelerine ya da ‘içgüdülerine’ güvenmemelerini, herkesten kendi araştırmasını yapmasını tavsiye ederim. Haliyle kimsenin benim yerime de karar vermesini istemem. Ama tecrübelerimden ders aldıktan sonra blogda da kararı her zaman kişiye bırakmaya çalışıyorum. Şimdi burada yine tam olarak kesin bir söz söyleyemeyeceğim markalara gireceğim. Ecocert ve Vegan Society sertifikalı (bkz. bu sertifikalar ne anlama geliyor) Earth Friendly Baby ve ICEA sertifikalı Green Enery Organics hayvanlar üzerinde test etmediğini iddia ediyor, Çin’de satmıyor. Ecocert sertifikalı Dalin, ICEA sertifikalı Ecowell ve Bella B de hayvanlar üzerinde test etmediğini idda eden yerli markalardan. USDA sertifikalı Erbaviva da hayvanlar üzerinde test etmediğini iddia etse de Çin’deki satışı konusunda mail bekliyorum (güncelleme: maillerinde kendilerinin ya da tedarikçilerinin ürünlerde ve içeriklerde test etmediğini, Çin’de satmadıklarını uzun uzun ve açıkça belirtmişler).
Peta ve Leaping Bunny listelerine şaşı bakmaktan şaşırdığım için gözden kaçırdığım bebek ürünleri markası (ülkemizde satışı olan) varsa, yorumlara alalım.