çin-hayvan-deneyleri-mecburi-miBazılarımız haberdardır, Çin’de satış yapan tüm kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde denenmesi yasalarla mecburi kılınmıştır. Bu yüzden Çin marketine giren hiçbir markayı crulety free olarak etiketleyemeyiz. Aynı şekilde, sertifikalı cruelty free markalar Çin’de satamazlar. Estee Lauder grubu gibi bazı büyük şirketler hayvan testlerine alternatif yöntemler geliştirdiyseler de sırf Çin marketine girdikleri için dolaylı olarak Çinlilerin hayvan testlerini desteklemiş oldular. Cruelty free olmasıyla tanıdığımız bir takım markalar teker teker elimizden gitti ne yazık ki. Malumunuz, büyük markalar için prensip ve ahlaktan önce para gelir. Bu yüzden hiçbiri Çin’deki büyük talebe, yani paraya karşı koyamadılar. Biz hayvan deneylerine karşı olanların Çin’deki bu zorunluluğun bitmesini dilemekten başka bir çaresi kalmadı.

Son günlerde bu konu hakkında umut verici bir takım gelişmeler yaşanıyor. Ben de isterdim ki bu post Çin’deki saçmalığın bitişi hakkında olsun ama maalesef değil. Yine de önemli.

Buav’ın haberine göre, Çin İlaç ve Gıda Kurumu hayvan testleri zorunluluğunu kaldırmak niyetinde:
http://www.buav.org/article/1394/non-animal-testing-cosmetics-breakthrough-reported-in-china

Bu konu hakkında çok yazılıp çizildi fakat henüz sınırlar tam olarak belirlenebilmiş değil, çok fazla kural var. Ben sadece kendi anladığımdan bahsedeyim, çünkü kesin doğruyu kimse bilmiyor. Öncelikle Çin’de üretilen ürünleri kapsıyor bu ‘serbestlik’. Yani yine kozmetik devleri yararlanabilecek bundan, orta halli cruelty free markalar değil de. Ayrıca içeriklerin güvenilirliği daha önceden kanıtlanmış olması gerekiyor. Yani güvenilirliği hayvan testine alternatif yöntemlerle kanıtlanmış YENİ içerikler kabul görmeyecek anladığım kadarıyla. Saç boyası, güneş koruyucu vb kozmetikleri de kapsamıyor. Yani en azından benim gördüğüm yorumlar bu yönde. Çoğu şey hala belirsiz.

Her ne kadar olumlu bir adım olsa da kendi açımdan kafam çok daha fazla karıştığı için pek hoşnut değilim durumdan. Ya da benim tercihlerim açısından pek bir şey değişmedi diyelim. Çin’de satan markalar yine Çin’de mi üretim yapıyor, yeni içerik üretiyor mu vs diye araştıracağımı sanmıyorum. Yine eskisi gibi almamaya devam edeceğim. Markalar bu konuda yanıltıcı bir takım bilgiler verebilir ama onlara da kolay kolay inanmıyorum artık. Ha ama bir Leaping Bunny ya da Peta sertifikalı marka olursa, o zaman güvenirim tabii ki. Avrupa Birliği’nin hayvan testlerini tamamen yasaklaması gibi bir gelişme beklemesem de test edilme mecburiyetinin tamamen kalktığı güne kadar hep şüpheyle bakacağım. Ama o günlerin geleceğini tahmin edebiliyorum; iyimserlik ve idealistlikten değil de, hem Avrupa hem de Çin’de satış yapmak için bin dereden su getirmek zorunda kalan markaların Çin hükümetine baskı yapacağından emin olduğum için.

Hanvan deneyleri mevzusuna vakıf olmayan arkadaşlar için, hangi markaların Çin’de sattığı için ürünleri hayvanlar üzerinde denenmiş oluyor merak eden olursa şu linki verip tekrarlayayım: Estee Lauder, Bobbi Brown, Mac, Oriflame, Avon, Yves Rocher, L’occitane, Caudalie, Kiehl’s  Benefit, Dior, Chanel, YSL, Guerlain, Givenchy, Clarins, Laura Mercier. Bu markalar her zaman hayvanlar üzerinde test etmediklerini iddia etseler de Çin’deki yasalar dolayısıyla ürünleri deneniyor zaten, dolaylı olarak buna para vermiş oluyorlar. Özellikle Oriflame, müşteri ilişkileri elemanları pek kurnaz olduğu için çok güzel ikna ediyorlar test etmediklerine, halbuki satır aralarında deney yaptıklarını ima ediyorlar. Çin’de sattığını bilmesek gönülden güveneceğiz. Hiç işimiz yok bunların şifrelerini çözmeye çalışıyoruz kandırılmamak için. Paranla rezil olmak kavramı bu olsa gerek.

Hayvan deneylerini doğru bulmuyor ama bu markalardan vazgeçemiyorsanız, her zaman söylediğim gibi Loreal, Maybelline, Rimmel, Max Factor gibi bulunması en kolay markaların cazibesine kanmamak gibi basit bir şeyle başlayabilirsiniz, çünkü kozmetikte hayvan deneyleri ‘lobisi’ bu markaların elinde. Ben almayınca ne değişecek diye düşünmeyin çünkü piyasada her şey arz talep dengesiyle yürür. Eğer “ben ne değiştirebilirim” diyen herkes gerçekten bu ürünleri talep etmeseydi emin olun çok şey değişirdi. En basitinden kürk giyen çoğu kişi “onlar yapmışlar ben de giyiyorum” diyor. Halbuki müşteri giydiği, aldığı için yapılıyor kürk. Adamlar bu işi hobi olarak yapıp boşuna dolapta durmasın da sevabına birileri giysin mantığında falan değiller. Amaçları para kazanmak. Alan olmazsa satan da olmayacak. Tabii ki hayvan deneylerinden hoşnut olmayan herkesin (bu markaları alıyor ya da almıyor olsun) bu memnuniyetsizliğini dile getirmesi, yani ses çıkarması da çok önemli.

Çin yasaları konusunda daha güncellemeler yapacağım gibi görünüyor. Bu kadar yeri gelmişken “yetmez ama evet” klişesini kullanmazsam olmaz! Evet, bu olumlu gelişmeler mutluluk verici, umuyoruz gerisi gelir.

26 thoughts on “Çin’deki Hayvan Deneyleri Kanununda Gelişmeler”

 1. Sana anlatacaktım isabet oldu buraya yazayım. Geçen sephora’da benefit bişi bişi yetkilisiyle karşılaştım, neden benefit kullanmadığımı sordu. Deney meselesini söyleyince kesinlikle yapılmadığını söyledi ; ben çin meselesini sorunca da tedarikçilerimizi ve sattığımız ülkeleri kontrol edemeyiz ama bize güvenin yapmıyoruz dedi! Marka açıklamalarına güvenmemek lazım… Püff sertifikalılar dışında ürün alacaklar iyice bi sorgulasın.

  Not: tablette n yazıyorum. Yazım hataları için özür dilerim pek kullanamıyorum bunu.

  1. Şimdi şöyle duydum, firmalar ayan beyan yalan söyleyemezler, sen aslında bu görevliye dava açsan kazanırsın, teknik kısımları tam bilmiyorum gerçi. Ama bu resmi sitesinde yazan açıklamada bile bizi hile yaparak kandırmalarına engel değil. Çünkü lafı dolayarak hatta resmen kıvırarak kendilerinin hayvan testi yapmadığına ikna ediyorlar. Mesela Mac’in açıklaması bize açık ve net geliyor en basitinden -“yasalar tarafından zorunlu olmadığımız sürece yapmıyoruz”. Ama bu konuyla daha önce hiç ilgilenmemiş bir insan yanılabilir gayet, ne anlama geldiğini çakmayabilir. Bu yüzden sertifikalılar dışında da ürün alınabilir aslında ama dediğin gibi aşırı uyanık ve araştırmacı olmak lazım işte:/ hele o tezgahtarların (pardon mua’ların, heh) sözüne hiç güvenmemek lazım çünkü resmen nabza göre şerbet veriyorlar. Ben hayvanlar üzerinde denenmiş marka istiyorum desen “biz deniyoruz” diyecekler. Aslında temsil ettiği markanın bu konuda ne yaptığı ne ettiği konusunda ne bir fikri var ne de umursuyor. Yeter ki o para cüzdanımızdan çıksın.

  2. Çoğu bilmiyor kesinlikle. İnatla too faced alacağımı söylediğim halde ysl ye bakın o da yapmıyor dediler. Meh. Bu bence bilip de beni kandırmaya yönelik bir hamle değildi kesinlikle abi gerçekten bilmiyordu suratında gördüm. Çin meselesini bilmesem o benefitolayını yerdiim işte. Aman yaa

  3. Ya tabii canım bilmiyorlar, ilgilenmiyorlar da zaten, işine yarayan bir bilgi değil. Yüzüne bakarak sallıyor o sırada, hem seni memnun edecek hem de kendisini. Maalesef cruelty free marka almak isteyen ama bu Çin olayını vs bilmeyen birine yedirirler muhtemelen, haklısın.
   Ysl’yi dediğin iyi oldu unutmuştum yukarı ekleyeyim^^

 2. Herbirimiz en azından biraz seçici olmaya başlarsak çok büyük ölçüde değiştirebiliriz durumu.
  Ülkemizde artık birçok cruelty free ürün bulmak mümkün.
  Ama maalesef bir çoğumuz hala mac ten ruj toplama benefitten bilmem ne alma kiehls dan yüz seti tamamlama cliniq den teenager saçması olmasına rağmen chubby stick koleksiyonu yapmakla meşgul.

  Ürün alıcıları bilmeye bilir onlara birşey demiyorum lakin ben en çokda bunu yapıp blog yazanlara öfkeleniyorum.Evet gerçekten öfkeleniyorum çünkü tahammül edemiyorum.Bir blogger ın bunu okumamış bilmiyor olmasına imkan yok.Mutlaka bir yerde denk gel di okudu ve hala bile bile devam edip birde insanları buna özendiriyor.NE için peki ?Hatun kişi mac ten paletler doldurdukça kendince daha egosu yükseliyor .
  Konuyla ilgili bir yazı yazdım.bu kesinlikle “aa gel blogumu beğen” yorumu değil ,benzer düşündüğümüzü gördüm göz atmak isteyebilirsin

  http://pisilimisili.blogspot.com/2013/11/koskocaman-alsveris-sepetim-ve-hepsi_3.html

  1. Ben de bir zamanlar buna kızıyordum, hatta bazı ürünlerin cruelty free olduğunu mutlulukla özellikle belirten ama cf olmayanları da iç rahatlığıyla alıp tanıtanların iki yüzlü olduğunu düşünüyordum. Fakat bunun kimseye bir yararı olmadığına karar verdim. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı tercih etmiyor olabilir, bana yanlış geliyor olsa da o kişiye göre yanlış gelmiyor, buna karışacak değilim. Fakat özellikle blog ortamında kozmetik gibi gerekliliği tartışılan bir şey okuyuculara çok özendilerek anlatılıyor, sanki o markanın o ürününe sahip olmazsa yaşanamayacakmış gibi. Bu da sektörün çok kurnazca yaptığı bir şey. Kitle psikolojisini çok iyi kullanıyorlar, pazarlamalarını çok iyi yapıyorlar. Bu yüzden artık kişisel suçlamamaya karar verdim hiçkimseyi. Hepimiz bir piyonuz onlar için. İnsanlara duyarlılık dikte etmenin pek bir yararı olmuyor ne yazık ki. Fakat sözümün arkasındayım, rahatsız olan ama ben ne değiştirebilirim ki diyen herkes gerçekten birşeyler yapsa çok şey değişirdi.

   Blog yazınızı çok mutlu olarak okudum, umarım daha çok blog bahseder bu konudan;) İnsanların alışveriş yaparken bile aklına gelse yeter.

  2. evet çok doğru söylüyorsun.Zaten öfkem kişilere değil ama işte bu kadar bariz bir gerçeğin idrakının olmaması zihniyete öfkelendiriyor beni.

   Yazımında biraz hileli olmasının sebebi zaten buna dikkat eden bizler üç aşağı beş yukarı biliyoruz birşeyler,buna dikkat etmeyen yahut bilmeyen kişilerin dikkatını çekip etkilemek.Evet en azından yan yana duran iki standda benzer ürünlerden birini alıcakken aa bu hayvanlar üzerinde test edilmiyordu bunu alayım bari diyebildirsem bu bir başarıdır.
   Maalesef bilip göz yuman gibi bilmeyen bir kitlede var.Drugstorelardan birinde iki marka arasında kararsız kalmış bir kadına bence şunu alın hem şu özellikleri var hemde hayvanlar üzerinde test yapmıyor dediğimde “aa test yapması iyi değil mi” cevabını aldım.Umarım buna dikkat eden yazar sayısı artar ve farkındlık gün geçtikçe büyür.

   seni çok severek takip ediyorum kendini çok özletme bize :) (yazar burada daha sık o güzel yazılarından okumak istediğini ima ediyor ve kocaman öpüyor :p :p :p )

  3. Ah çok teşekkürler güzel sözlerin için, sevgiler karşılıklı:) haklısın son zamanlarda arayı biraz fazla açıyorum silkinip kendime gelmem lazım:D

   Bu “hayvanlarda deney yapılması güvenlik açısından olması gerek” zihniyeti de cahillikten maalesef. Bir sürü alternatif yöntem olduğunu, geçmişte denenmiş içeriklerin kullanılabileceğini vs bilmiyorlar. Yoksa insanlar da sadist değil sırf işkence olsun diye bu testlerin yapılmasını isteyecek durup dururken. Ama göz yumuluyor işte dediğin gibi. “Her şey insan için” kafası değişmese de başka çözümlerin mümkün olduğunun bilinmesi gerekiyor. Ki kozmetik-giyim gibi yaşamamız için elzem olmayan, tamamen lüks bir şey için bu tarz işkenceleri, katliamları onaylamayan çok büyük bir kitle de var aslında. Boykotu geçtim, sadece ses çıkarılsa bile önemli. Bu yüzden biz bloggerlara çok iş düşüyor, katılıyorum sana!

 3. O kadar çok marka test yapıyor ki makyaj grubundan ne alacağımı şaşırdım. En son artık laur mercierden alırım diye karar kılmışken bu yazıyı okumAkla almayacağım mArkalar arasına girdi. Şimdi kendime yeni bir marka hedeflemem lazım :)) aslında türkiye pazarına test yapmayan markaları daha çok soksalar, insanlarda alabilecekleri çeşit çok olduğu için test yapanlara yönelmeyecekler. Bu işin bütçe kısmıda var çünkü. Cilt bakımında falan alternatif var lush tek başına yeter zaten ama ben makyaj grubundan test yapmayan marka adam akıllı bulamıyorum ya da bilmiyorum, güvenemediklerimde oluyor çünkü…

  1. Türkiye’de yurtdışındakiler kadar olmasa da cruelty free marka çeşidi bulunuyor aslında. Biz sadece bloggerların, satış elemanlarının bize pazarladığı ve övdüğü şeyleri istiyoruz, diğerlerine burun kıvırıp incelemeye ya da güvenmeye değer bulmuyoruz. Bütçe kısmına ise katılmıyorum eğer bu markaların pahalı olduğunu kastediyorsanız. Özellikle (sizin için söylemiyorum), Dior Chanel’den vazgeçmeyenlerin bunu demesinin ikiyüzlüce olduğunu düşünüyorum. Onlardan ucuz Too Faced var, kalitesi su götürmez, Peta sertifikalı. Nars var, deney yapmadığı iddia edilen. Doğal high end markaları Jane Iredale, BellaPierre ve Youngblood var. Ucuz markalardan da Max Factor, Loreal almak yerine Essence, The Balm, ya da Peta sertifikalı Nyx alternatifleri tercih edilebilir. Physicians Formula da kaliteli ürünleri olan bir marka… Bunlar ilk aklıma gelenler sadece. Cilt bakımında sadece Lush yok, Avalon Organics, Alba Botanica, Aubrey Organics, Logona, Desert Essence, Sante, Dr Hauschka, Urtekram, Pangea Organics, Skin Blossom yine aklıma ilk gelenlerden. Hepsi de organik ve güvenilir ürünler, Clinique kadar iyi pazarlanamamış olabilirler tabii. Bunların tek dezavantajı her avm’de satılmamaları; daha çok büyük aktarlarda ya da internette satılıyorlar, lilakutu gibi yerlerde vs.

   En basitinden blogumda sadece cruelty free ürünlere yer veriyorum, çok çeşit olmasa burada yazacak bir şey bulamazdım. Ama tamamen sizin kararınız tabii, herkesin kendince farklı farklı sebepleri olabiliyor, suçladığımı falan düşünmeyin, alınıyorlar sonra:)

 4. Neye inanacağımı cidden bilmiyorum artık -.- Yeter ya. Doğru düzgün, inanacağımız bir açıklama yapsınlar artık -.-

  Ellerine sağlık abla :D <3

  1. Ne dimek^^ Ya çok haklısın yetti hakikaten ama bunlarda bizi soyma hırsı oldukça hep kandırılacağız. O yüzden uyanık olmaktan başka çaremiz yok:/ Bari yasalarla sınırları tam bir belirleseler bizim için daha kolay olur tabii.

 5. Ne kadar guzel bir yazi boyle . Makyaj bloglarini deli gibi gezerim fakat pisilimisiliden sonra karsilastigim tek hayvan deneyi yapan urun kullanmayan ve kullanilmamasini gerektigini soyleyen blogsun. Bayildim kesinlikle bayildim. Cok guzel bir blogun var. Cok mutlu oluyorum boyle bilincli bloglar gordukce. Su an telefonumdan yaziyorum . Pc me gectigim anda seni takibe alicam ben bloglarin bilinclisini severim :) iyiki blogunu gormusum . Sevgilerimle

  1. Çok teşekkürler güzel sözlerin için! Ben de sizler gibi bu konuyu önemseyen başka bloggerları görünce çok mutlu oluyorum.Yalnız olmadığımızı hissediyoruz böyle böyle:) Bu arada makyajaynam.com, turbo-beautylove.blogspot.com ve vegankozmetik.blogspot.com da var Türkçe cruelty free kozmetik bloggerları olarak, onları da destekleyelim;)

 6. Ayrica cruelty free ye ornek rituals ve kneipp verebilirim . Ben hemen hemen tum urunlerimi rituals aliyorum

  1. Dogru diyorsun. Sana yazdiktan sonra acaba Turkiyede rituals varmi diye baktim ama bulamadim, kneippte oyleymis. Eger bilincli bir kullaniciysan isin biraz daha zor fakat seninde diger yazilarinda da dedigin gibi biraz okumak biraz arastirmak yeterli. Guzel paylasimlarin icin tesekkurler.
   Sevgilerimle

  2. Tabii öyle markete gidip elini kolunu sallayarak her şeyi alamıyorsun ama seçenekler yine de var. Bir de yurtdışından internet alışverişi yasağı olmasaydı… Çok teşekkür ediyorum tekrar;)

 7. merhabalar…blogunuzu uzun zamandır takip ediyorum ve çok beğeniyorum, çok şey öğreniyorum…
  teşekkür ederim duyarlılığınız için…durumu yakından takip ediyor olmanız beni bir kere daha mutlu etti…
  bende bu konuyla ilgili iyi-kötü bir bloga sahibim…

  belki ilginizi çeker diye düşündüm…
  http://thebeautyofsakura.blogspot.com/

 8. Daha önce denemiş ama bir noktada pes etmiştim. Şimdi tekrar karar aldım, özellikle bu son kedi olayları beni düşünmeye sevketti. Bİr kedi işkence görüp öldü diye günlerdir kalbim sızlıyor, halbuki bundan çok daha beterleri bir sürü hayvana yapılıyor zaten. Kendi vicdanımı yokladım ve almasam hiçbir şey kaybetmeyeceğime, birşeyler değişmese bile en azından vicdanımın rahat olacağına karar verdim.
  Bir de bizim ülke olarak en büyük engelimiz; cruelty free markaların neredeyse yüzde 90’ının burda satılmıyor ve gümrük yasağı nedeniyle de bizim alıyor oluşumuz. Cilt bakımı ve saç bakım ürünleri konusunda hiç sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Çünkü stoktaki ürünlerim iherb sitesi alışverişimle gelmişti, onlar bitince de risk alıp vitacost’tan sipariş vereceğim. Saç ürünü olarak Urban care ve Giovanni zaten başarılı markalar. Bu kararı almak kolay olmadı ama hiçbir hayvanın canı, benim süsümden önemsiz değil. İngilizcem olmadığı için markalara ulaşma konusunda epey sıkıntı yaşamasam daha iyi olacaktı. Seni takip ederek kafamdaki bir çok soruya da cevap buldum. Demek Laura Mercier de bu piyasaya girdi:( Smashbox da var mı acaba

  1. O kediciğin yaşadıklarına ben de çok üzüldüm ama daha neleri var ve biz de buna alet ediyoruz diye uygunsuz yorumlar yapmadan duramadım ben de. Endüstrinin yaptığı sistemli bir katliam, işkence ve sömürü. Eğer tek bir kediye işkence yapılmasına karşıysak bize hizmet için yapılan sistemli işkencelere de karşı durmamız kadar doğal bir şey yok.

   Ben Türkiye’de cruelty free marka bulunamayacağına katılmıyorum. Eğer istersek buluruz. Fakat bloggerların övdüğü, ünlülerin kullandığı prestijli ürünler istiyorsak o zaman evet, bulunması zor. Bu yüzden bütün bu abartılı yüceltmelerin, akıllı reklamların tuzağına düşmemek gerekiyor. Mac olmazsa ne yaparım diyordum. Şu anda ise istediğim çoğu şımarık ihtiyacıma cruelty free bir alternatif bulabiliyorum -Mac olmadan da. Ha, evet, zor yanları var tabii ama belli bir süre sonra yaşam tarzı haline geliyor. Ben de vitacost’tan sipariş vermeyi düşünüyorum ama istesem buradan da bir sürü şey alırım mesela. Yani alternatif var, sadece biz seçmiyoruz.

   Bu arada Smashbox Estee Lauder grubuna ait olduğu ve Çin’de satıldığı için deney yapıyor diye biliyorum. Ayrıca kararını sonuna kadar destekliyorum! Gerçekten çok sevindim:) Sadece vicdan rahatlığı değil aslında. Ben yaparsam ne değişir ki diye sorgulayan herkes gerçekten yapsa çok şey değişir.

 9. çin nasıl böyle bir otorite kurabiliyor? testlerin sonlandırılmasını nasıl hızlandırabiliriz? yani çok saçma ABD ne durumda peki bu konuları yeni yeni irdelemeye çalışıyorum ve mantık kurmada problem yaşıyorum.. ABD deney yapmıyor mu mesela

  1. ABD’de ve AB’de hayvan deneyleri yine var ama gerekli olmadıkça alternatif deneyler kullanılıyor. AB “kozmetik” için deneyi yasakladı ama tıbbi ürün/ilaç geliştirirken vs tüm dünyada hala hayvan deneyleri uygulanıyor ve bu tarz laboratuvarların bazıları kozmetik markaları için hammadde sağlayabiliyor. Tabii çoğunlukla kozmetik için özel olarak bu tarz deneylere gerek kalmıyor, çünkü maliyetli vs… Ama Çin, AB’nin alternatif deney standartlarını yeterli bulmadığı durumlarda dışarıdan gelen çoğu ürünü hayvanlarda denettiriyor. Sadece kendi ülkeleri için geçerli, bu yüzden diğer ülkelerin karışabildiği bir durum değil maalesef.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.