Sosyal medya ya da blogun iletişim kanalları aracılığıyla aldığım bir takım sorular oluyor. Bunların çoğu marketlerde sıkça karşılaştığımız markaların hayvanlarda deney yapıp yapmadığına dair. Daha önce bu markalardan pek bahsetmediğim için kafalarda soru işareti yaratmasını anlayabiliyorum. Bu postla birlikte toplu cevap vererek elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle şunu anlamamız gerekiyor: her markanın hayvan deneyi yapıp yapmadığını bilemeyiz. Elbette bu durumda ambalajlarda rastladığımız tavşan logoları faydalı olabiliyor. Ama tavşan logoları hakkında daha önce hep söylediğim gibi resmi olmayan logoların kullanımı da çok yaygın. Marka ambalajda istediği logoyu basıp istediği iddiada bulunabilir. Bu durumla karşılaşınca güvenilir bloglarda vs araştıryoruz. Ama bir bilgi yoksa daha ayrıntılı bilgi almak için markayla kendimiz iletişime geçiyoruz. Üretimin her aşamasında deney yapılıp yapılmadığını sorguluyorum şahsen. Sorun şu ki, ulaştığım markaların (büyük bölümünü yerli markalar oluşturduğu) %70’lik kısmı maillerime dönmüyor. Kimi zaman defalarca mail atıyorum ama hiçbir cevap alamıyorum.

Hayvan deneyi yapmadığını iddia ettiği ya da ambalajında tavşan/vegan logosu bulundurduğu halde hayvan deneyleri politikaları hakkında ayrıntılı sorularıma herhangi bir cevap vermeyen markaları aşağıda listeliyorum:

  • Cosmed (15.10.20 tarihli güncelleme: crueltyfree oldukları konusunda net bir cevap alabildim)
  • Gratis markaları (Bee Beauty, Beaulis, Benri…)
  • New Well
  • Neva Kozmetik
  • Procsin
  • Siveno / Incia
  • Urban Care

Özellikle Gratis markaları hakkında şunu eklemek istiyorum. Gratis fason üretim yapıyor. Yani kendine bağlı markalar kurup (örn. Bee Beauty, Beaulis, Benri…) bunları farklı kozmetik firmalarına ürettiriyor. Kimisi yerli, kimisi yurtdışı firmalar bunlar. Neredeyse çoğu ürün ayrı firmalar tarafından üretilmiş. Bu firmalara teker teker ulaşıp hayvan deneylerini sorgulama ve bunlara cevap bulma imkanım yok. Gratis’ten cevap gelmediği gibi tedarik zincirindeki deney ayrıntılarına hakim olmak zorunda değil. Bu yüzden Gratis’in özel markalarının hayvan deneyi politikası (resmi bir sertifika almadıkları sürece) belirsiz kalacak.

Bir de yukarıdaki markaların isimlerine farklı bloglarda ve sitelerde deneysiz/cruelty-free olarak rastlayabilirsiniz. Ancak bu bloggerların yeterli bilgiye dayanarak bu iddiada bulunduklarını bilemeyiz. Markalar çoğunlukla “deney yapmıyoruz” diyerek müşteri çekebiliyorlar. Ama bu testler çok aşamalı olabiliyor ve ürününü hayvanlarda denemeyen içeriğini deneyebiliyor.

Yukarıdaki markalar belki gerçekten de deneysizler (öyle umuyorum). Ancak sizlere bir sorumluluğum var ve kesin bilgi edinemediğim takdirde deneysiz/vegan etiketiyle paylaşmayı profesyonel bulmuyorum.

Bu belirsiz markaları alıp almamak, kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış. Alternatif olarak sadece bunları bulabiliyorsanız elbette hayvan deneyi yaptığını BİLDİĞİMİZ markalara nazaran daha iyidir. Ama kendi tercihim genelde teyit edebildiğim deneysiz markaların vegan formüllü ürünleri oluyor. Sizlere de tavsiyem budur.

2 thoughts on “Hayvan Deneyi Politikası Belirsiz Markalar”

  1. Duygu’cum, konuya olan hassas yaklaşımını o kadar çok takdir ediyorum ki… Türkiye’de hayvan deneyleri yasak bildiğim kadarıyla, dolayısıyla %100 Türk olan markaların deneysiz olduğunu varsayıyordum ben. Mesela Beaulis ürünlerinde Made in Turkey ibaresi var. Ama tabii, içerikleri ve onların deney aşamalarıyla ilgili bir ipucu vermiyor bu durum. Yukarıda listelediğin markaların hepsinin sosyla medyada ne kadar aktif olduklarını düşününce, epostalara şeffaf yanıt verememelerini ise baya yadırgıyorum açıkçası. Araştırma ve açıklama için çok teşekkürler ve sevgiler!

    1. Evet, Türkiye’de hayvan deneyleri kozmetik sektöründe yasak ve bu çok güzel bir adım tabii. Ama kimya endüstrisi biraz daha farklı. İlaç firmaları içeriklerinde güvenlik testleri için hala hayvan deneyleri kullanabiliyor. Kozmetikte de bunlar kullanılmış olabilir. Yani belki de tamamen deneysizlerdir ama dediğin gibi, bu markaların maillerimi cevapsız bırakmasını çok tuhaf buluyorum. Umarım müşteri olarak da farkındalık yakalayabiliriz, şeffaflık talep etmek en büyük hakkımız! Sevgiler^_^

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.