bitkisel-yaglarin-cilde-faydalariBurada hep şikayet ettiğim üzere egzamalı, çok nemsiz ama aynı zamanda da çok yağlı bir cildim var. Sivilceye de meyilli. Cruelty free – zararsız kozmetik markalarının gözüme kestirdiğim nemlendiriciler ya bütçemi aşıyor ya da gümrükten geçmeyip elime ulaşamayacak diye beni korkutuyor. Eh, hal böyle olunca yağları devreye sokuyorum. Biz hep yağlardan aman sivilce yapar, aman gözeneğimi tıkar, aman cildime değdiği anda cıs diye yakar, aman öyle aman da böyle mantığıyla uzak durduk. Fakat içeriğini şöyle bir Google’dan aratsam ne ibretler alacağım çeşit çeşit kiyasallı kremlere nazaran daha çok güveniyorum ben yağlara. Tabii kimisinin ‘doğal’ kozmetiğe pek güveni yok, kendini dermokozmetiğe daha yakın bulur, kişisel tercihtir tabii. Fakat yağların sadece nem tutma kapasiteleri dışında fayda sağladığı bir sürü şeyler varken o kremleri hiç yüzüme süresim gelmiyor -en azından benim için böyle.

Yağların Nemlendirme Özellikleri

Yağların nasıl ‘çalıştığı’ ile başlayayım. Piyasada kullanılan nemlendirici içerikler iki türlü oluyor. Humektanlar ve oklüzifler. Humektanlar nemi havadan çekerek cildin nem tutmasını sağlıyor. Gliserin, üre, sorbitol, hyaluronik asit, AHA’ler buna örnek gösterilebilir. Oklüzifler ise ciltte koruyucu bir tabaka oluşturarak nemin dışarı çıkmamasını sağlıyor. Buna yağları ve silikonları örnek gösterebiliriz. Kendi cildimizin yağ üretmesinin amacı da ciltte koruyucu bariyer oluşturmaktır. Bu yüzden yağlı ciltlerin PH dengesi bozulup kuruduğunda daha fazla yağ üretebiliyor.

Ben yağlarımı akşam yüzümü yıkadıktan sonra nemi kaybolmamış, hafif ıslak cildime uyguluyorum. Kışın cildimin ekstra kuru olduğu zamanlarda gece duştan sonra humektanlı bir nemlendirici sürüp üzerine de en sevdiğim yağı uygulayarak yatıyorum, sabaha soyulmaktan kurtulmuş, toparlanmış bir ciltle kalkıyorum. Yalnız burada benim izlediğim mantık su bazlı nemlendirici üzerine yağ şeklindeyken çoğu kişi serumları nemlendiricinin altına uygular. Elbette uzman değilim, bu yüzden bunun yanlış ya da doğru olduğunu sorgulayamam. Fakat serumların içeriği çoğunlukla oklüzif yağlar ve silikonlar olduğu için hemen emilen hafif su bazlı nemlendiriciyi ÖNCE uygulamak daha doğru geliyor bana.

Yağların Faydaları Neler?

Bitkisel yağlar cilt hastalıklarını tedavi etmede, yara ve yanıkları geçirmede kullanılabiliyor. Benimse egzama ve sivilcelerim için özellikle kullanmayı sevdiğim bir takım yağlar var. Doktorlar duysa pek hoşlarına gitmez ama ilaçlara göre daha çok randıman aldım bu yağlardan -özellikle egzamam/dermatitim için. Antiseptik özelliğiyle egzamaya sebep olan bakterileri önleyen, aynı zamanda iyileştirici etkiye sahip yağlardan bildiklerimi sayayım. Kayısı çekirdeği yağı, aynısefa yağı, shea yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı, jojoba yağı, kuşburnu yağı, üzüm çekirdeği yağı verebileceğim örneklerden bazıları. Hepsinin egzamaya ya da sivilceye iyi geleceği garantisini veremem. Bu tarz sorunları olanlar mutlaka doktora başvurmalı!

İşin en can alıcı kısmı, hiç şüphesiz güvenilir saf yağları nereden bulabileceğimiz. Bir kere ‘saf yağ’ diye bir şey yok, önce burada anlaşalım. Çoğu yağ önce işlemden geçirilir ki asidik etkisi azalsın ve biz onları yiyebilelim, kullanabilelim. Ayrıca yağların da kimyasal sınıfına girdiklerini unutmayalım. Kanserojen içerik gördüğümüzde “ayy kimyasal” deyiveriyoruz ama bu suyun bile bir kimyasal olduğunu değiştirmiyor. Bu demek değil ki piyasada her gördüğümüz yağa güvenebiliriz. Ben henüz kesinlikle gözüm kapalı güvenebileceğim bir yağ üreticisiyle karşılaşmadım. Tabii ki ecocert gibi organik sertifikalı olanlar da yok değil, fakat ne yazık ki benim bütçeme göre pahalılar. Bir de bir şey moda oldu mu canları istediği her fiyatı biçebiliyorlar, son yıllardaki argan yağı patlamasını ele alalım misal. Aynı şekilde bazı şeyleri bir kötülediler mi herkes zehir muamelesi yapıyor. Misal mineral yağı, genel kanının aksine zararlı bir etkisi bulunmamış, hatta bebe yağı bundan ibaret. Ha ama petrolden elde ediliyor sonuçta, ben çevre açısından kendisiyle ilişkimi minimuma indirmeye çalışıyorum.

Dezavantajları

Bitkisel yağların, hipoalerjenik vs ürünlere göre alerji yapma ihtimali daha yüksek. Ben benzer işlevi gören sentetik silikonlar yerine aynı zamanda iyileştirici özelliği olan, şifalı yağları kullanmayı tercih ediyorum sadece. En iyisi bu demiyorum, deme hakkım da yok, uzman değilim en nihayetinde. Muhakeme etmesi size kalmış.

Sıradaki yazılarda sizlerle yağlar konusundaki deneyimlerimi paylaşacağım. Bu postu yapmayı gerekli gördüm ki yukarıda yazdıklarımı her postta tekrarlamayayım, bir kaynak olsun.

Kocakarı ilaçlarını sevenler el kaldırsın!

30 thoughts on “Bitkisel Yağlar ve Faydalari”

 1. Ben elimi kaldırıyorummm =) Ben yaglardan da ( shea butter, hindistan cevizi yagı vs) vucut kremini kendim yapma düşüncesindeyim. İçerisine ne kondugunu bilmedigim milyon tane koruyucuyu vucuduma surmek istemiyorum. Az ve öz yapıp belli aralıkta tüketmek daha mantıklı geliyor bana. haa bu dusuncelerimi henuz hayata geçirebildim mi hayır! hala kokusuna gorunusune aldandıgım ürünler var ne yazıkki.. ama bi alışsak bence o kremlerin yüzüne bile bakmıycaz.. hıhhh benimki daha güzel diyip doyasıya tribimizi atabilicez.. =)

  1. En güzeli valla, üşenmeden yapmak lazım;)
   Ben güzel kokan ürünlere karşı bir antipati geliştirdim illa ki parfüm oluyor çünkü içinde, en zararlı şeylerden. Çok şükür burnum hassas değil. Ama görünüşünün cezbettiği şeyler bende de oluyor maalesef işte ne yapalım.

 2. Cildi beyazlatan bir şey yok mu? *-* Ben beyazlığa manyaklık derecesinde taktım, oysaki beyazım :D

  Bende de egzama var, biliyosun :D Ve sınav döneminde manyaklık derecesinde azıyorlar -.- Önerilerini dikkate alacağım Duygu abla <3 Eline sağlık yazı için ;)

  1. Hmm cilt lekelerini giderenler, cilt tonunu eşitleyenler var, araştırmak lazım. Ama bazıları güneşe hassasiyet geliştirebiliyor. Çok klişe olacak ama sana en çok yakışan kendi cilt tonundur eminim^^

   Rica ederim, ama sen yine de ilaçlarını unutma;) stres benim de sivilcelerle birlikte azıdırıyor egzamamı. Geniş insana dönüşemediğimiz sürece yapacak bir şey yok anlaşılan pfff…

  2. Pirinç kepeği yağı cildi beyazlatır. Egzemaya çörek otu, kenevir yağı tavsiye ediliyor. doa nın sitesinden yağları alabilirsiniz, ben oradan alıyorum.

 3. Benimse burnum ne yazıkki çok hassas renkli kozmetik ürünlerde kokuya tahammül edemiyorum ancak en büyük zaafım olan duş jellerinde ise koku arıyorum bölede tezat bi insanım.. Kaldı ki duş jelleri bence en zararlılar kategorisinde 1. sırada. Kötü bir sevda bu bende ki. Bikaç ev yapımı duş jeli denemelerim oldu ama faciaydı bidaha da denemedim. Kendimi sabun kullanma konusunda alıştırabilirsem en dogal yol o olucakmış gibi geliyor. Bide kendim yaparsam o sabunları dedigin gibi tam ”dogal” diye adlandıramasakta dogala en yakın olur düşüncesindeyim. Bu arada yıllardır takip edip seni ilk defa yazıyorum oysa ki en sevdigim bloggerlardansın. Sende böle arşivler varken ben kendi bloguma bu tarz şeyler yazmaktan kurtuluyorum=)Gerçi pek bişiy yazdıgımda yok ya işte. Sözün özü saglam faydalı bilgiler verdigini düşünüyorum. Bu yaglar konusu olabildigince uzun surse ne güzel olur. normal karma ve yaglı ciltler içinde uygulanabilecek yagları da diger yazında incelemeyi dusunuyormusun acaba? bir de çok uzun oldu farkındayım ancak göz kremi niyetine uygulabilecek uygulanabilmeye en yakın yag hangisi olurdu sence?

  1. Duş jelleri konusunda çok haklısın, benim de kullandıklarım çok zararlı kimyasallar dolu. Şimdilik idare ediyorum hemen durulamaya çalışarak ama en güzeli sabuna geçmek bence de. Ayvalık’tan el yapımı zeytinyağı sabunları almıştım sert sert. Onun dışında DIY duş jeli biraz zor gibi geliyor.
   Hassas burnu olanlar için hayat çok zor ah ah. Ben çirkin kokuyorsa aldırmıyorum doğal olunca ama kimisini rahatsız edebiliyor işte, sizler de haklısınız. Ama insan alışıyor sanki.

   Çok teşekkür ederim;) sonraki yazılarımda kullandığım yağlardan ve nelere iyi geldiklerinden bahsedeceğim. Çoğu bilinen şeyler gerçi. Bunun dışında diğerleri hakkında çok geniş bilgilerim yok ne yazık ki. Normal ve karma ciltler zeytinyağı gibi ağır yağlar dışında çoğunu kullanabilir diye düşünüyorum. Gözaltları için iyi geldiği söylenen üzüm çekirdeği yağı, kayısı çekirdeği yağı, jojoba yağı, badem yağı ve tabii ki meşhur argan yağı aklıma geliyor şu anda. Ama butoncuk çıkarırlar mı bilemiyorum, gözaltlarının hassasiyetine de bağlı.

  2. Olsun sen yine de bahset işin kimyasal bilgisine de giriyosun çok hoşuma gidiyor.. Göz cevresi için ben çok kücük miktarda shea butter uyguluyorum ben de baloncuk olusurmu diye çok korktum ancak oluşturmadı ama uygulanabilirligi açısından çokta emin olmayarak uyguladıgım için tereddutlerim vardı. ama söyledigin yaglar uygulanabiliyorsa buda sıkıntı yaratmaz sanırım. yine de çok minik uygulama yapılmalı bana kalırsa göz cevresi çok hassas biyer oldugu için. Bu konuda da bişiyler ögrenirsen beni bilgilendirebilirmisin acaba?

  3. Shea yağı zaten ince bir yağ, gayet güzel nemlendirir bence, hassasiyet yaratmadıysa. Ama katılıyorum, ekstra özen göstermek gerekiyor, az az uygulamak en güzeli hangi yağ olursa olsun. Ben de cildime kullandıklarımı göz altlarıma doğru da uyguluyorum, iki taşla bir kuş:)
   Tabii!

 4. allahıımm gife bayıldım ya :D ama tabi ki yazını sonuna kadar okudum. bilgim olmadığı için gifi çok beğendiğimi söylemekle yetineceğim :)

 5. Onerebileceginiz bir marka var mi birde kuru ve hassas ciltler hangi yaglari kullanmali sizce ben sizin blogunuzu cruelt free urunler ararken buldum ve cok severek takip ediyorum sizi hatta bir markayi almadan once mutlaka bloga girip bir bakiyorum cok yararli bilgiler veriyorsunuz birde bu konuyu bir kere arastirdiktan sonra elim daha onceden bilmeden kullanmis oldugum markalara hic gitmiyor artik sayenizde bilinclenmis oldum diyebilirim.

  1. Teşekkür ederim güzel sözleriniz için, faydalı oluyorsam ne mutlu bana.

   Önereceğim pek bir marka yok, ileriki postlarda bazı markalardan iyi-kötü tecrübelerimi paylaşacağım. Ne yazık ki ben de çok fazla güvenilir marka bulamadım, özellikle market markaları için konuşursak. Nuka Defne markasının yağları sertifikalı organik olduğu için güveniyorum fakat her yerde bulunmayabiliyor.

  2. en kotusu de bu aslinda marka sıkıntısı ben sizden bu konuyla alakasi olmayacak ama bir konuda daha yardim isteyecegim gratislerde lypsyl adinda bir dudak balmi var ne kadar arastirdiysam bu urunun cruelty free sertifikasi olduguna dair bir bilgi bulamadim uzerinde hayvanlar uzerinde yapilmadigi yaziyor ama inanmak zor tabi sertifikayi gormeyince bu marka hakkinda sizin bir bilginiz var mi rastladiniz mi hic

  3. Lypsyl markası hakkında bir bilgim yok ama şöyle bir mantık geliştirebiliriz -ki ben çoğunda böyle yapıyorum. Sertifikası yoksa ve hayvanlar üzerinde denemediklerini söylüyorlarsa Çin’de satılıp satılmadığına bakıyorum. Sanıyorum satılmıyor? Satılıyorsa cf değildir. Ayrıca deney yapan büyük şirketlere bağlıysa, P&G ya da Unilever gibi, o zaman da deney yaptığından şüphe ediyorum. Ama sadece lip balm üreten bir marka bu sanıyorum, hayvan deneyleri yapmak için bütçeleri yok gibi. İçeriklerini deney yapan tedarikçilerden karşılıyorlar mı diye mail atmak lazım.

 6. ben inanıyorum valla :) özellikle saç bakımında mucize gibiler, sabunlar da öyle benim için. ne varsa doğalda var :) ben yüzüme yağ lullanamıyorum ama :/ çılgınca kuru bir cildim var ama kıllanma sorunundan dolayı korkuyorum biraz. yoğurtlu limonlu zeytinyağlı bir maskem var yüzüm için ancak direkt sürmekten çekiniyorum.

  1. Ben şöyle bir mantık yürütüyorum, eğer tüylenme yapsa kellik sorunu iki yağla hemen çözülürdü. Ha badem yağı, hint yağı, zeytinyağı gibileri varolan tüyleri besliyordur, güçlendiriyordur o başka. Ama lisedeyken kaşlarım çıksın diye hep yağ sürüp hiç başaramamış bir insanım, öyle düşün:P Yine de senin tercihin tabii, içine sinmiyorsa kullanma.

 7. Güzel bir yazı olmuş. Yalnız ufak bir şey var düzeltmeniz iyi olur. Egzemaya bakteriler sebep olmaz, genellikle stres, bilinçaltında insanı devamlı çalışan yıpratıcı duygular ve cildin dış katmanını zedeleyen şeyler sebep olur. Bakteriler genellikle sarı iltihaplı yaralar yapar ciltte.

  1. Düzeltecek bir şey görmüyorum ben. Tabii ki stres de egzamanın alevlenmesinde büyük bir etken fakat doktorumdan ve bu konuda araştırdığım makalelerden öğrendiğim kadarıyla egzamaya maya/mantar türünden bir organizma sebep oluyor.

 8. Karma nemsiz cilde sahip biri olarak ben de el kaldırıyorum :) geçen kış Aubrey’nin Jojoba yağını kullanmıştım, bu sonbaharda Trilogy Rosehip Oil kullanmaya başladım. İkisi de nem verme konusunda harika, sabah uyanınca cildim gergin uyanmıyorum. Trilogy daha hızlı emiliyor, sanırım onunla devam edicem <3

  1. Aubrey’nin yağıyla ilgili yazını okumuştum. Almak istedim ama malum fiyatı -_-‘ sonra ucuz bir şey aldım ve kafamı taşlara vurdum hey hey, neyse ileriki postlarda anlatırım. Kuşburnu yağını çok övüyorlar, sen de onayladığına göre vazgeçmeyeyim madem. Trilogy’nin de yazısını bekliyoruz o zaman^^ (ay yoksa kaçırdım mı)

 9. Jojoba yağı, sebuma en yakın yağ diye biliyorum, nemlendirmek için çok iyi bir seçenek olmasa gerek. Yalnız yara gibi şeylerde cidden çok işe yarıyor, hasar görmüş saçlarda da aynı şekilde. Benimde jojoba ile tanışmam küçükken ellerimde çıkan egzamalarla oldu. Derim tuhaf şekilde soyulur ve bazen bayağı acılı olurdu. İlaçlar dışında jojoba gerçekten iyi gelirdi.
  Bende nar çekirdeği, pirinç kepeği , shea yağlarını kullanıyorum bunun dışında. Tabii bizim gibi çok fazla ürün kullanıp denemenin kötü yanı bazı şeylerin direk etkisini görememek veya ciltteki değişime neyin sebep olduğuna karar verememek.
  Ha birde zeytinyağı var tabii en temel olarak. Evde makyaj temizleyici olmadığı zamanlar kullanmaya başladım ve ufaktan tamamen zeytinyağıyla temizlemeyi benimsedim sayılır. Yüzümde bıraktığı etki inanılmaz :)

  1. Tam tersi, sebum zaten ciltteki nemi tutması için salgılanan bir yağ olduğundan dolayı cildi nemlendirmek için iyi bir seçenek aslında. Hep yağlı cilde, salgılanan sebuma kötü bir şey gözüyle baktık ama üreyen bakteriler, tıkanan gözenekler yüzünden kötü bir şeye dönüşüyor sebum.
   Daha ucuza geldiği için ben de artık makyaj çıkarmak için zeytinyağı vb kullanıyorum, doğal olmasının avantajıyla birlikte.

 10. Jojoba benim siyah noktaya meyilli cildime hiç iyi gelmemişti, birde yağ kusturdu resmen ama annem yüzünde kullanıyor hep :)
  Zeytinyağı bayağı popüler gözüküyor, yalnız komedojenik diyorlar, kimilerinde sivilce yapıyormuş. Bende yapmadı neyse ki, mutlu mutlu kullanıyorum.

  1. Ya tabii sonuçta kozmetik herkesin cildine göre çok değişen bir şey. Piyasadaki kremleri de oil-free diye tanımlayıp aynı komedojenik etkiye sahip olabilecek başka bir sentetik silikon koyuyorlar. Zeytinyağı gibi daha az emilen yağlar bana iyi gelmeyebiliyor mesela ama sen memnunmuşsun bak:) Kimisi hindistan cevizi yağına komedojenik diyor ama çok sevenleri de var. Denemek lazım işte.

 11. Shiva canım eğer kariye ve hindistan cevizi yagi gözenek tıkamaya musait bir yağdır. Eğer boyle bir sorunun varsa -yüzün için vücudunun gerisi için büyük sorun teşkil etmez. Aksine iyidir- dikkatli kullanmanın öneririm.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.