Coola Mineral SPF 30 Güneş Koruyucu BB Krem

Hayvanlar üzerinde denenmemiş, vegan formüllü güneş koruyucu arayışım asla bitmiyor. Özellikle yazın beni bir endişe sarıyor. Zaten deniz tatiline giden birisi değilim ama günlük kullanım için iyi bir tane bulmak elzem. Hem UVA ve UVB ışınlarından iyi koruması, hem kan ter içinde kaldığımız bunaltıcı yaz günlerinde ciltte rahat hissettirmesi, hem fotostabil olup hem de toksik madde içermemesi benim için önemli kıstaslar. Tabii ki güneş koruyucuyla dolup taşan piyasadanın yüzde doksan dokuzunu silip atmış oluyoruz böylece.

Coola sadece güneş koruyucularına odaklanmış, cruelty free ve bol vegan seçenekli bir marka. Deneyeceğim çoğu ürününden memnun kalacağımı tahmin ettiğim için (ne de olsa sadece güneş koruyucu üretiyorlar, you have one job) bu yaz için para biriktiriyordum zaten. Kendimi garantiye almak adına en sevilen ürününü, kokusuz ve hafif renkli mineral koruyucusunu tercih ettim.

Coola Mineral Matte Tint Unscented Moisturizer SPF 30 Güneş Koruyucu BB Krem

Renk

Tamamen fiziksel güneş koruyucuları içeren bir ürün olduğu için oluşabilecek beyaz rengi önlemek adına çok hafif bir renk katmışlar bu ürüne. Ama çok çok şeffaf -ki bence çok yerinde olmuş. Sadece tek renk üretilmiş ve bu renk çok koyu ile çok açık tenlilere kesinlikle uymazmış. Ama kremi tüpten sıktığınızda gördüğünüz renk ciltte kayboluyor çok şükür. Tek sorun, çok uygularsak (ki güneş koruyucuların etki etmesi için neredeyse bir çay kaşığı miktarda ürün kullanmak gerekiyor) belki rengini gösterebilir ve dağıtması zor olabilir.

Yapı

Bu koruyucunun ince, mat ve yokmuş gibi yapısını pek övüyorlardı. Kesinlikle haklılarmış. Kremsi değil de silikonsu bir yapısı var. Bu açıdan klasik makyaj bazlarına benzetiyorum kendisini, ki eminim fondöten altında da başarılı olacaktır, ben henüz denemedim (sıcaklarda herhangi bir fondötene elli metreden fazla yaklaşmıyorum). Yapışkan ve parlak değil, tam tersine cildi matlaştırıyor. Bu yüzden yağlı ciltler için daha uygun bir ürün. Yoksa kuru ciltlerde pul pul dökülen bölgeleri biraz belirginleştirebilir. Bazen formülü tüpünde dura dura ayrışabiliyor, ara sıra çalkalayarak bunun önüne geçebiliyorum.

Bu silikonsu yapısının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Benim gibi yazın her daim güneşten korunduğunu hissetmek isteyen manyaklar için biraz FAZLA hafif yapılı. Yüzüme ne kadar uyguladım, yeterli oldu mu, boynuma ve göğsüme doğru düzgün yedirebildim mi, hiç farkedemiyorum. Elbette yapışkan, beyaz duvar boyası sürmüş gibi gözüken bir ürün istemiyorum. Ama kremsi dokudaki güneş ürünlerini yazın en cehennemsi günlerinde rahatça kullanmak için daha çok tercih ederim açıkçası. Bu açıdan Supergoop güneş koruyucu tam da sevdiğim türden bir güneş kremiydi ama artık Sephora’da satılmıyor maalesef.

coola mineral güneş koruyucu spf-30 bb krem mat kokusuz unscente matte tint içerik listesi

İçerik

Aktif güneş koruyucu içerikleri %3.2 oranında Titanyum Dioksit ve %1.8 oranında Çinko Oksit. Bu ‘mineral koruyucu’ denilen fiziksel filtrelerden oluşması demek. Fiziksel filtreler cildin üzerinde bir tabaka yaratarak güneşten koruma sağlıyor. Kimyasal filtrelerse cilt tarafından emiliyor ve güneş ışınlarını absorbe ederek güneş koruması yaratıyor. Kaçınılan ve toksik olduğu iddia edilen Oxybenzone, Octinoxate gibi kimyasal filtreler bu üründe yok yani.

Coola bir güneş koruyucu markası olduğu için fotostabil oluşuna güvenebiliyoruz. Ama zaten Titanyum Dioksit ve Çinko Oksit filtrelerinde böyle endişeler bulunmadığı iddia ediliyor. Geniş spektrumlu olduğu için hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyor. Bunun dışındaki içerikleri bolca silikon dolu (mineral koruyucuların yapışkan ve yağlı hissini azaltmak için konulduğunu tahmin ediyorum). Shea yağı, besleyici bitkisel özler ve yağlar, renk verici mika da içeriyor. Maalesef alüminyum da var ama piyasadaki birçok güvenli güneş koruyucusunda da bu maddeyi görüyoruz. Tabii tercih eninde sonunda kişinin kendisine kalmış. Benim için büyük bir problem değil.

Cruelty-free ve Vegan Bilgisi

Coola Peta sertifikalı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Çok fazla vegan opsiyonu da mevcut. Websitelerinde vegan ürünlerinin bir listesini görebilirsiniz. Aynı zamanda ürünleri mercanlara zarar vermiyor.

Nasıl Temin Ettim

Online siparişle 180 liraya aldım (merak edenler için dermoeczanem.com‘dan). Çok pahalı olduğu konusunda haklı olabilirsiniz ama orjinal fiyatı da 36 dolar. Kışın indirimde bulup daha ucuza alınabilir belki. Ben uzun zamandır takip etsem de daha aşağı bir fiyattan yakalayamadım.

One thought on “Coola Mineral Matte Tint Unscented Moisturizer SPF 30 Güneş Koruyucu BB Krem”

  1. Tamamen mineral filtreleren oluşan güneş kremlerini vücutta sevsem de, yüz için rahatça kullanamıyorum. Bu üründeki silikon miktarının fazlalığı ve güneş kreminin etkili olması için uygulamam gereken miktarı düşününce de, yüzüme bu kadar çok silikon sürmek ister miyim bilemedim :) Ama bu benimle ilgili bir durum, zira gözeneklerim belirgin ve silikon da cildime iyi gelmiyor. Bu nedenle de yazında içerik bilgisine, ürünün verdiği hisse değindiğin için çok teşekkür ederim! Güle güle kullan, çok sevgiler!!!

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.