Abtira Garden – Viridian Serum

Abtira Garden viridian yüz serumu

Abtira çok uzun zamandır radarımda olan bir marka. Kendilerinden birkaç ürün deneyip hepsinden memnun kalmışlığım var. Ama nedense blogda hiç bahsetmemişim. Kısmet Viridian serumunaymış.

Hala keşfetmeyenleriniz için biraz anlatayım. Çeşme’de küçük bir ekibin ürettiği yerli bir cilt bakımı markası Abtira. Ancak cilde çok faydalı içerikler kullanıyorlar ve formülasyonlarını çok profesyonel buluyorum. Ürün seçkisi de bu tarz küçük üreticilerden beklenmeyecek kadar çeşitli. Özellikle daha olgun ciltlere odaklanmalarını seviyorum. Bugün bahsedeceğim Viridian serumun da içinde bulunduğu yaşlanma karşıtı çok güzel ürünler yaratmışlar ve canlı, parlak cildi hedefleyen başka birçok ürünleri var. “Slow self care” mottolarını yansıtan minimal yaşam ve az tüketim odaklı bir marka oluşturmuşlar.

Viridian seruma gelirsek, ince ama yağlı bir serum bu. Vıcık vıcık yağdan bahsetmiyorum tabii, çabuk emilen ince ve hafif bir ürün bu. Zaten yağlı ciltlere özel üretilmiş. Ben her akşam yüzümü temizleyip nemlendirici toniğimi kullandıktan sonraki aşamada sürüyorum kendisini. Genelde 2-3 damla yetiyor. Daha kuru ciltler fazlasına ihtiyaç duyabilir (ya da diğer serumlarına bakabilir). Ama yağlı ciltler için güzel bir gece serumu olacaktır.

Bir de kokusundan bahsetmeden geçmeyeyim. Eğer bol parfümlü kozmetiklere alıştıysanız bu ürün size kötü kokuyor gibi gelebilir. Epey keskin bir bitki ve yağ kokusu var. Sentetik parfüm içeriklerinin ne kadar zararlı olduğunu düşünürsek kesinlikle doğal kokusunu tercih ederim. Zaten 10 dakikaya kokusu da uçuyor. Ama burnunuz hassassa uyarmadan geçmeyeyim.

Peki cildimde etkileri nasıl oldu? Özellikle nemlendirici toniklerden sonra kullandığımda nemi çok güzel hapsettiğini fark ettim. Ayrıca yağlı bir serum olmasına rağmen sabah kalktığımda dahi cildim yağlanmamış oluyor. Bu yüzden sebum dengeleyici iddiasının doğru olduğunu düşünüyorum. Ayrıca cildimi kadife gibi yapıyor. Rosacea, egzama ve akne ataklarımı iyi kontrol ettiğini düşünüyorum. Bu açıdan mucize olmasa da çok faydalı ve yardımcı bir ürün benim için.

İçerik

Zeytin squalane + hodan yağı + tamanu yağı + kenevir yağı + inca inchi yağı + üzüm çekirdeği yağı + jojoba yağı + E vitamini + yasemin uçucu yağı + ardıç meyvesi uçucu uyağı + blue tansy uçucu yağı + civanperçemi uçucu yağı + Alman papatyası uçucu yağı.

İçerik açısından çok faydalı ve besleyici bir serum bu. Tamanu, kenevir, üzüm çekirdeği yağı ve alman papatyası benim cildime çok iyi gelen rahatlatıcı ve onarıcı içerikler. Bu bir yağ serumu olduğu için kıvamlaştırıcılar kullanılmamış. Su da içermediği için herhangi bir katkı maddesine gerek duyulmamış. Epey saf ve konsantre formda bir serum bu. İçinde alkol ve parfüm gibi uzak durduğum maddeler de bulunmuyor.

Daha önce “Soft” yani rozalı hassas ciltler için üretilmiş serinin serumunu denemiştim. Formülasyonu buna çok benziyor ama ilk içeriği jojoba yağı. Viridian serumunda ise gördüğünüz gibi ilk içerik squalane yağı. Bu yağlıya meyilli cildime daha iyi gelen, komedojenik olmayan hafif bir yağ. Bu yüzden soft serum yerine Viridian kullandım. Ama sizin cildiniz hassas ve kuruysa soft serumu tercih edebilirsiniz.

Cruelty-free ve Vegan Bilgisi

Abtira hayvan deneyleri yapmadığı iddiasında ancak herhangi bir sertifikası bulunmayan bir marka. Ayrıca ürünlerinin hepsinin vegan formüllü olduğunu söylüyorlar.

Nasıl Temin Ettim

Abtira websitesinden 120 liraya aldım. Bozulmadan bitirebilmek için 20 ml şişesini tercih ettim ama isterseniz büyük boyları da bulunabiliyor.