The Balm Meet Matt(e) Hughes Likit Rujlar vol. 2: Sincere ve Trustworthy

the balm meet matte hughes likit mat rujlar sincere trustworthy

The Balm’ın Meet Matt(e) Hughes serisindeki mat likit rujlar piyasadaki en ulaşılabilir cruelty free seçeneklerden biri. Özellikle renk seçkisini epey beğeniyorum. Çok geniş bir yelpaze sunmasalar da çoğu cilt tonuna yakışacak “güvenli renkler” yaratırken trendleri de göz önünde bulundurmuşlar. Bu yüzden Meet Matte Hughes’lerin doğal/nude tonlarına olan düşkünlüğüm bir başka. Bize nude diye tuhaf gri-kahveler, 90’ları geri getiren tonlar kakalamıyorlar, güzel doğal renkler sunuyorlar. Tabii ki grilerin, morların vs. yeri ayrı. Ama ben bunları doğal ruja ihtiyaç duyduğumda sürmem. Halbuki şeffaf ve parlak olmayan ya da ölü gibi göstermeyen doğal renklere o kadar çok ihtiyacımız var ki! Yani sizi bilmem ama benim var. Doğal makyaj konseptinin sıradan ve silik görünüme kaymasını engelleyen ekstra bir dokunuş katıyor bana sorarsanız.

Daha önce şurada bahsettiğim Commited ruju o kadar sık kullanıyorum ki geçen sene nude saflarına kattıkları Sincere rengini mutlaka denemeliydim. Sıradan bir bordo olmadığını gördüğüm Trustworthy de uzun bir süre kafamı kurcaladı. En sonunda merakıma yenik düştüm ve Gratis indirimlerinden birini fırsat bildim.

Formülü ve Kalıcılığı

Gayet standart likit mat ruj bunlar. Ama iyi anlamda diyorum. Kremsi ve kolay sürülen yapıları var. Formülü ne çok sıvı, ne de çok yoğun. Daha önce bahsettiğim Honest‘ın aksine, bunlar tamamen opak ve pürüzsüz uygulanıyor. Sürdükten birkaç dakika sonra kuruyup tamamen matlaşıyor. Dudaklarınız çok çatlak patlak olmadığı sürece gerçekten kadife görünümü veriyor. Dudakları uhu gibi birbirine yapıştırmıyor, rahatsız etmiyor. Üst üste uygulamadığınız ya da gün içinde tazelemediğiniz sürece kalıp gibi bir his oluşturmuyor. Vanilya ve nane kokusu baskın.

Meet Matte Hughes serisindeki her bir rengin kalıcılığı ayrı olduğunu gözlemledim. Nude renklerde daha başarılılar bence. Sincere dudakta yağlı bir yemek yiyene kadar gayet iyi dayanıyor. Üstelik doğal bir renk olduğu için dudaktan silinirken kötü görünmüyor. Trustworthy de benzer kalıcılığa sahip olsa da koyu bir renk olduğu için kimi zaman dudağın iç tarafından silinmeye başlayabiliyor.

Renkler

Sincere, kirli bir pembe. Şu son dönemin “mauve” ekolünden. Normalde bu rengi kendime hiç yakıştırmam ama mat rujların sihri bir başka. Hemen her rengi sürülebilir, kabul edilebilir kılmayı başarabiliyorlar. Özellikle cesur ve iddialı bir şeyler giymediğim, daha mütevazı mekanlara gideceğim zaman kullanıyorum bu rengi. Aslında tam bir “my lips but better” ruju. Tabii bir mat ruj ne kadar doğal duracaksa artık… Swatchlarda canlı bir pembe gibi göründüğünün farkındayım. İyi bir ışık yakaladığım için fotoğraf boyutu ayarları haricinde Photoshop’a dokunmuş değilim. Belki de gerçekten pembedir, bilmiyorum.

Trustworthy, sıcak alt tonlu bir koyu kırmızı. Aslında “kiremit” demek istiyorum buna. Bana kalırsa canlı kırmızılara, koyu bordolara göre daha sürülebilir bir renk. Gündelik hayatta rahatça kullanılabilecek bir koyu ruju kim istemez ki? Ben isterim en azından. Kahve tonları barındırmasına rağmen berrak bir renk aynı zamanda. Özgün bir ruj. Fotoğrafa gerçekçi yansımış.

Cruelty-free ve Vegan mı?

The Balm, ürünlerini ve içeriklerini hayvanlarda test etmediğini, tedarikçilerinin de hayvan testi gerçekleştirmediğini iddia ediyor. Aynı zamanda Çin’de satılmıyor. Peta ya da Leaping Bunny listelerinde bulunmuyorlar, sadece sertifikalı cruelty free ürün alanların aklında bulunsun. Logical Harmony‘nin çok güvendiğim cruelty free listesinde görmek benim için yeterli.

The Balm’ın websitesinde “vegan” diye arama yaptığınızda size vegan ürünlerini listeliyor. Meet Matte Hughes serisi de bu listenin içinde bulunuyor. Zaten bilinen hayvansal maddeleri de içermiyor.