Aromatica Sea Daffodil Aqua Tonik

Aromatica sea daffodil aqua toner

Eskiden toniklerin faydasız olduğunu düşünüyordum. Ciltte bariz bir etkisi görünmediği için gereksiz görüyordum. Zaman zaman bitki suları kullandım ama zaman geçtikçe üşengeçlikle birlikte unuttuğum bir adım oldu. Cilt bakımı muhabbetine merak saldığım şu sıralarda herkesin öve öve bitiremediği tonikler, özellikle Kore markalarından çıkan ürünler, merakımı pek cezbetti. Aromatica markasının kum zambağı özlü toniğini -biraz rastgele de olsa- tercih ettim.

Yaklaşık 10 adımlı (eksiği var, çoğu yok) meşhur Kore cilt bakım rutinine göre tonikler cildi temizledikten hemen sonra, ph dengesini düzenlemesi için uygulanan ürünler. Genellikle akışkan formda olsalar da essence gibi (bu da yine Kore cilt bakımının bize kazandırdığı güzel şeylerden) daha kıvamlı olabiliyorlar. Sea Daffodil toniğe gelirsek, kendisi nerdeyse su kadar akışkan yapıya sahip. Pamuk pedle uygulamak en güzeli olur sanırım ama ben çoğunlukla elimle yüzüme yediriyorum (üşengeçlik yine kazandı). Çok keskin bir kokusu yok ama herkesin mis gibi bulmayacağını düşünüyorum. Çok çabuk uçtuğu için ben pek sorun etmiyorum. Ayrıca sentetik parfüm ajanları kullanılmaması benim için çok daha avantajlı, keza bu denli toksik bir maddeyi yüzüme sürmektense 3-5 saniyelik nahoş bir kokuya katlanırım daha iyi.

Uzun zamandır alkolsüz, cildi yatıştıran ve hafifçe nemlendiren tonik-essence tarzı bir ürün aradığım için bu arkadaş ihtiyaçlarımı gayet güzel karşıladı. Özellikle yaz mevsiminde çok kullandım çünkü sıcak havada bir tonikten daha kalın yapılı ne olursa olsun cildimde durmuyor, akıyor. Artık hep bunun gibi hafif ama etkili nemlendirme sağlayan, aynı zaman da krem gibi yoğun olmayan bir ürün kullanacağım bundan sonra. Özellikle Kore markalarını keşfetmem bu noktada harika oldu. Çünkü bir lavanta spreyi gibi pek işe yaramamak ile sert kimyasallarla cildin dengesini bozmak arasındaki güzel bir noktadalar. Merak edenler için deneysiz Kore markalarından şu postumda bahsetmiştim, daha geçen gün güncelledim.

İçerik

Bu denli akışkan, adeta su gibi bir üründe en büyük oranda aloe vera olması çok güzel. Genelde bu tarz toniklerin ilk içeriği su olur çünkü. Bunun dışında gliserin, propanediol gibi nemlendirici içerikler de büyük oranda bulunuyor. Biberiye, papatya ve kum zambağı gibi rahatlatıcı ve nem verem bitki özleri de konulmuş. Yaşlandırma karşıtı iddiası da adenosine maddesinden geliyor olsa gerek. Organik aromatik yağlar sanıyorum koku vermesi için kullanılmış. Doğal yağların bazı hassas ciltlerde alerji yapabildiği söyleniyor, sizde böyle bir durum varsa dikkatle kullanın tabii. Onun dışında sentetik parfüm içermiyor.

Parfümün yanı sıra, alkol de içermeyen bir tonik bu. Alkol cildin dengesini bozuyor, benim rozalı ve akneye meyilli cildime hiç iyi gelmiyor. Çok fazla alkol kullanılması beni toniklerden uzaklaştıran şeylerden biriydi. Ama böyle güzel ve rahatlatıcı olduğu kadar ciltteki yağ kalıntılarını vs temizlemesi benim için en güzel özelliklerinden. Aynı zamanda markanın her ürünü EWG tarafından onaylı “temiz içerikli”.

Cruelty-free ve Vegan Durumu

Aromatica’nın Peta ya da Leaping Bunny gibi resmi bir cruelty free sertifikası yok ama hayvan deneyleri yapmadıklarını iddia ediyorlar. Aynı zamanda Kore’nin hayvanları koruma kuruluşu KARA’nın (Korea Animal Rights Advocates) deneysiz markalar listesindeler.

Ürünlerinde resmi Vegan Society sertifikası bulunuyor. Marka olarak hayvansal ürün kullanmadıklarını söylüyorlar. Yani iddiaları doğruysa %100 vegan marka kategorisine koyabiliriz.

Nasıl Temin Ettim

Aromatica ürünleri bildiğim kadarıyla (birçok Kore kozmetik markası gibi) Türkiye’de herhangi bir mağazada satılmıyor ama online olarak temin etmek mümkün. Ben Justinbeauty.net sitesinden, 140 liraya aldım. Fiyatı pahalı, evet. Ama özellikle akne tedavimden sonra cilt bakımımı çok önemsiyorum ve ince eleyip sık dokuyorum. Alkol içermeyen, toksik kimyasallar ve cildin dengesini bozan maddelerle dolup taşmayan tonik vb herhangi bir ürün zaten otomatikman 100 tl ve üstü oluyor. Özellikle azıcık eli yüzü düzgün yerli markaların da bu fiyatlarda olduğunu gördükten sonra pek de pişman değilim açıkçası. Ama daha uygun fiyatlı, deneysiz ve vegan bir alternatifini bulduğum anda mutlaka deneyeceğim elbette!